Blog redakce i-divadla

Vážně jsi tím, koho vzývají?
vydáno: 4.12.2018, Lukáš Dubský

Rocková opera Jesus Christ Superstar je živoucí legendou, songy jako Co na tom je tak zlého?, Psát od prvních řádků nebo ústřední hudební motiv znají i lidé, kteří se na jevišti s tímhle dílem nikdy nesetkali.

Ostravská inscenace Jiřího Nekvasila je zpracována moderně a tohle pojetí ji sluší, nejvýrazněji se projevuje asi v Songu krále Heroda, který je koncipován jako pokleslá reality show, ve které je Ježíš ponižován. Scéna Davida Baziky inscenaci umisťuje do ostravských kulis, konkrétně přímo na plac před baziliku Božského Spasitele, která stojí naproti Divadlu Jiřího Myrona. Na začátku z kostela vycházejí věřící, kteří se poté stávají aktéry pašijového příběhu, s umístěním do Ostravy se pak ale už v inscenaci nijak nepracuje.

Aktualizace najdeme také v kostýmech - Máří Magdaléna má dredy, hojně se tu nosí soudobé oblečení, římské vojáky představují těžkooděnci, také Pilát má slavnostní uniformu jako nějaký jihoamerický diktátor. Celkové vyznění se ale od dalších verzí muzikálu výrazněji neodlišuje - polidštění Ježíše, zajímavý náhled na Jidášovy motivy, lehká manipulatovatelnost s davy...

Hvězdou inscenace je Roman Tomeš ve vděčné úloze Jidáše, Peter Cmorik obsáhne svým chraplákem Ježíše hlasově, ale trochu mu chybí to charisma strhávat davy. Naopak herecky i pěvecky excelentní je Hana Fialová jako Máří Magdaléna. Zajímavě dvojlomnou postavu dělá z Piláta Pontského Roman Harok, svým hlubokým hlasem pak dokáže na malém prostoru okouzlit Juraj Čiernik jako Kaifáš.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.