Počet komentářů: 0
Nový komentář

Blog redakce i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Poznat na útěku sama sebe
Michal Novák, 20.6.2010
Žánr road-movie i na divadle se objevuje často, obvykle je spojen s příběhem a zažitým dobrodružstvím postav, které na cestě sledujeme. V tomto případě jde o dvě ženy, jedna je řekněme moudrá svérázná dáma v letech, druhá má nakročeno za horizont středního věku, i když jakoby měla mladickou naivitu stále v patách. Ale aby to fungovalo na jevišti pořádně, musí být v příběhu zdůrazněny osudové konotace a ani úroveň dialogů nesmí zůstat v banální rovině. Milan Hein má zatraceně dobrý čuch na neotřelé a kvalitní texty vhodné pro komorní divadlo, jakým Ungelt je. A k herecké spolupráci umí oslovit prvotřídní herce.

Nejinak je tomu v případě inscenace Na útěku, kterou jsem měl možnost zhlédnout na počátku léta v open-air prostoru Divadla Ungelt. Jeho Letní scénu najdete na hradčanském Novém Světě a má fakt okouzlující atmosféru. Jediné zaznamenané nesoulady byly, že byla příšerná zima a že z některých řad i přes elevaci vidíte prd. Mně to bylo jedno, ale ti za mnou byli na tom o poznání hůř.

Ve hře není až tak důležité, před čím obě dámy utíkají. Spíše se ptejme, co na takovém útěku mohou potkat. Odpověď zní: sama sebe, včetně rozpoznání životních priorit. Postav Claude a Margot se zhostily na výbornou Jana Štěpánková a Zlata Adamovská. Asi nebudu sám, kdo se nadšeně bavil sarkasmem a nezničitelností postavy (i když byla hozena přes palubu), kterou okouzlujícím způsobem hraje právě Jana Štěpánková, dlouholetá členka Divadla na Vinohradech, ...odkud také byla hozena přes palubu pro „důchodový věk“. Zlata Adamovská zas prvotřídně naplňuje žánr tragikomedie. A diváci se baví, zároveň ale se jim dostane nemálo podnětů pro přemýšlení. Hra má mnoho zábavných i dramatických momentů, děj se před vámi odvíjí jako filmový scénář. Až vám strohost hracího prostoru přijde nepatřičná.

Viděl jsem to, co jsem viděl, a celkový dojem z viděného je 70 %.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu
[Editovat tento článek]


Opravdu smazat


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.