Blog redakce i-divadla

Prodám nevěstu. Zn.: V Příbrami na Malé scéně. aquot;Prodáno za tři sta.aquot;
vydáno: 16.12.2015, Tomáš Vašíček

Když příbramské divadlo oznámilo, že do svého dramaturgického plánu zařadilo i operu Prodaná nevěsta, zmocnil se mě nejprve údiv. Přeci jen je to naše divadlo činoherní, na operu jezdíme do Prahy či do Plzně. Vzápětí mě ovládlo velké očekávání, týdny a měsíce jsem se těšil. Koneckonců dobře vím, že herečky a herci Divadla A. Dvořáka zpívají velmi dobře, někteří výborně. Netrpělivý jsem byl i na tiskové konferenci. Byl jsem zvědavý, jak moc nám zástupci umělecké sekce odhalí ze svého ztvárnění české klasiky od Bedřicha Smetany a Karla Sabiny. A světe div se, ani od herců, ani od režiséra Ondřeje Lážnovského jsme se moc nedověděli. Jen Mařenka Krušinová, tedy Anna Fixová komentovala svoji postavu: "Podle mě jsem moc, moc všechno."

Prodaná nevěsta je vesnická fraška, je to komedie s jednoduchou zápletkou. Prakticky by se dalo říct, že na ní není co zkazit. Myslet však musíme na to, že na malém jevišti je nejen poměrně velké množství postav, jenž potřebují dost místa k pohybu, ale také hudební formace a prostorná multifunkční dekorace. A kámen úrazu je jasný - množství poměrně zásadně náročných písní, které navíc každý velmi dobře zná.

Pokud chtěl režisér Lážnovský docílit toho, abychom se zasmáli, může být spokojen. Pokud jeho záměrem bylo, abychom z divadla odcházeli potěšeni, že jsme viděli veselou, roztomilou a radostnou verzi klasické světově známé opery, může si i zde oddechnout. A jestli chtěl vykřesat ze souboru maximum, aby zážitek diváka byl co nejpesřejší a nejživější, může jásat. Vše se povedlo.

Stejně jako Tajemný hrad v Karpatech je i Prodaná nevěsta svěží a vyhnaná do jiné dimenze. A stejně jako dílo Baranowske i zde platí, že děti do jeviště nepatří, tedy rozhodně ne ty menší. Ale tak to je, nikdo ani dopředu vhodnost pro děti neanoncoval. A Fixová mladší měla na tiskové konferenci pravdu - je moc, moc všechno. To platí pro všechny. A to je na tom to skvělé!

Na závěr jen zmínka o individuálních výkonech. Začnu Annou Fixovou, když už je o ní řeč. V představení září - hraje, tancuje, zpívá a oprášila i svoji dovednost z dětství - hru na housle. Je ztělesněním představení - je veselá, roztomilá a radostná. Ústřední dvojici s ní tvoří Jiří Vojta neboli Jeník. A budiž mu přiznáno, že toto spojení se osvědčilo.

Dlouhodobě za zpěv, ať již v představeních či při hudebních večerech v divadelním klubu, chválím Elišku Dohnalovou. I v mnohohlasech rozeznám ten její. Do "Prodanky" se skvěle hodí a byť nemá významnou roli, opět dokazuje, že na jevišti pro ni má být místo. A když jsme u zpěvu, slyšet, a tentokrát i velmi vidět, je také Robert Tyleček. Hraje sedláka Míchu a několik menších vedlejších rolí a i ve frašce zúročuje svoje zkušenosti, pěvecky je velmi výrazný.

Nesmírně důležitou figurou, bez které by Prodaná nevěsta neexistovala, je Kecal. Toho si střihnul Martin Dusbaba, který nám ukázal, že zahraje snad vše. Jeho dynamické herectví je perfektní. Kecal z podstaty táhne děj dopředu a Dusbaba je dobrý tahoun, který dokáže vydržet na jevišti celé představení v plném nasazení. Menší roli, leč zajímavou má ve hře i Lukáš Typlt. Hraje ženu sedláka Míchy Hátu. A ačkoliv by se mohlo zdát, že není primárně komikem, umí si udělat legraci i sám ze sebe, takže divákovi naběhne na tváři úsměv pravidelně s jeho příchodem, respektive přihopsáním na prkna.

V hodnocení zbývá už jen dvojice Kateřina FixováJaroslav Someš, ale k těm není v této hře potřeba cokoliv sdělovat. Pěvecky ani herecky. Hrají manžele Krušinovi, rodiče Mařenky a jde jim to společně krásně. A ještě zbývá k hodnocení někdo, Vašek, Míchův syn. Toho ztvárňuje Vladimír Senič, hrající například i lesníka Ruprta v Tajemném hradu v Karpatech. Je to muž malých a středních rolí a nevalných intelektů. Dokáže rozesmát i vzbudit patřičné slitování. Člověk by postavám, které hraje, takříkaj dal korunu. I přesto všechno je to přeci jen o něco méně silný článek celku. Je na něm znát hodně snahy, ale jakoby mu chyběla vyzrálost nebo jistota, působí trochu nervózně, věčná škoda.

Návštěva představení Prodaná nevěsta stojí za to, dokonce i několikrát a litovat nebudete. Jste-li dospělí a připravení na nevšední zážitek plný kvalitních pěveckých výkonů, kupte si lístky. Až na drobnosti je to vysoce vydařené představení. Pokud vám tedy nevadí trochu nadsázky, ironie a vystřelení hry na hranu parodie, přičemž ale vše zůstává v sekci kvalitního umění. Sem tam ulítne z jeviště sprosté slovo, občas zahyne nějaké zvířátko a sem tam můžete z děje nabýt dojmu, že se snad za kulisami souloží. Fantazii se zkrátka meze nekladou.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.