Divadlo Husa na provázku [velký sál]

Vitka

Premiéra: 23.2.2018. Dramaturgie: Lucie Němečková. Scéna: Lenka Odvárková. Kostýmy: Hana Knotková. Hudba: Vítězslava Kaprálová, Bohuslav Martinů, Petr Hromádka. Režie: Anna Petrželková.
2:20


Osud mladé talentované brněnské skladatelky, dirigentky a femme fatale Vítězslavy Kaprálové. Příběh o závratném vzestupu mladé ženy, která se dokázala prosadit v oblasti, jež je dodnes vyhrazena především mužům. Ženy, jejíž život byl fascinujícím koktejlem výjimečného nadání a píle, ale i svobodomyslnosti, nespoutanosti a náruživosti, kterými šokovala své okolí. Žila všemu navzdory – jakoby věděla, že na všechno, co chce stihnout, jí zbývá pouhých pár let mezi dvěma válkami. Kdyby přežila, byla by jednou z nejslavnějších českých žen...
Anketa 2018 - redakční volba
Tereza Marečková nominace v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon
Cena Divadelních novin za sezonu 2017/2018 v kategorii herecký výkon sezony bez ohledu na žánry Tereze Marečkové v roli Vitky
Divadlo Husa na provázku
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
80 %
80431000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Jiří Landa 70 %
Lukáš Dubský 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (46)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 11.4.2019, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Osobnost talentované a předčasně zesnulé Vítězslavy Kaprálové vykreslila spisovatelka K. Tučková vyváženě a rozmanitě, navíc v jejím pozoruhodném osudu našla dramatický potenciál. Režisérka s pomocí výtvarné složky, výrazné práce s hudbou a v neposlední řadě expresivity v hereckém projevu zdůrazňovala některé vlastnosti postav i smysl situací. Styl obrazů nemusel v každém rezonovat, ale jejich poetice nelze upřít působivost opřenou o vnitřní smysl. Vynikající výkon hlavní představitelky T. Marečkové podpořili ostatní členové sehraného souboru.
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 5.2.2019, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
75% Inscenaci vévodí suverénní výkon T. Marečkové v titulní roli Vítězslavy Kaprálové. Herečka zdařile prochází všemi jejími přerody od dětství až po její definitivní odchod ze scény... Sice se nemohu zbavit dojmu, že režie doháněla živočišnost a egocentričnost Vitky do zbytečných krajností, nicméně herečka si dokázala poradit i s tím, aby se Vitka nestala pouhou karikaturou. Výkon Marečkové zastínil všechno a všechny kolem, což možná bylo i režijním záměrem, podobně svět totiž vnímala samotná postava. K. Tučková napsala dobrou hru s živými dialogy. Ocenit lze i promyšlenou hudební složku.
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 9.10.2018, počet hodnocení: 849)
přínosný / zajímavý komentář
75%. Příběh "zázračného dítěte" české hudby dává možnost divadelně působivých obrazů, které doplňuje i naživo interpretovaná hudba. Jedním z témat inscenace je pochopitelně ženská emancipace, vděčnější je ale rozporuplná osobnost Kaprálové, která si chtěla především užívat života, měla řadu milenců, absolvovala několik potratů a vůbec působila dojmem neřízené střely. Hlavním trumfem je T.Marečková v titulní roli, která Vitce dodala nezkrotnou energii, takřka dětské vzezření, ale i dostatečnou porci sebevědomí. Kaprálové v tomto podání možná nelze zcela porozumět, ale nelze jí nebýt fascinován. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Scrabble 100 %
(zadáno: 21.2.2020, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Představení mě ohromilo úplně stejně, jako četba knihy Podivné lásky před 30 lety. Ale asi to není jenom silou osobností samotné skladatelky a jejím tragickým osudem. Silné příběhy asi přitahují a inspirují silné tvůrce a tady byli dokonalí ,vlastně dokonalé, všechny: autorka hry ,režisérka i její představitelka Tereza Marečková.
Majdin_kulturni_svet 100 %
(zadáno: 30.1.2020, počet hodnocení: 134)
přínosný / zajímavý komentář
To byla taková nádhera. Ale taková! Naprosto skvělá režie, výborně vymyšlený příběh, skvělá práce s prostorem a rekvizitami. Herečka Vitky Kaprálové, Tereza Marečková, byla naprosto dokonalá. Na konci jsem si poplakala a tleskala jsem ve stoje. Bravo!
LavinieCamui 80 %
(zadáno: 16.6.2019, počet hodnocení: 310)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající Tereza Marečková.
Kuba_r 60 %
(zadáno: 16.6.2019, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Životopisné hry většinou bývají dost nuda. Díky Tereze Marečkové to byla nuda o trošku menší, ale hra Kateřiny Tučkové mne docela zklamala.
Cechoslovak 90 %
(zadáno: 14.5.2019, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
Kateřina Tučková je známá svou poctivou prací při sběru faktografických pokladů pro své romány. Tady ale fakta musela směstnat do pár dialogů a vykreslit tak krátký, ale složitý životní příběh. A podařilo se - život Vítězslavy Kaprálové se jeví velmi plasticky i v kontextu historických událostí a jiných životů. Stále je na co se dívat a co poslouchat. O skutečné Vitce se toho ví docela dost, ale nikdo už neposoudí, jestli ji Tereza Marečková trefila tak, jaká opravdu byla. I když mnoho je tu asi v nadsázce, její položení se do role bylo strhující, jsem zvědav na další rozvoj jejího talentu.
Kolby 70 %
(zadáno: 9.5.2019, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Tereza Marečková 80%, zbytek za 60.
Brbla z Olomóca 70 %
(zadáno: 20.3.2019, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno dne 19.3.2019 - DHP, Brno: (spíše 75%)
+ herecký koncert Terezy Marečkové
+ vždy velmi oceňuji připomínání důležitých osob,
které byly, žily a nějak se na ně pozapomnělo, zaslouží si to
+ pestrost, barevnost, mnohovrstevnatost alá Husa mne baví
---------------
- marné hledání nějakého negativa, hra mne poučila a povznesla
EliAn 90 %
(zadáno: 12.2.2019, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Tereza Marečková skvělá moc.
Michvon 80 %
(zadáno: 31.1.2019, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Vitka byla možná trochu sprateček, ale Tereza Marečková jí vtiskla takovou životnost, živost, živelnost i živočišnost, až z toho zůstávám dodnes paf. Ta holka je talent jako hrom, už jen kvůli ní stojí za vidění. No a Ivana Hloužková jako bonus.
Zupri 90 %
(zadáno: 17.12.2018, počet hodnocení: 97)
přínosný / zajímavý komentář
Moc hezky zpracovaná hra. Jako první jsem četla knížku a moje očekávání bylo naplněno. Hra má celou dobu spád, divák je stále v očekávání. Skvělý výkon Terezy Marečkové, to opravdu klobouk dolů.
Vladimír Rogalewicz 90 %
(zadáno: 17.12.2018, počet hodnocení: 586)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení, které je plné děje, informací, krásných obrazů a přitom opravdu baví. Znamenitá a rozhodně netriviální je i hudební složka. Po šedém období je zpět stará dobrá Husa - zejména zásluhou dvou dam, Terezy Marečkové a Anny Davidové (pro ni je toto představení úžasným úspěchem a vizitkou při nástupu do funkce umělecké šéfky divadla). (Divadlo Archa, Praha, 16.12.2018)
Koeman2 80 %
(zadáno: 9.10.2018, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Geniální nedoceněná hudební skladatelka nebo jen drzá, prostořeká a živočišná Vitka Kaprálová, která měla štěstí ve své době? Všechno platí, ale hlavně její nemoc jí nedovolila plně rozvinout svůj talent a započatou kariéru ve světě. Originální a výpravná hra s geniálními hereckými výkony Terezy Marečkové a Dušana Hřebíčka (v roli nesmělého Bohouška Martinů) a hudebními čísly z Vitčiny tvorby i tvorby ostatních hudebních velikánů. O rychlém vzestupu a strmé kariéře bohem obdařené malé ženy v ryze mužském světě.
Monulinka 70 %
(zadáno: 19.9.2018, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace je nápaditá, dobře vystavěná a představuje zajímavý příběh mně dosud neznámé umělkyni. T. Marečková válí, ale postava Vitky zůstala nesympatická, takže její pohnutý osud mě tolik nezasáhl. Z dalších herců bych vyzdvihla I. Hloužkovou a D. Hřebíčka. 75 %
Teufel 70 %
(zadáno: 10.6.2018, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
Objektivně je ta inscenace prostě kvalitní. Energická, nápaditá, trochu střelená. Postava tuňťovitého Bohuslava Martinů mě nesmírně baví. Co už říct nemůžu, že by měla za všech okolností dokonalý spád. Hlavní hrdinka mi k srdci nepřirostla, vlastně se nezdálo, že by překonávala nějaké potíže, prostě se jen chovala jako neřízená střela a ono to světe div se prostě tak nějak samo vycházelo. Ve druhé půli už je to méně životopisu a více osobní a to funguje líp.
Klára Tesařová 80 %
(zadáno: 3.5.2018, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Netradiční, neotřelé a své. Představení má dobrý spád a nenudí. Téma svádí k feministickým výkřikům, kterým se ale představení dobře vyhýbá. Kromě výkonu T. Marečkové stojí i za zmínku mistrně vybarvený Martinů Dušana Hřebíčka. Plus za živý hudební doprovod a použití rekvizit netradičními způsoby.
Denisa H. 60 %
(zadáno: 24.4.2018, počet hodnocení: 302)
přínosný / zajímavý komentář
Představení mi nesedlo. K postavám jsem si nedokázala vytvořit žádný vztah. Byly i chvíle, kdy mě jednoduše nebavilo. T. Marečková byla dobrá, škoda že nezpívala více, protože z jejího zpěvu mi běhal mráz po zádech. Jinak mě ale nikdo více nenadchl. Není to vůbec špatné představení, akorát mně se do noty úplně netrefilo. Rukopis K. Tučkové je znát :-)
Georges 90 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení po všech stránkách. T. Marečková může mířit na cenu A.Radoka. (.. .... a a potká se tam s I. Hloužkovou.)
Stany 80 %
(zadáno: 16.1.2019, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení. Jen pro mě byla osobnost skladatelky, kdo Vitka byla, od začátku do konce záhadou. Její tvar se mi neustále měnil před očima. Takže nevím, ale skvělý zážitek.
Pavnav 100 %
(zadáno: 5.6.2018, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Absolutní špička! Herecký výkon Terezy Marečkové je neskutečný. Zrodila se hvězda.
KatkaL 90 %
(zadáno: 1.5.2020, počet hodnocení: 9)
Kirim 100 %
(zadáno: 19.11.2019, počet hodnocení: 19)
Black_Swan 70 %
(zadáno: 6.10.2019, počet hodnocení: 16)
Tretisestra 70 %
(zadáno: 17.9.2019, počet hodnocení: 50)
Ge.or.ge 80 %
(zadáno: 2.8.2019, počet hodnocení: 67)
MBednarski 70 %
(zadáno: 6.6.2019, počet hodnocení: 75)
Galdve 90 %
(zadáno: 29.4.2019, počet hodnocení: 53)
Weller 90 %
(zadáno: 24.4.2019, počet hodnocení: 56)
Ester_L 70 %
(zadáno: 26.2.2019, počet hodnocení: 99)
Paya888 100 %
(zadáno: 19.1.2019, počet hodnocení: 271)
Ctíba 100 %
(zadáno: 8.1.2019, počet hodnocení: 61)
Kam 70 %
(zadáno: 5.1.2019, počet hodnocení: 67)
LilianaVess 90 %
(zadáno: 18.12.2018, počet hodnocení: 84)
Strom-z 80 %
(zadáno: 16.12.2018, počet hodnocení: 34)
Zizzi 60 %
(zadáno: 27.11.2018, počet hodnocení: 40)
Artaud 40 %
(zadáno: 1.11.2018, počet hodnocení: 216)
Unionboy 70 %
(zadáno: 9.10.2018, počet hodnocení: 215)
Rivah 90 %
(zadáno: 4.7.2018, počet hodnocení: 212)
Adamantino 80 %
(zadáno: 15.5.2018, počet hodnocení: 32)
Suzana 60 %
(zadáno: 24.4.2018, počet hodnocení: 267)
Lisarah 100 %
(zadáno: 23.4.2018, počet hodnocení: 78)
Jaroslava Šimáková 60 %
(zadáno: 18.3.2018, počet hodnocení: 139)
Papirek32 90 %
(zadáno: 11.3.2018, počet hodnocení: 149)
Kateřina Šebelová 90 %
(zadáno: 3.3.2018, počet hodnocení: 21)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.