Blog uživatelů i-divadla

Lear jako manifest proti cestám končících apokalypsou
vydáno: 11.9.2010, Mouser
V některých recenzích se píše, že tento Lear přináší nudu. Nevěřte tomu. Síla témat ve hře obsažených je taková, že zbystříte, aniž třeba chcete. Inscenace také neobtěžuje efekty nebo košatostí výpravy. Soustředí se na témata a hereckou interpretaci.

Jestliže tragédie Král Lear se může hrát na mnoho způsobů, podle toho, jaké téma se posune do popředí, tvůrci vždy budou stát před volbou. Někomu postačí zobrazit prchlivého starce bičovaného lijákem a jeho klopýtání ke zkáze, jiný z toho může udělat politikum přenesené do současnosti, třetí divadlo vám odehraje morbiďárnu vystavěnou na cynismu figur. Musím říct, že z tohoto Krále Leara cítím čitelnost záměru – a trefu. Vedle témat hry psaných v učebnicích inscenace nečekaně přesně odkryje podhoubí rozpadu (současných) vztahů. Druhým pilířem koncepce je reakce na pyšnou společnost, čili vidíme také politickou tragikomedii. Závěrečný obraz „rozpadu světa“ spojuje obě roviny hry dohromady. Petr Svojtka pojal závěr tak, že působí jako velmi sdělný manifest proti všem těm cestám, které vedou k apokalyptickému zmaru a po níž i naše společnost kráčí. Jak na úrovni rodinných vztahů, tak v politice. Vše začíná od zdola, ale vidíme to až, když lidé pyšní a ješitní zaplňují stránky novin.

Drobné výtky by snad mohly směřovat k určitému manýrismu inscenace či z nouze ctnostem, které těžko hledají pro funkční celek opodstatnění. Jasně, chtělo se pracovat s divadelností, kontrasty a jistě také nadhledem, přesto moderní oděv a meč za pasem může zbystřit pozornost i těch znuděných, kteří pak mají o čem psát v kritikách.

Nezpochybnitelnou devizou inscenace jsou herecké výkony. Jana Vlasáka v prvé řadě. Jeho výkon stojí za zapamatování i pro anketu. (Přiznám se, že u některých herců MDP mě jejich výkony dokonce příjemně překvapily. Vymáčknout ten potenciál, zdá se, dá.) Inscenace Petra Svojtky také ukázala, že Divadlo ABC umí přinést zážitek i v žánru, který s touto scénou není moc spojený. Rubikon byl úspěšně překročen.

Viděl jsem to, co jsem viděl, a celkový dojem z viděného je 70 %.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.