Blog redakce i-divadla

Více hororu, méně romance
vydáno: 11.2.2024, Lukáš Dubský

Muzikál The Addams Family má šanci stát se podívanou pro celou rodinu, v Brně se hraje v novém překladu a s velkým nasazením.

Obecně tento muzikál nepatří k těm nejvychvalovanějším kouskům, na Broadwayi měl dost rozporuplné recenze, ale diváci na něj chodili a dosáhl přes 700 repríz. Andrew Lippa napsal hudbu, která se hodně inspiruje latinskoamerickými rytmy, což mě dost bavilo. Ústřední píseň chybí, ale najde se tady několik snadno zapamatovatelných melodií. Jen škoda, že ve druhé části už se skladby trochu vzájemně podobají.

Ono i libreto má sestupnou tendenci. Tam, kde se drží toho hlavního, co Addamsovu rodinu proslavilo, tedy černého humoru, je inscenace vynikající. Hlavně počáteční seznamování s podivnou rodinkou a poté vpád "normálních" lidí do rodinného sídla servírují divákovi několik nesmírně zábavných situací či hlášek. (Velmi mě pobavila třeba precizně vystavěná scéna, v níž se Wednesday objeví ve žlutých šatech a Lurch zděšeně zakrývá oči lebkám tvořícím ozdobu schodiště či křesla.) Bohužel potenciál originálních postav karikaturisty Chase Addamse libretisté Marshall Brickman a Rick Elice zcela nevyužili a ve druhé části se hodně posouvají směrem k jalově mainstreamové romanci, morbidní humor již probleskuje jen v několika málo okamžicích.

S tím ovšem režisér Stanislav Slovák s hereckým ansámblem těžko mohl něco udělat. A tak se snaží ve všech ostatních ohledech. Dům Addamsových se Christophu Weyersovi opravdu povedl, dýchá atmosférou připomínající filmy Tima Burtona. Snad jen přestavby jsou místy trochu delší, ale není to nic zásadního. Zdařilé jsou i kostýmy a líčení, zvláště strýc Fester Tomáše Saghera a sluha Lurch Igora Ondříčka vypadají "půvabně".

Ostatně herci působí dojmem, že je tenhle muzikál baví a své role si užívají. Vypíchl bych hlavně Terezu Navrátilovou, která si jako Morticia po celou dobu představení dokáže udržet svůj chladně odtažitý výraz a to třeba i ve scénách vášnivého tance. Esther Mertová jako Wednesday vytváří postavu s nejvíce proměnlivým charakterem, kdy musí chlad zděděný po matce střídat s projevy teenagerovské zamilovanosti.

Jako oddechový muzikál na sobotní odpoledne lze The Addams Family doporučit. Nepříliš propracovanou příběhovou linku se v MDB snaží celkem s úspěchem překrýt dobrým řemeslem.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.