Blog redakce i-divadla

Oslava života
vydáno: 9.10.2018, Lukáš Dubský

Životopisné drama Vitka je jakýmsi kontrapunktním pokračováním Uhdeho a Morávkovy inscenace Leoš aneb Tva nejvěrnější, která mapovala života skladatele Leoše Janáčka. Hra Kateřiny Tučkové představuje dirigentku a skladatelku Vítězslavu Kaprálovou, která není široké veřejnosti zdaleka tolik známá.

Přitom příběh tohoto "zázračného dítěte" dává možnost divadelně působivých obrazů, které doplňuje i naživo interpretovaná hudba. Kaprálová působila v období první republiky, kdy žena ve vedoucím postavení zdaleka nebyla věc obvyklá, jedním z témat inscenace je tak pochopitelně ženská emancipace, otevřeně feministická však je Vitka jen v jedné scéně.

Mnohem vděčnějším tématem je rozporuplná osobnost Kaprálové, která si chtěla především užívat života, měla řadu milenců, absolvovala několik potratů a vůbec působila dojmem neřízené střely. Hlavním trumfem brněnské inscenace je Tereza Marečková v titulní roli, která Vitce dodala nezkrotnou energii, takřka dětské vzezření, ale i dostatečnou porci sebevědomí, které někdy hraničí až s arogancí. Kaprálové v tomto podání možná nelze zcela porozumět, ale nelze jí nebýt fascinován.

Režisérka Anna Petrželková nemá snahu o nějaký realistický portrét talentované, předčasně zesnulé umělkyně. Využívá nadsázky a hyperbolizovaných obrazů, aby divákovi přiblížila zvláštní vnitřní svět Vitky, do něhož se místy nepříjemně prolínají velké dějinné zvraty (obsazení Československa nacistickým Německem).

Důležitou dějovou linkou je také vztah Vitky se skladatelem Bohuslavem Martinů, který byl nejprve jejím učitelem a posléze milencem. V podání Dušana Hřebíčka je Martinů citlivým, možná až přecitlivělým dobrákem, který se dostal do bezvýchodné situace - Vitku miluje, je jeho múzou, ale zase nechce opustit svou francouzskou manželku, která při něm vždy stála a díky níž se mohl soustředit jen na svou hudební kariéru.

Ostatní postavy jsou spíše stafáží, se kterou si Vitka pohraje a když ji přestane bavit, posune se dál. Ženský pohled na jednu výjimečnou ženu, přináší v Huse na provázku zajímavý zážitek pro všechny.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.