Činoherní klub

Linda Vista

Premiéra: 21.11.2021 | 3:05
Překlad: Jitka Sloupová. Dramaturgie: Markéta Kočí Machačíková. Scéna: Adam Pitra. Kostýmy: Katarína Hollá. Hudba: Milan Pastyřík a citace. Režie: Ondřej Sokol.
Komedie o úskalích a rozporech středního věku a o tom, že některých věcí a zkušeností, které se vám v životě nahromadily, se prostě nemůžete zbavit, ale budete je muset přijmout. Wheeler, který se živí opravováním foťáků, i když měl kdysi na víc, se vzpamatovává z těžkého rozchodu. Konečně se rozhoupal a odstěhoval se z dvouletého provizoria garáže své bývalé ženy do bytu v komplexu s bazénem Linda Vista v San Diegu. V lehké panice středního věku se začíná poohlížet po novém vztahu. A zdá se, že mu štěstí přeje – v práci se objevila nová kolegyně, jeho přátelé ho chtějí seznámit s naprosto úžasnou ženskou a v baru narazí na mladičkou sousedku...
15!  
Činoherní klub
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
70 %
náš tip
Tip od redaktorů: Jan Pařízek, Iva Bryndová, Lukáš Dubský  Tip od redaktorů: Jan Pařízek, Iva Bryndová, Lukáš Dubský  Tip od redaktorů: Jan Pařízek, Iva Bryndová, Lukáš Dubský
70461000
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 80 % Tip Jan Pařízek
Iva Bryndová 70 % Tip Iva Bryndová
Lukáš Dubský 90 % Tip Lukáš Dubský
Pavel Širmer 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (49)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
21.11.2022 | 900 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Poutavý, úsměvný, lidský příběh jednoho padesátníka, který není černobílý, dá se pochopit a třeba se s ním i, alespoň částečně, ztotožnit. Tím v konečném důsledku dokáže i více zasáhnout. Místy je hra možná až moc natahovaná a trochu překvapí svou délkou, přesto nijak nenudí, obsahuje dobře napsané dialogy a řadu trefných, vtipných narážek a odlehčených situací. Celé to velmi solidně drží pohromadě, má to svoji hloubku i svůj osobitý humor. Po herecké stránce výtečný V. Fridrich, z ostatních pak velmi mile překvapila M. Sawa. Svým dílem přispěla i jednoduchá scéna, dobře vyřešené projekce a hudební aranžmá u střídání jednotlivých scén. 75%
Iva Bryndová  70 %  Tip Iva Bryndová
25.9.2022 | 552 hodnocení
+ souhlasím
75% Linda Vista je výborně napsaná i Ondřejem Sokolem režírovaná hra. Příběh muže prožívajícího krizi středního věku, který hledá nové štěstí a v podstatě za všechno nepříjemné, co se mu děje, si může sám, a přeci to nenudí, nedeptá, neuráží, naopak baví. Inscenace příjemně plyne, i přes značnou délku. Objevují se momenty vtipné, trapné i dojemné, baví i celé obsazení, všichni jsou výborně sehraní a podávají přesvědčivé výkony.
Lukáš Dubský  90 %  Tip Lukáš Dubský
18.5.2022 | 1134 hodnocení
+ souhlasím
85%. Skvěle napsaná hra, která vedle jiskřivých dialogů přináší i zajímavé herecké příležitosti. Letts trefně ukazuje hořkosměšnost partnerských vztahů, hlavního hrdinu nechává bojovat s krizí středního věku. I přes tříhodinovou délku nemá inscenace příliš hluchých míst, zásluhu na tom má Sokolovo citlivé vedení herců, kteří dokáží jednotlivé scény zdařile pointovat a udržovat v nich napětí. Snad jen zdlouhavé přestavby a nepříliš povedené projekce narušují dynamiku celku. Linda Vista je tradiční (ale přesto docela odvážné) herecké divadlo v těch nejlepších intencích Činoherního klubu. (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  60 %
21.4.2022 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
65%. Hořká komedie o padesátníkovi, který se plácá v životě a ve vztazích, nabízí překvapení, poučení i vtip. Autor T. Letts se však ve své hře příliš „rozkecal“. Sdělení by nebylo ochuzeno, kdyby každá ze scén byla o třetinu až polovinu kratší. Režisérovi O. Sokolovi a hercům se sice daří udržet pozornost diváků po celé tři hodiny až do samého konce, přesto by krácení bylo ku prospěchu. V náročné hlavní úloze V. Fridrich vyvážil pozitivní i negativní stránky nejednoznačného charakteru. Vydařený divadelní debut H. T. Špetlíkové.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
R.JELEN.21  50 %
2.2.2024 | 242 hodnocení
+ souhlasím
Ta hra je zhruba o 30 - 45 minut delší než by nutně musela být. Vtipné momenty má, ale na můj vkus málo. Někdy hercům díky hudbě nerozumíte ani slovo.
Valmez  70 %
10.1.2024 | 506 hodnocení
+ souhlasím
Zbytečně dlouhá stopáž?proč?Použil bych známou hlášku: ,,A komu tím prospějete, co???
Heroinaction  90 %
10.11.2023 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Viděno: 9. října 2023

Mám strašně rád inscenace, které jakoby začnou ještě před oficiálním startem, taková prkotina a jak potěší. Tušil jsem, že se mi to bude líbit, ale že až tak moc. Od autora Srpnu v zemi indiánů nečekaně jiné. S odstupem měsíce se k představení vracím ještě častěji, možná proto, že se s hlavním hrdinou až nebezpečně ztotožňuju - bohužel.
V. Fridrich excelentní, všichni ostatní skvěle sekundují, vyzdvihl bych hlavně L. Žáčkovou, S. Černodrinskou a M. Sawu. "Body dolů" za scénu v klubu, kde byl vytažen hudební podkres tak moc, že hercům nebylo prakticky rozumět (3. řada). Určitě jsem neviděl naposled.
Majakmp3  70 %
23.6.2023 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Famózní výkon Vasila Fridricha, kterému zdatně sekundoval Dalibor Gondík.
Linda Vista je tak trochu hořká komedie - spíše tedy depresivní drama o krizi středního věku.
Hra však byla na můj vkus trochu moc dlouhá a chyběl jí epický závěr s nějakým výrazným poselstvím.
Představení rozhodně stojí za shlédnutí - hodnotím 70%.
Pbulin  70 %
9.3.2023 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Dobře režírované, ještě lépe zahrané (zejména představitel hlavní role), jen zbytečně dlouhé. Ze scénáře více asi dostat nešlo. Za mě nejlepší asi první a předposlední scéna, vždy dialogy Vasila Fridricha a Dalibora Gondíka. Jo, a hezky provedená scéna.
Heda  80 %
13.2.2023 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto skvělý Vasil Fridrich, kterému člověk věřil každé slovo, každé gesto. Opravdu zdařilé režijní a scénické nápady. Sedět v hledišti bylo opravdu potěšením. Inscenace nikam nechvátala, člověk si mohl dosyta užít.
Vladimír Rogalewicz  50 %
10.1.2023 | 802 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
55 %. Chytře vymyšlená hra o milostných problémech padesátníka. Text by ale potřeboval zásah dramaturga, většina scén by byla údernější, kdyby byla výrazně zkrácena. Zcela nadbytečné bylo i dvoje natahování konce. Sokolova inscenace má dvě naprosto rozdílné poloviny. K první zcela nekulturní (mimo jiné i naprosto nedivadelní ledabylou mluvou) mohu říct jenom: proboha, tak ne! Cítil jsem se, že jsem zabloudil někam, kam rozhodně nepatřím a patřit nechci. Druhá polovina už je ale standardní situační hořká komedie s výborně vystiženými charaktery a znamenitým herectvím dvojice Fridrich-Gondík (a Sawa!).Činoherní klub má velmi sestupnou tendenci!
Vyfuk  50 %
22.11.2022 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Velmi snadno se dokáže člověk rozejít s názory lidí. Už od pohledu typická boomer-medie, kdy se lidi smějí, když někdo řekne "péro", "píchat" a podobně. Upřímně bych křivdil, kdybych řekl, že to bylo pouze o tomto. Občas jsem se zasmál i já, nicméně takový humor mi ne vždy sedí. Asi 80 % případů, kdy se lidi dostávali do kolen, já ani nemohl najít pointu. To už jsem spíše oceňoval opět zajímavou práci se scénou, příjemně autentického Gondíka a opět excelentního Malého, který je ve hře často jako dobrý vtip. Ne, oukej, přestanu. Za mě bohužel asi nejhorší z repertoáru ČK.
Fru  90 %
14.9.2022 | 23 hodnocení
+ souhlasím
13.09.2022 - Činoherní klub
Mirek555  70 %
14.9.2022 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Výborné herecké výkony, ale na můj vkus příliš mnoho sexu a hercům občas není rozumět.
Halekal  80 %
9.9.2022 | 12 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá sonda do života cynického prostopášníka v krizi středního věku. Miluje holuby na střeše namísto vrabců v ruce, ale už tak nějak nedokáže na tu střechu vylézt, resp. udržet se na ní. Vasil Fridrich se té role doslova zmocnil, perfektní, přesvědčivý, tedy pokud to hraje a není to vlastně on :)
Luckaprague  70 %
27.7.2022 | 64 hodnocení
+ souhlasím
75% Nejlepe sedne tem, co prochazi krizi stredniho veku:)
LavinieCamui  70 %
6.5.2022 | 806 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý text, slabší režie a scéna. Projekce mě nebavily. Výborné herecké výkony.
Čiko  70 %
24.4.2022 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
U autora Srpnu v zemi indiánů mě poněkud překvapil místy až fádní humor a sexistické dialogy. Jinak celkem pěkný profil muže s krizí středního věku. Herecký výkon Vasila Fridricha sice chvílemi na hraně, ale za mě celkově obstál. V menší roli se mi velmi líbila Lucie Žáčková. Pak tu máme nekonečný nešvar ČK, D.Gondíka (který opravdu skoro šeptá) a O.Malý mluví tak potichu, že musíte chytat každé jejich slovo (pán vedle mě s rukou u ucha), a když náhodou zakašle divák, přijdete o celou větu. Mně to bohužel pokazilo celkový dojem. Některé scény by snesly zkrácení.
Houfm@atlas.cz  80 %
22.4.2022 | 38 hodnocení
+ souhlasím
85% Trochu se tluče velmi výrazný projev Fridricha s extrémně civilním projevem Černodrinské. Úžasná hudba.
Hubert  30 %
18.1.2022 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Velké zklamání. Naprosto tuctový ?nepříběh? v hlavní roli s Vasilem Fridrichem, který je dobrý v TV, ale na ovládnutí jeviště mu chybí charisma. Navíc špatná režie Ondřeje Sokola (jinak ho jako režiséra oceňuji). Křečovité utahané, nešikovné předěly mezi scénami přesně charakterizují ještě utahanější a přehnaně dlouhé představení doslova o ničem. Nicméně nepochybuji, že v hlavním představiteli, tuctovém looserovi, leckdo pozná někoho ze svého okolí, nebo dokonce sám sebe a pak tento kus možná ocení. Za mě trochu málo, prostě jedno z nejhorších představení Činoheráku.
Michalmusek  100 %
20.12.2021 | 315 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vasil Fridrich je celou dobu (téměř 3 hodiny) na jevišti a je dokonalý. Hra nemá hluchá místa, jak tomu při dlouhých inscenacích bývá. Pojednává o krizi středního věku, tou nejuvěřitelnější formou, při které dané momenty znáte že svého okolí a tím této hře vše věříte.
Braddy  90 %
19.12.2021 | 199 hodnocení
+ souhlasím
Vasil Fridrich se pro tu roli narodil!
Podusak  80 %
8.12.2021 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Parádně sehrané. Líbilo se.
Sveto Galik  90 %
27.11.2021 | 10 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Šel jsem na to představení s mírnou obavou, nemám rád divadelní komedie. A tohle vlastně komedie není, možná i proto, že už krizi středního věku mám (snad) úspěšně za sebou. Představení relativně dlouhé, ale má spád, nenudil jsem se ani minutu. Výborné herecké výkony všech na jevišti. Scéna výborně využila hru světel pro vytvoření atmosféry. Příbeh sice předvídatelný ale bavil i poučil:-). 10% jsem přidal za perfekní scénu v pánske šatně po squashi;-)
Lusilda  70 %
11.4.2024 | 78 hodnocení
ViktorieT  70 %
10.2.2024 | 25 hodnocení
Gaba M  70 %
26.1.2024 | 52 hodnocení
PetraHav  60 %
14.12.2023 | 15 hodnocení
JaNaD  70 %
1.11.2023 | 75 hodnocení
Tomáš Budík  80 %
30.10.2023 | 21 hodnocení
Helena23  60 %
15.9.2023 | 21 hodnocení
Srna  70 %
9.5.2023 | 86 hodnocení
AnnaGümplova  80 %
30.3.2023 | 29 hodnocení
Annaj  80 %
9.3.2023 | 56 hodnocení
Will_Scarlet  70 %
5.3.2023 | 38 hodnocení
Barčí  60 %
8.2.2023 | 44 hodnocení
Beebb  50 %
2.2.2023 | 49 hodnocení
SaXion  80 %
18.1.2023 | 39 hodnocení
Vladimír10  30 %
9.1.2023 | 624 hodnocení
Tintera.v  90 %
13.9.2022 | 88 hodnocení
Kreatura13  70 %
9.9.2022 | 31 hodnocení
TKa11  70 %
7.9.2022 | 88 hodnocení
SBN  40 %
1.6.2022 | 173 hodnocení
Martina.cz  10 %
26.4.2022 | 6 hodnocení
Xcepek  80 %
8.4.2022 | 639 hodnocení
Pigeon  80 %
4.4.2022 | 19 hodnocení
Chupetica  90 %
26.2.2022 | 151 hodnocení
Honza Vošahlík  70 %
16.1.2022 | 30 hodnocení
Addk  90 %
2.1.2022 | 134 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.