Blog uživatelů i-divadla

Horský hotel
vydáno: 23.1.2011, Ema

K této hře je dobré mít několik informací, aby byla ve své absurdnosti pochopena.
Byla napsána v první polovině 70.letech, kdy vládla normalizace a nic se nedělo. Autor byl odstaven od svého předchozího života (úspěšného divadelníka) a žil v izolaci na Hrádečku. Sám připustil, že to bylo depresivní období.
Zde vznikla hra Horský hotel - hra o ničem. Dialogy postav nemají žádný význam, opakují se a prolínají.
Pro Havla typické opakování dějství (dialogy, vlak, hodinky) kupodivu negraduje, jak jsme na to zvyklí z jiných her (Vernisáž, Audience). Otázkou je, zda to autor tak zamýšlel (aby se dostal až k podstatě nicoty a nudy), nebo je to provedením (k tomuto se spíše přikláním).
Gradací by totiž mohla být závěrečná scéna, kdy postavy říkají repliky jiných a vzniká tak ještě více zmatený a nesmyslný dialog. Gradovala by tak šedivost bytí v 70.letech (jalové bezobsažné dialogy) až do absurdnosti (nový dialog složený ze starých replik, který sice nemá smysl ale nemá ho o nic víc než předchozí rozhovory).
V provedení Buchet a loutek však působí tato poslední scéna stejně jalově, jako předchozí dějství, což je škoda.
Ilustraci zoufalé doby je dobře vidět v těchto dvou bodech - 1) nevíme, zda oslava ředitele hotelu už byla, nebo se teprve chystá (ukazuje na jednotvárné bezčasí a splývání dnů a událostí).
2) několikrát se opakující věta ředitele hotelu: hotelový řád platí pro každého! (Režim visící nad všemi jako šedé mraky.)
Pro zprostředkování zážtiku ryzího pocitu nesmyslnosti a zbytečnosti všeho - 85%.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.