Blog uživatelů i-divadla

Naprosto nezbytné!
vydáno: 21.9.2022, Osgood

BIOGRAF LÁSKA.

95%

Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné.

Když jsem se poprvé doslechl o záměru ztvárnit další písničkový muzikál, zděsil jsem se. Já už žádný další hit muzikál nechci. Mám své zkušenosti z pražského Low Endu Na Příkopě a okolí.

Avšak...

Viděl jsem, slyšel jsem, zažil jsem. Několikrát.

Takže. Biograf láska je nejlepší český hit muzikál všech dob! To prohlašuji zcela zodpovědně a při plném vědomí.

Příběh tří kamarádek, jejich osudových mužů (a žen) mě neskutečně bavil a také dojímal na správných místech..

Paní Uljana Donátová skvěle zúročila svoje pracovní (má velký přehled o filmech) i literární zkušenosti a prokázala vskutku velikou znalost písniček Hany Zagorové.

Charaktery hlavních postav vycházejí z autorčiny prvotiny Taková ženská jako já a v muzikálu si s nimi skvěle pohrála. Autorka vystihuje sociální problémy naší doby (rodič samoživitel, osamělost ženy úspěšného muže, nesnáze lesbičky, která nechce být za tu divnou). Činí tak bez zbytečného patosu, každý chce být šťastný a být milován, všichni bychom chtěli zažít ten svůj moment. A je úplně jedno, zda hledáme chlapa nebo ženskou.

Je naprosto žádoucí, abych byla šťastná. To je oč tu běží.

Kdo za to může?

Samozřejmě paní Hana Zagorová a její nádherné písničky, které jsou již samy o sobě úžasnými příběhy.

Paní Uljana Donátová napsala krásný scénář, bravo, a producent Michal Kocourek opět projevil odvahu pustit se do něčeho jiného. Díky za to!

Kostýmy Radka Fišera báječně dotvářejí atmosféru a zdůrazňují charaktery postav. Roztomilé moderní retro, nevím jak jinak nazvat:-) Zejména růžové šaty Jany naprosto zbožňuji.

Choreografie Petry Parvoničové již tradičně šlape, nekoná se žádná spartakiáda, oblibuji její minimalistické taneční kreace v pozadí, stejně jako ty velké v popředí, které roztančí celé divadlo. Nevím, zda je to náhoda nebo záměr, leč z mého pohledu většina choreografií užasně vystihuje dobu vzniku písničky a jejího televizního videa, včetně exhibicí skotačivého dua Hložek - Kotvald:-) a přitom tak nějak legračně pomrkává na současné trendy.

A na scénu, kterou také velmi funkčně (ani proslulé kalichovské přestavby tenkorát nedrhnou) a elegantně vytvořil, přichází PAN REŽISÉR Jan Kříž.

První pražský režijní počin legendy české a německé:-) muzikálové scény je nepřehlédnutelný a rozhodně si říká o nějaké ocenění. Představení šlape jako hodinky, alternace jsou nevídaně vyrovnané (přitom každá má své osobité kouzlo).

Jan Kříž zúročil svoje bohaté zkušenosti a potvrdil svou obrovskou profesionalitu. Na všech účinkujících je vidět, jak moc je představení baví, pan Kříž se nebojí nechat je občas balancovat na hodně ostré hraně diváky oblíbeného sentimentu, ale nikdy nesklouzne do kýče. Velká a ještě větší poklona, PANE REŽISÉRE!

 

Nu, a teď se pustím do účinkujících s vědomím, že od příštího týdne již do divadla nesmím.


Eva. Krásná, zdánlivě sebejistá a štastná. Má bohatého, úspěšného manžela.

Skvěle se v této roli doplňují Marie Křížová a Nina Horáková, každá trochu jiná, obě vynikající. Leč nemohu si pomoci a prostě říci musím, za mě se jedná o zatím naprosto nejlepší muzikálovou roli Marie Křížové, která jí opravdu sedí … víte jak:-) Paní Křížová se několikrát postarala o mé téměř haberovské zimomriavky. Gratuluji a děkuji.


Alex, Evin bohatý manžel pochybného charakteru. Také on hledá svoje štěstí.

Famózní pánové Bořek Slezáček a Roman Tomeš. Myslím, že velká část divaček by si je ráda odvedla po představení domů. Nejen že oběma dokonale sedí oblek Bandi, oba též zatraceně dobře hrají a zpívají. O Romanovi jistě nikdo nepochyboval, pan Slezáček bude pro mnohé Kalichu věrné diváky překvapením. Já tohoto fešáka oblibuji již dlouho, ve všech pochybných kusech na Low Endu on byl vždy velice dobrý a jeho tak trochu zmetka Alexe mu dosti věřím.

Jana, majitelka kavárny, s dcerkou bez tatínka, romatička, milovnice retro:-) filmů na DVD, pláče u Samotáře v Seattlu, stále věří, že jednou potká JEHO. Mimochodem, již zmiňované růžové šaty oběma představitelkám neskutečně sluší.

Kateřina Bohatová a Elis Ochmanová. Pro mě nejlepší alternace vůbec, každá jiná a obě dokonalé, zábavné, dojímající. Bohyně zpěvu. V podání obou Jana rozhodně není šedou myškou, ale silnou a obětavou ženou.


Alča, společná kamarádky Evy a Jany. Nehledá JEHO, hledá JI. Drsňačka s dobře utajenou romantickou duší. Skvostné Míša Tomešová a Denisa Nesvačilová. Zatímco Míša je i přes svůj dorostenecký věk již ostřílenou matadorkou muzikálových scén, pro Denisu je to její premiéra ve fenoménu jménem muzikál. Míša Tomešové opět prokázala svoji kvalitu a více než naplnila očekávání. Skvělá.

Denisa Nesvačilová mě naprosto vyrazila dech. A to ještě byla hlasově indisponována, na scénu přišla doslova z ORL. Pěvecky výborná, herecky extraliga čí spíše Premier League. U této Miss Sex Appeal vůbec neřešíte, zda chce sbalit holku nebo kluka, úplně stačí, když hodí nožku na stůl a do kolen jdou úplně všichni. Dokonalá premiéra!

 

Přemek, barista v kavárně, tak trochu donchuán, cynik s duší romantika, neustále se zamilovává na 2 měsíce, bo je vybíravý.

Pánové Přemysl Pálek a Milan Peroutka. Týjo, mě už je trapné někoho chválit, ale jinak to nejde:-) Bezpochyby nejlepší muzikálová role Milana Peroutky, jeho fanynky ho zcela jistě sežerou:-)

Ovšem Přemek v podání Přemka:-) Pálka, to se fakt nedá. Již jsem někdy někde napsal, že když Bůh rozdával smysl pro humor a sex appeal, tak Přéma předbíhal a šel si dvakrát. Lhal jsem. On si šel třikrát. Při další repríze očekávám ze strany dámského publika obrovskou smršť podprsenek a kalhotek, protože jinak to nejde. A když si pan Pálek ještě sundá košili, to nelze popsat, musíte vidět. Navíc zpívá a tančí jako Bůh.


Ben, vdovec s malým synkem, tak trochu nešika, nesmělý romantik, který miluje retro filmy na DVD a pláče u Samotáře v Seattlu. Aha:-)

Zbyněk Fric a Jan Tenkrát. Pánové, já vás prostě žeru. Jednou musíme uspořádat společnou projekci Lásky přes internet.

Nesmělý romantik je v podání těchto borců nezapomenutelný, a i když třeba nemáte romantickou duši, oni vás přestou dojmou k slzám a rozesmějí k pláči:-)

Markéta, milenka, zamilovaná, protože je hezkej, bohatej, vtipnej, chytrej a taky bohatej. Též hledá skutečnou lásku a štěstí. Najde?

Felicity Prokešová a Natálie Halouzková. Obě velmi sexy, obě velmi roztomilé, velmi dobře zpívající. Pokud jste nevěděli, po čem muži touží, již vědět budete. Zejména Felicitě jsem chtěl hodit svoji platební kartu, ale z balkonu to bylo daleko.


Lékařka. Punkerka. Dosti drsná. Kdo se asi tak do ní zamiluje, co myslíte?

Vendy Skalickou i Kateřinu Poláčkovou jsem viděl v té strašlivé oranžové paruce. To snad ani nechci hodnotit. Prosím vás, nedávejte jim tu věc na hlavu! Každopádně obě dámy se zhostily své úlohy uspokojivě.

Jako třešničku na dortu viděl jsem ovšem v roli lékařky též královnu Marušku Křížovou, bez oranžové ohavnosti, přirozenou a uvěřitelnou. Zejména vábivý tanec s její neočekávanou osudovou láskou je nezapomenutelný (Já jsem tvá neznámá). Velmi nebezpečné emoce.

V neposlední řadě v Biografu láska hrají děti. Kde jste je vzali? Všechny alternace jsou fantastické.

Anežko, Adélko, Alenko, Adame, Kryštofe, Tobiáši! Jste boží! Bravo!


Cože? Líbat se s jazykem? To fakt existuje?


Asi nikoho nepřekvapí, koneckonců už když jsem v úvodu zmínil nápaditou choreografii Petry Parvoničové, že se v muzikálu též tančí. Za dámy již tradičně exceluje Kateřina Górnioková a pozadu rozhodně nezůstává stále usměvavá Martina Grbavčicová, všechny tanečnice jsou na pražský standard nadprůměrné. Leč kdyby bylo lze míti v company ještě třeba Ivonu Szantovou či Báru Březinovou, nezlobil bych se.

Pánská company aka Kalich Elite Squad, Jiří Minařík, Lukáš Prokop, Radek Fišer, Jiří Marek, asi nemusím dodávat víc. Tito frajeři nestárnou.

Abych nezapomněl, v muzikálu jsou písničky. Aha. Písně paní Zagorové jsou textově velmi silné (až na pár výjimek), takže by stačilo vzít jich hrst, protřepat, zamíchat. To se naštěstí nestalo. Autorce s režisérem se podařilo vytvořit plnohodnotný jednoduchý příběh, ve kterém každá jedna píseň podtrhuje a dokresluje dějou linku v dané situaci. Toto se v hitmuzikálovém kontextu myslím povedlo jen legendě Mamma Mia (kterou u nás šikulové v Kongresáku dokázali neskutečně zprznit). Judy Craymer a Catherine Johnson zjevně měly ABBA zmáknutou stejně jako Uljana Donátová tvorbu paní Zagorové.

Prostě v Biografu láska nejsou žádné zbytečné berličky jenom proto, aby ta či ona píseň zazněla. Snad jenom ta titulní je malinko prvoplánová:-) Můžete se mnou nesouhlasit, můžete si myslet co chcete, ale to je asi tak všechno, co můžete udělat.

Nechci rozebírat všechny jednotlivé písňové výstupy, přesto mě dovolte zmínit, co mě nadchlo a dostalo či jinak zaujalo.


Můj čas, použitý v naprosto jiném kontextu než byste očekávali.

Líto, je mi líto aneb zpívání v dešti s nádhernou choreografií.

Já se vznáším v podání Felicity Prokešové a company s Guess Show. Ach ten product placement:))) To je ten moment, kdy házím na scénu platební kartu.

Ta pusa je tvá v provedení dvojice naprosto neočekávané.

Jinak to nejde, Přéma Pálek, kalhotky a podprdy na scéně. A samozřejmě HOT GURLS TRIO Eva, Jana, Alča.

Benjamin. No toto fuj. Byť zapadá do kontextu, ne ne ne. Nicméně Zbyněk i Honza jsou k této kreaci rozkošní.


Za každou chvíli s tebou platím. Obě Evy jóóó, Maruška, no vzdyť víte, no. Ovšem v této scéně mě více než dostala Nina Horáková.

Ještě musím vložit jednu vložku čistě hereckou, a sice všechna setkání dvojice Jana a Ben. V tomto případě jsou pro mě nejlepšími romantiky stříbrného plátna a jeviště Kalichu Kateřina Bohatová a Zbyněk Fric. Legendární filmové hlášky, zprvu nesmělé a stále nabývající na naléhavosti, mě mezi těmito dvěmi klikají nejlépe. Přála jsem si, abys to byl ty. Poznáte, z jakého užasného romantického filmu je tato hláška? :-)


Opona, Maruška, zimomriavky, hotovo.


ABOSULTNÍ NEJ.

Rybičko zlatá, přeju si, HOT GURLS TRIO v jakékoliv alternaci. Leč je naprosto nezbytné, aby Jana byla Kateřina Bohatová. Ona ví a Elis se omlouvám, bo je samozřejně skvělá i v této skladbě. Snad jediná připomínka: „Nerušte ostatní pacienty.“:)

Gvendolína, Felicita Prokešová a Přemysl Pálek. Tato dvojka je, já už asi neumím česky, takže WOW. Páně Pálkovi hrátky s pirátským šátkem, to je majstrštyk. A samozřejmě již zmíněná košile, pssst. Opět házím na podium platební kartu. Panu Pálkovi. Upřímně jsem netušil, jak do muzikálu narvat tuto moji oblíbenou píseň, leč ona tam božsky vpluje. Velmi hravá choreografie náladu umocňuje, jenom netuším, zda se jedná o tanec bretaňských námořníků či sirtaki (Zorba), ale to vůbec nevadí, bo je to nesmírně zabavné.


Nešlap, nelámej. Opět v naprosto nečekaném kontextu. Jana a Ben, zimomriavky v jakékoliv alternační kombinaci. Jen si představte. Třeba Elis s Honzou, Kačka se Zbyňdou, zkuste protřepat, zamíchat, vždy bude výsledek dechberoucí.

Maluj zase obrázky. Moje srdcovka. Alex a Eva, Bořek Slezáček a Marie Křížová. Naprosto. Vzhledem k tomu, že jsem ovlivněn znalostí postav a jejich vývoje z knižní „předlohy“, tak prostě pan Slezáček, což vůbec neznamená, že by Roman Tomeš nebyl též famózní.


Lásko, amore. Velké finále. Dámy, pánové. To jsme chtěli. Všichni. Schválně, kdo poznal v hudební nahrávce Jana Kříže? Také si zazpíval. Tři slova:-)


Závěrem. Biograf láska jakože ANO ANO ANO. Kdo neuvidí alespoň 3x, jakoby ani nebyl.

Velké poděkování všem tvůrcům a účinkujícím. Paní Hana je na vás někde tam nahoře velice hrdá.

Uff. Teď do mě:)))

 

A ještě dovětek. Kupte si a přečtěte knížky od paní Uljany Donátové. Jsou možná více pro ženy a o ženách, ale nás muže tam mají rády, třebaže jsme občas pěkní parchanti. A já mám rád ženy a vážím si jich.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

janule (23.9.2022, 18:29:11)  reagovat
Tak jo, zakoupena prvni kniha autorky a uvidime :-)))

Vetsinou se shoduju, ale choreografie za me proste tentokrat ne, ne, ne... a to mam praci PP fakt rada :-)
Osgood (24.9.2022, 12:03:37)  reagovat
Re: Choreografie
Ani zmoklá Eva a deštníky se nelíbily?☂️
janule (26.9.2022, 18:13:12)  reagovat
Re: Re: Choreografie
Ale jo, ne vsechno bylo spatne... Ale na nektere se mi fakt hur koukalo, prisly mi jako bez kontextu, bez vyznamu... A to se mi u Petriny prace nestava :-(