Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadelní společnost Masopust

Vzkříšení a smrt v divadle Masopust
[20.5.2020]
Divadelní společnost Masopust v červnu uvede text norského autora Fredrika Brattberga Ježíšovo vzkříšení a smrt. Režie se ujme Miloslav König, nový umělecký šéf souboru.

Premiéra hry Ježíšovo vzkříšení a smrt se bude konat ve čtvrtek 4. června 2020 v prostorách Divadla Na zábradlí, kde v současné době Masopust působí. Pomyslným hledištěm se ovšem stane přilehlé Anenské náměstí, ze kterého budou diváci sledovat dění v oknech divadla. Text Fredrika Brattberga soubor nazkouší do podoby scénického čtení, pod režijním vedením Miloslava Königa.
Ten na jaře tohoto roku převzal vedení souboru od dlouholeté umělecké šéfky Terezy Marečkové. „Po zralé úvaze jsem se rozhodla opustit post ‚principálky‘ našeho divadla, věnovat se dramaturgii a dalším věcem více než strategiím přežití našeho nezávislého kulturního spolku. S novou energií a vizí se přihlásil Miloslav König, který chce navázat na vytyčený směr a rozvinout ho po svém. Zůstávám dramaturgyní Masopustu a držím palce novým výzvám.“

„Odvážil jsem se přijít s návrhem, jakou cestou by se Masopust mohl ubírat dál. Myslím si, že je důležité vytvářet vlastní kontinuální inscenační tvář či rukopis. Pokud mám rozvíjet uměleckou stránku divadla Masopust, chci se podílet na vzniku inscenací i jako režisér. Jako první uvedeme hru Fredrika Brattberga Ježíšovo vzkříšení a smrt. Premiéra měla být v dubnu, v období kolem Velikonoc, které bychom Brattbergovou parafrází na novozákonní příběh ukřižování Ježíše Krista poctili a oslavili, ale ze zřejmých důvodů jsme ji museli odložit,“ uvádí Miloslav König.

Idea nového vedení počítá s větším personálním propojením s hereckým souborem Divadla Na zábradlí. Na tvorbě Ježíšova vzkříšení a smrti se spolu s Miloslavem Königem a Terezou Marečkovou podílí také Barbora Bočková, Kateřina Císařová, Hynek Chmelař, Radovan Klučka, Jiří Panzner a Vojtěch Vondráček.

Ježíšovo vzkříšení a smrt je pro divadelní společnost Masopust již několikátým setkáním se severským dramatem, a to i díky dlouhodobé spolupráci s překladatelkou Karolínou Stehlíkovou. Fredrik Brattberg tuto hru napsal pro Cenu Ferdinanda Vaňka - soutěž o nejlepší původní „hru na politiku“, vyhlašovanou časopisem Svět a divadlo.

Fredrik Brattberg
Ježíšovo vzkříšení a smrt

/scénické čtení/
Překlad: Karolína Stehlíková
Tvůrčí tým: Miloslav König, Tereza Marečková, Barbora Bočková, Kateřina Císařová, Hynek Chmelař, Radovan Klučka, Jiří Panzner a Vojtěch Vondráček.
Premiéra 4. 6. 2020 (19.00), Divadlo Na zábradlí a Anenské náměstí.

Vstup volný, bez předchozí registrace. Vstupné dobrovolné.


zdroj zprávy: Magdaléna BejdákováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.