Blog uživatelů i-divadla

Vítejte v ruských devadesátkách
vydáno: 5.11.2021, SVATOŠOVÁ

 

Příliš drahý jed, Švandovo divadlo 

 

Soudobá a politicky laděná hra. Ovšem britské autorky.  A tím pádem i bezpečná pro celý svět a může se hrát i u nás.


Pan Lněnička jako hlavní postava je příjemně civilní a slečna Stropnická k němu krásně sedne. Pan Jaškow jako vždy uhlazený a půvabně nebezpečný. Ale to on je takový stále. On totiž dovede být komický i nebezpečný v jeden moment, mrknutím oka. A jeho úsměv dovede být tak ďábelský, takže v jeho blízkosti nedoporučuji mrkat. Dobrá dvojka Tomáš Červinek a Matěj Anděl. Ty se fakt dobře baví a jsou skvěle sladění.


Styl celé hry a forma vyprávění je spíše laděná do investigativní novinařiny Zároveň je k tomu ještě doplněná kamerovými záběry na živě hrající herce, které zabírá v celém prostoru divadla.My diváci to pak vidíme na promítacím plátně v sále. Ze začátku mne to mátlo, protože jsem slyšela nejdřív mluvené slovo ze inspicientského pracoviště a pak teprv z plátna. Ale pak jsem se dala unést tím nápadem a sledovala jsem herce ve foyeru, v kancelářích  i na toaletách. Protože jsem to v divadle ještě neviděla, tak to považuji za TOP nápad! Také se mi líbil ten devadesátkový design, ty křiklavé barvy kostýmů, přesvětlená kamera, prostě jako zpravodajské šoty do hlavních televizních zpráv. Nejlepší v tomto duchu mi přišel klip, ve kterém postava prezidenta Putina schází za zvuků původní ruské hymny mohutné schodiště nějaké historické budovy. Je to také budova divadla?


Postupně se celý příběh věnuje vyšetřování zločinu a celé se to vrací na začátek tě kauzy. Některé scény se opakují znova včetně aranže, případně se výpověď postiženého Litviněnka zpřesňuje, jak si to zpětně uvědomuje, a někdy rovnou  p. Lněnička houkne na techniky, aby vrátili na plátno určitou pasáž, dokud se všichni neseznámí s výsledkem vyšetřování.


Celý děj nakonec končí konstatováním,že celá ta otrava se konala na příkaz hlavy státu. Herci pak všichni vedle sebe stojí jako tvrdá obžaloba režimu. A víte, co říká postava pana prezidenta? Prý " lidi se chtějí bavit, co to ukazujete za hrůzu?" A následuje záběr na plátně pana prezidenta Putina, jak za doprovodu orchestru zpívá píseň a všichni nejbohatší lidé z Ruska mu přltom tleskají! 


Tentokrát jsem na rozpacích, kolik tomu nám dát procent, protože prostě nevím, co s tím. Politika je vždy sví..ě a je úplně jedno, kde a kdo to tak dělá a kdo mu v tom pomáhá. Kdo koho volí, jak velké zlo. A kdy se jak dívá nebo dělá, že se nedívá. Takže dám 65 %, abychom to měli v oku.....jo, o přestávce se nám to nějak vyprázdnilo, asi to někdo neskousl.


 


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.