Blog redakce i-divadla

Sladký život v Linda Vista
vydáno: 18.5.2022, Lukáš Dubský

Herec a dramatik Tracy Letts má cit pro skvěle jiskřivé dialogy, kterým nechybí vtipné pointy a zároveň se za nimi skrývá spousta životní bolesti. Inscenace Linda Vista je toho nejlepším důkazem. Začíná to jako lehká konverzační komedie o jednom padesátníkovi, který prožívá krizi středního věku. Je to tak trochu loser, ale umí být i šarmantní a divák s ním čím dál víc soucítí, i když Wheeler dělá spoustu špatných rozhodnutí.

Výtečný překlad Jitky Sloupové dokáží herci v inscenaci Činoherního klubu interpretovat velice spontánním způsobem, hlavně rozhovory Wheelera (Vasil Fridrich) s Paulem (Dalibor Gondík) působí přirozeným dojmem, jakoby člověk poslouchal rozhovor dvou lidí sedících v hospodě u vedlejšího stolu.

Další devízou Lettsových her jsou dobře napsané postavy. I v malých rolích tu herci mají co hrát, proto režisér Ondřej Sokol dbal na to, aby co nejkvalitněji obsadil i vedlejší figury. Vasil Fridrich hraje Wheelera jako sympaťáka, je trochu macho, ale pod drsnou slupkou skrývá citlivou duši a nepříliš vysoké sebevědomí. Wheeler umí být vtipný a okouzlující, má úspěch u žen, ale v klíčových okamžicích nedokáže dohlédnout důsledky svých rozhodnutí a to ho neustále sráží do životního marasmu.

Dalibor Gondík a Lucie Žáčková ztvárňují na první pohled šťastný pár, který si užívá života. Ale ani tady není realita zdaleka tak zářivá. Gondíkův Paul je prototyp "znuděného úředníčka", čekal od života víc a teď neví, co si počít. Žáčkové Margaret je sebevědomá, provokativní a trochu afektovaná, v nitru ovšem zraněná, patrně obtížně přijímající svou bezdětnost.

Jules v podání Markéty Stehlíkové působí dojmem holky do nepohody, jako životní koučka radí lidem, jak řešit problémy, sama se sebou si ovšem poradit neumí. Ha Thanh Špetlíková hraje mladičkou Minnie stylově trochu odlišně od svých kolegů, což ze začátku může působit trochu rušivě. Ale její autenticky působící projev přesně vystihuje odlišnost dívky z vietnamské komunity od ostatních postav - je impulzivnější, na společenském žebříčku se pohybuje v jiných patrech, její vyzývavost je pro Wheelera nepřekonatelným lákadlem.

Hereckou sestavu doplňují Ondřej Malý jako slizký majitel obchodu, kde pracuje Wheeler, a Sandra Černodrinská, která civilně pojala Anitu, jež trpně snáší šéfovy čím dál zvrhlejší sexuální poznámky.

Letts v Linda Vista precizně rozebírá vztahové problémy, nebojí se odvážnějších scén a ukazuje hořkosměšnou realitu našich životů, aniž by ovšem svoje postavy zesměšňoval. Autor odmítá černobílé vidění světa, nerozděluje postavy na dobré a špatné, všichni se ve vztazích chovají trochu neobratně, což může druhé zraňovat.

Režisér Sokol dokázal dát dialogům slušné tempo, a tak se člověk nenudí, i když představení trvá tři hodiny. Jediné, co svižnost inscenace narušuje, jsou poměrně zdlouhavé přestavby, nabízí se otázka, jestli by nebylo možné scénu vyřešit trochu šikovněji. Také některé projekce nepůsobí příliš povedeně (třeba květiny při scéně pikniku).

V Činoherním klubu vzniklo herecké divadlo přesně v intencích těch nejlepších tradic této scény.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.