Blog uživatelů i-divadla

Limonádový Joe – zábavná revue, která baví
vydáno: 30.10.2016, Kateřina Šebelová

Limonádový Joe – zábavná revue, která baví


Kateřina Šebelová | 30. 10. 2016

Autoři: Jiří Brdečka, Jan Rychlík a Vlastimil Hála

Režie: Petr Gazdík

Scéna: Petr Hloušek

Kostýmy: Eliška Ondráčková

Choreografie: Lucie Holánková

Hrají: Lukáš Janota, Ivana Odehnalová, Ivana Vaňková, Viktor Skála, Lukáš Vlček, Martin Havelka, Ondřej Studénka, Lukáš Kantor, Tomáš Sagher, Tomáš Rozsochatecký a další.

Příběh spravedlivého pistolníka bez bázně a hany, který místo whisky pije Kolalokovou limonádu, se zapsal do diváckých srdcí díky slavnému filmu Oldřicha Lipského – Limonádový Joe, který měl premiéru v roce 1964. Díky hvězdnému obsazení se navždy vryl do paměti několika diváckých generací. Od těch dob se hra představila na mnoha tuzemských scénách a to více než čtyřicetkrát! Městské divadlo Brno příběh statečného kolalokového hrdiny na svých prknech uvádí vůbec poprvé. Svou premiéru Limonádový Joe odstartoval v sobotu 22. října 2016 na Hudební scéně. Diváci si však musí pospíšit, inscenace se bude reprízovat pouze do 17. listopadu 2016.

Nestárnoucí příběh

Málokdo však ví, že autor slavného limonádníka Jiří Brdečka poprvé kolalokového kovboje představil v časopise Ahoj na neděli, kde jeho osudy vycházely v příběhu na pokračování. Brdečkova obliba ve westernových tématech vyústila do sepsání parodie na tehdejší vlnu popularity souvisejících s tématikou Divokého západu. První divadelní adaptace Limonádového Joea na prknech, která znamenají svět, se uskutečnila v divadle Větrník v březnu 1944 v režii Josefa Šmídy. V hlavní roli se představil Zdeněk Řehoř. Jiří Brdečka o dva roky později sepsal osudy kolalokového kladného hrdiny a pistolníka Joea v románu, který postavu i celý děj ještě více rozšířil. Tato románová podoba se již velmi přibližovala slavné filmové verzi.

Zlom zaznamenala adaptace Limonádového Joea z roku 1955, kterou režíroval Oldřich Lipský v Divadle estrády a satiry (dnes Divadlo ABC). Tento divadelní kus už stavěl na kabaretní a muzikálové podobě, mnoho zde zazpívaných písní proslavil orchestr Karla Vlacha a některé z nich zazněly i ve filmu. Zajímavostí také zůstává, že v tomto divadelním nastudování zazářili i někteří herci, kteří se později objevili v populárním filmovém snímku (Hlinomaz, Kopecký).

Klasika v novém hávu

Režisér Petr Gazdík sáhl po osvědčeném titulu a rozhodl se, že film přesně kopírovat nebude. Ano, zazní zde všechny slavné hlášky a hity, příběh se částečně shoduje s tím filmovým, přesto se však v mnohém liší. Samozřejmě, že Joe je tím kladným limonádovým hrdinou, co pro ránu ani úsměv nejde daleko, je tu nevinná Winnifred, kterou Joe miluje, a padouch Horác, kterého Joe stíhá. Tato fakta nepodléhají výrazným změnám. Oproti filmu se zde setkáváme s mnohem větším kalibrem písní, které v muzikálu zazní. Režisér Gazdík navíc do děje přimíchal současné vtípky, moderní prvky a humor, který slavnou parodii katapultuje do řad populárních a oblíbených divadelních počinů tohoto souboru. Lotr Horác si v nestřežené chvíli střihne nefalšovaný taneční krok – Moonwalk, který tolik proslavil popového krále Michaela Jacksona nebo ve vypjaté chvíli zazní slavná melodie Muž s harmonikou z westernu Tenkrát na západě. V nepřeberném množství tu uslyšíme nejrůznější legrácky a vtipné vsuvky, které příběh posouvají zase o něco dál.

Jako ve westernovém saloonu

Jeviště tvoří funkční scéna, která připomíná jeden obrovský westernový saloon ve dřevě včetně létacích dveří. Tento prostor se však snadno změní podle potřeby. Prostranství scény dovede dokonale navodit atmosféru Divokého západu a přitom vtáhnout do vzpomínek na filmovou podobu Limonádového Joea. Scénograf Petr Hloušek také skvěle využívá efektního nasvícení postav a příběhu svědčí i animované projekce, které pracují s prostorem a diváckou fantazií. Na jevišti se zjeví dostavník tažený koňmi, prérie plná indiánů nebo třeba hřbitov. Do karet pistolníkům i dámám hrají kostýmy jako vystřižené z Divokého západu – nechybí vkusné stylové oblečení kovbojů a pistolníků stejně tak jako pestré šaty dívek a dam.

Herci servírují taneční i pěvecká čísla publiku v propracované choreografii Lucie Holánkové. Company podává rovněž skvělé výkony, které si diváci mohou užít, ať už při rozverném kankánu nebo při nejrůznějších tanečních prvcích v hospodě nebo třeba na ulici. Do rytmu šlape sehraný orchestr pod taktovkou Dana Kalouska, který odvádí jako vždy skvělou práci.

Pěvecké a herecké výkony, které potěší

V roli Limonádového Joea se představil Lukáš Janota a nutno podotknout, že to byla správná volba. Janota se s lehkostí vžil do kladného kolalokového pistolníka a přitom dokonalost předlohy svojí role dovede prezentovat s nadsázkou a vtipem. Kladný náboj svého hrdiny umí vyšvihnout i ztlumit drobnými nešikovnostmi, které postavu zlidšťují a zároveň tím baví diváky. Dobrou partnerkou mu je Ivana Odehnalová v roli Winnifred, která svoji nevinnost umí dobře prodat. Opravdovou lahůdkou je však výkon Viktora Skály, který ztvárňuje padoucha Horáce. Horác v podání Viktora Skály se diametrálně liší od Miloše Kopeckého, který zářil ve filmové adaptaci. Bezvlasý Horác s knírkem si žije svým vlastním životem a striktně se vyhýbá jakémukoliv napodobování. Jeho zločinecká povaha se snoubí s komikou své role a šarmem, který z něj přímo čiší. Skálův Horác prostě přináší největší devizu inscenace. Opomenout nemůžeme ani arizonskou pěnici Tornádo Lou ve ztvárnění charismatické Ivany Vaňkové, která mnohovrstevnatost svojí role prezentuje naplno. Svědčí jí poloha sexy svůdnice stejně tak jako intrikánky nebo zlomené ženy.

Režisér Gazík se chopil mnohokrát ohmatané látky a pojal ji jako výzvu. A tak jen s nadšením sledujeme, že vše šlape přesně, jak má. V muzikálu není nouze o střelecké efekty, které dělají ideální kulisu pro westernový kabaret, komická čísla střídají našlapanou pěveckou sekci s precizními tanečními výkony. Do toho hraje orchestr v plném nasazení a zábava se rozjíždí. Nesmrtelné hlášky a melodie toto úsilí už jen úročí. Limonádový Joe po brněnsku se rozhodně nezařadí mezi nudná zpracování přesně kopírující film. Naopak, po celou dobu trvání hry se diváci baví, a to ať už od mladší generace nebo po ty dříve narozené. Srovnávat s filmem se v tomto případě nevyplatí. Brněnská inscenace je jiná, na nic si nehraje ani kýčovitě nepřehrává. Prostě je svá a rozhodně nezklame či neurazí. V komickém kabaretním obleku z ní čiší pohoda a uvolněnost. V pošmourných podzimních dnech nabízí příjemnou vzpruhu a pobavení. A to je slovy klasika přesně to, oč tu běží...

Hodnocení: 75%

http://www.epochtimes.cz/2016103023418/Limonadovy-Joe-zabavna-revue-ktera-bavi.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.