Zpráva

Černé panny byly oceněny
[16.4.2011]
Inscenace Černé panny, která je uváděna na scéně Divadla Komedie, byla oceněna Cenou Marka Ravenhilla za nejlepší inscenaci nového textu realizovaného v roce 2010 v České republice. Britský autor a dramatik Mark Ravenhill předal osobně tuto cenu režisérovi inscenace Dušanu D. Pařízkovi. Slavnostnímu předání předcházelo představení vítězné inscenace Černé panny a uvedení dvacetiminutového autorského projektu Marka Ravenhilla s názvem Experiment.

Jako součást projektu Centra současné dramatiky iniciovalo vznik tohoto ocenění v roce 2010 Divadlo Letí. Z celkem osmdesáti zhlédnutých inscenací premiérovaných v roce 2010 vybrala sedmičlenná Festivalová rada Centra současné dramatiky do nejužší nominace deset inscenací. Mezi nominovanými byly např. inscenace textu Bambiland Elfriede Jelinekové v režii Jiřího Honzírka uvedená ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, Jsem Kraftwerk! Viliama Klimáčka v režii Mariána Amslera uvedená v HaDivadle v Brně, Noc oživlých mrtvol Davida Drábka v režii autora uvedená v Klicperově divadle v Hradci Králové nebo inscenace hry Úl Petra Kolečka v režii Thomase Zielinského v produkci A studia Rubín.

A to nejlepší na konec: Cena má podobu kožichu. Autorem návrhu letošního ocenění je výtvarník a scénograf Martin Chocholoušek. Neobvyklá podoba ceny má kořeny v jedné „veselé historce“, která se přihodila při zkoušení Ravehillovy hry Bazén (bez vody), kterou v české premiéře uvedlo před dvěma lety právě Divadlo Letí.