Blog uživatelů i-divadla

Zamilovaný Shakespeare hledá inspiraci na jevišti Městského divadla Brno
vydáno: 17.11.2016, Kateřina Šebelová

Zamilovaný Shakespeare hledá inspiraci na jevišti Městského divadla Brno


Kateřina Šebelová | 17. 11. 2016

Žánr: romantická komedie

Autoři: Marc Norman, Tom Stoppard

Režie: Stanislav Slovák

Hudba: Paddy Cunneen

Překlad: Jitka Sloupová, citace z díla W. Shakespeara v překladu Jiřího Joska

Scénář: Jaroslav Milfajt

Kostýmy: Andrea Kučerová

Hrají: Dušan Vitázek, Andrea Zelová, Jiří Mach, Alena Antalová, Michal Isteník, Aleš Slanina, Petr Štěpán, Tomáš Sagher, Jakub Uličník, Markéta Sedláčková a další.

Když film Zamilovaný Shakespeare posbíral v roce 1998 sedm Oscarových sošek a stal se hitem, nikdo ještě netušil, že si jednou získá i divadelní podobu. Romantická komedie o nejslavnějším dramatikovi všech dob, který hledá inspiraci a najde lásku, si rychle podmanila srdce diváků. Samotný příběh Zamilovaného Shakespeara se však jevištní podoby dočkal až za dlouhých 15 let od uvedení filmu, kdy teprve autoři filmového scénáře svolili k jeho uvedení na West Endu v červenci roku 2014. Dlouhá cesta se však vyplatila. O pouhé dva roky později ožívá romantický kus i na prknech Městského divadla Brno. Svoji českou premiéru si Zamilovaný Shakespeare odbyl v sobotu 12. listopadu 2016.

Inspirace z tvůrčí krize

Dějová linka Zamilovaného Shakespeara nás zavádí do Anglie v období působení slavného dramatika, který však v této době ještě na svoji proslulost teprve čeká. William Shakespeare potřebuje nutně napsat hru, která by ho vytáhla z finanční i tvůrčí krize, avšak to se mu vůbec nedaří. Proto si pozve k sobě přítele Christophera Marlowa, který patří k velkým literárním talentům své doby. William na jeho popud začíná psát příběh Romeo a Ethel, dcera pirátova. Souběžně se William potkává s Violou de Lesseps a oba se do sebe vášnivě zamilují, avšak osud milencům nepřeje. William je totiž nešťastně ženatý a Viola má těsně před vdavkami s nemilovaným Lordem Wessexem. Z vášnivé, osudem zmítané lásky se začíná rodit zcela jiný příběh – tragédie a nejslavnější romance všech dob – Romeo a Julie. Viola však miluje divadlo a Williama natolik, že se rozhodne porušit nařízení, které umožňuje hrát divadlo pouze mužům, a tajně v mužském přestrojení získá roli Romea v připravované Williamově hře. Tento její tajný plán je však vyzrazen a hrozí, že divadlo bude zakázáno. Tehdy do děje vstupuje královna Alžběta I.

Dřevěné kulisy a kostýmy z doby alžbětinského divadla

Zamilovaný brněnský Shakespeare nás dějově vrací do historické Anglie, speciálně do éry alžbětinského divadla. Tomu odpovídá i scéna, která staví na dřevěných základech připomínajících divadelní kulisy. Avšak nejen to, ze dřeva scénograf Milfajt vykouzlil dům, hospodu, divadelní prostory, ulici nebo třeba i královský trůn. Takže iluze divadla v divadle nás provází po celou dobu trvání inscenace. K tomu výborná práce se světly, které dodávají tu správnou emotivitu a atmosféru děje.

Pochválit zaslouží i výpravné kostýmy, které diváky lehce vtáhnou do Shakespearovy doby. Můžeme s chutí obdivovat historické prvky tehdejších oděvů a přitom se nechat unášet dobovou hudbou komorního šestičlenného orchestru, který děj vkusně podmalovává. Iluze Shakespearovského období je téměř dokonalá, a přesto z inscenace dýchá svěží moderní vítr. A také nechybí ani některé slavné shakespearovské hlášky v dobře nakombinovaném milostně dramatickém i komediálním mixu, který nás provází po celou dobu.

Herci, kteří pobaví a nezklamou

V roli Williama Shakespeara se představí starý známý a ostřílený představitel milovníků i rebelů – Dušan Vitázek. A právě Vitázek je zde sázka na jistotu, která v jeho podání zúročí vtip, šarm i herecký um své postavy. S lehkostí si užíváme jeho herecký projev od zhrzeného autora, který se v cukuletu mění ve vášnivého milence, aby do žil napumpoval milostnou i tvůrčí svěží mízu. Ženský protipól Dušanu Vitázkovi ztvárňuje Andrea Zelová v roli Violy de Lesseps. Andrea Zelová, která v sobě míchá živelnou milenku s pokorou panny, se pro lásku dovede vtělit do mužského přestrojení, a zároveň se umí podvolit i obětovat povinnosti dokonale a bez zbytečných řečí. Svých pár minut si s gustem zahraje i Markéta Sedláčková v podání královny Alžběty I. A nezklame ani energetický Michal Isteník v roli Philipa Henslowea. V roli záporňáka Lorda Wessexe se zkušeně představí Jiří Mach.

Co nejméně škrtů...

Tvůrčí tým MdB se rozhodl svézt na současné populární vlně, která představuje slané filmové snímky v divadelní podobě. Proto bylo logickou volbou, že si Zamilovaný Shakespeare našel cestu i do tohoto divadla. Hra sází na atraktivitu tématu, a dobrý scénář, na kterém se podílel uznávaný dramatik Tom Stoppard, ale i na slávu svého filmového předchůdce. Navíc komedie, kdy se nešťastná láska potýká s nástrahami osudu, je téměř vždy jistým trhákem. Závisí však na zpracování inscenace. Režisér Stano Slovák se proto rozhodl zůstat věrný předchozí filmové verzi a co nejméně v původním scénáři škrtat. Přesto však divadelní adaptace není jen slabým odvarem původní filmové předlohy. Na milostný příběh slavného dramatika se nahlíží s optikou, která baví až ironickým pohledem na tehdejší (a možná i tak trochu současné) divadelní dění.

Zábavný příběh, kterému nechybí dramatická zápletka, převleky ani zamilovaný obsah nešťastně šťastné lásky, to je slovy našeho klasika to, oč tu běží. Kdo se přichází pobavit, jistě tento divadelní počin uvítá stejně tak jako ti, kteří si oblíbili filmovou verzi. Divadelní podoba má však oproti té filmové více autentickou příchuť. Divadlo na divadle prostě táhne vstříc osudu i věkům. A pokud to jde navíc ještě s dobrým humorem a slavným dramatikem v hlavní roli, zdá se, že je vyhráno.

Hodnocení: 70%

 

http://www.epochtimes.cz/2016111723444/Zamilovany-Shakespeare-hleda-inspiraci-na-jevisti-Mestskeho-divadla-Brno.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.