Blog uživatelů i-divadla

Divadlo Minor - Nekonečně nekonečný příběh
vydáno: 12.10.2008, Mouser
Duo SKUTR připravilo několik projektů, které s fantazií operovaly. Byla to především výsledkem zajímavá hledání v rámci projektu Archa.lab. I když šlo tedy jen o „laboratorní“ inscenace, třeba takové obrazy z Understand se vryly do paměti poměrně silně. Jako „hotoví“ režiséři byli právě Skutři snad i logicky přizváni do Minoru, aby zde zpracovali téma rodiny a právě fenomén dětské fantazie. Tematický půdorys Nekonečného příběhu se nabízel.

Podle mě největší chybou Skutrů je, že si v tzv. dětském divadle nedovolili pracovat s imaginací, která se jim osvědčila v Arše, a snažili udělat „inscenaci pro děti“. Místo fantazie vidíme (slyšíme) pár primitivních efektů, děj je nablbý. Nemilosrdný dětský divák odhalil nejistotu. Už od nepovedené vstupní (dlouhé!) expozice se vrtěl. Hloupý nápad s hrnkem od kakaa jakožto fantazijních „map“ alespoň na premiéře nepřijal. Nebo šel proti improvizaci herců – a bavil se tím, jak průběh nabourá. Tam, kde měl vidět NIC, ten zárodek NICOTY, viděl schválně perly.

Není to ani pro malé, ale ani pro ty větší děti, kteří dennodenně již dávno objevují jinačí světy fantazie. Menší dítka těžko chápala stylizaci hlavní hrdinky do „punkerky“, která se vzepře rodičům, a ti proto záhadně zmizí. Má se dítko bavit tím, že se při záchranné výpravě jejími kamarády stane nesourodá parta dvou popelářů, načinčané krásky, vědce a kouzelníka? Metoda kolektivní improvizace přinesla nesrozumitelný chaos, a tak se ptám, proč to nikdo nedramaturgoval. Ani zdatní improvizátoři Petr Reif nebo Rosťa Novák v bezkoncepčním tvaru těžko něco zmůžou. Přidávám otázku, proč kostým jedné z postav připomíná prezervativ. A kdyby Skutři snad nechtěli přiznat porážku, ještě uvedu, že jsem z řady před sebou i za sebou bohužel zaslechnul pro tvůrce „vražednou“ otázku - „kdy půjdeme domů“. Skutři v Minoru shořeli. O duši dětského diváka vědí prd.

Viděl jsem to, co jsem viděl, a celkový dojem z viděného je 30 %.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.