Blog redakce i-divadla

Městské divadlo Brno - Smrt Pavla I.
vydáno: 9.11.2007, Michal Novák
Při sledování inscenace Městského divadla Brno Smrt Pavla I. jsem jakoby viděl dokonalou fotku s mistrovsky rozvrstveným histogramem. Jak od ruského autora přelomu 19. a 20. století, tak dramaturgicko-režijního tandemu Otčenášek - Burešová. Nevím, mám-li to vyjmenovávat, něco tedy snad jo: rozdvojenost mentality diktátorských figur, ten věčný ruský spasitelský pocit při nápravě věcí světových, vystihnutí vzorců lidských charakterů nebo duševní malosti jedince schovávajících se za dav, tragédii antického rozměru i čechovovsky směšné figury, působivé hromadné scény i ty intimní, viděl jsem historické pojednání z ruských dějin, ale zároveň podlé mechanismy funkčně neokoralé i dnes.

Inscenace je kontrastní samozřejmě také v pojetí hlavní postavy. Rozkmit emocí postavy Pavla I. děsí i rozesmává. Může se chovat strašlivě, potrhle, sebedojímavě, málem i něžně, v mžiku zas jako zvíře. Logiku to možná nemá, motivaci k těm emočním proměnám naopak ano. Napětí přece vzniká tam, kde se nashromáždí cosi protikladného, v tomto případě moc imperátora vs. okolní svět se svou anarchií (často máčenou ve vodce).

Inscenace disponuje několika fantastickými hereckými výkony, takovými, jež se zaryjí do paměti a pro nominace do anket naskočí bez přemýšlení hned. Předně Erik Pardus v titulní roli. Toho směšného tajtrlíka, imperátora, šílence, humanistu, zrůdu, ovšem rovněž zranitelného člověka zahrál skvělým způsobem. Nebo Igor Ondříček (hrabě Pahlen) a ta jeho kamenná tvář inteligentního stratéga! Ale pod tou slupkou je hořko a skepse. Jeho pohled, který se setkává s pohledem Alžběty, ženy nového cara Alexandra, po dokonání cíle, je pro mě jedním z vrcholů inscenace! Petr Štěpán jako následník trůnu Alexandr zas předvedl mnoho variací na nerozhodnost (vrcholící sugestivním finálovým obrazem). A kontrast? Mužný typ, který budí zdání přesně opačné.

To vše a mnohem víc je ve výborné inscenaci MDB...a když tak ať se s tímhle poměří někdo, kdo by se snad cítil ukřivděný z některých mých unavených dojmů z jiných produkcí.

Viděl jsem to, co jsem viděl, a celkový dojem z viděného je 90 %.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu