Blog uživatelů i-divadla

Janička
vydáno: 9.10.2021, Yalka

Heleďte, já si nedělám žádné ambice psát blogy o divadle, jen je to zde bohužel tak nastavené, že se mi seznam interpretů nevejde do komentáře, tak chtě nechtě bloguju. Ale co čtu u souseda (blog Petra Stoličného) mě dopálilo. Píše tam, že kniha Jane Eyrové má levný až brakový příběh a že Charlotte Brontëová je představitelka odpočinkové literatury (patřící do červené knihovny). S tím prvním výrokem by se dalo snad souhlasit (přičemž ty brakové kulisy já vnímám jen jako formu, která pomáhá udržet pozornost i těm čtenářům/divákům, kteří kloužou jen po povrchu příběhu), ale říkat tomu odpočinková literatura a červená knihovna? To snad ne! Přitom dál v textu Petr Stoličný už celkem výztižně mluví o ženské emancipaci a o tom, že stěžejním tématem románu Jane Eyrová je boj o vnitřní svobodu hlavní hrdinky (tedy ne o pana Rochestera!). První dojem z jeho recenze jsem ale měla hrozný.

Představení bylo moc hezký! Vypiplaný. Herecký výkony, hudba, scéna. Nejvíc mi utkvěl asi výstup cigánky. Rozhodně doporučuju (přístupnost 0–99).

Zajímavost: jména (stejně jako novém českém v překladu Petry Diestlerové z roku 2019) nejsou počeštěná. Takže už žádný Hektor, Lada nebo Jan Křtitel. Předklad Jarmila Fastrové u nás vycházel opakovaně po více než 50 let a je také použitý ve známém černobílém seriálu s Martou Vančurovou a Janem Kačerem.

Jane Eyrová: Kristýna Daňhelová
Edward Fairfax Rochester: Lukáš Vlček
Blanche Ingramová: Sára Milfajtová
Richard Mason: Oldřich Smysl
Bertha Masonová: Ivana Vaňková
St. John Rivers: Marek Kolář
Paní Fairfaxová: Alena Antalová
Adele: Marie Juráčková
Grace Pooleová: Johana Gazdíková
Mladá Jane: Nikola Hermanová
Helen Burnsová: Petra Šimberová
John Reed: Josef Gazdík
Paní Reedová: Monika Světnicová
Pan Brocklehurst/Farář farnosti Thornfield: Tomáš Sagher
Slečna Scatcherdová: Lenka Bartolšicová
Robert (sluha na Thornfieldu): Robert Rozsochatecký

Viděno s A, 28. 5. 2021. Naše první divadlo po druhém covidovém lockdownu trvajícím hodně přes půl roku (5. 10. 2020–23. 5. 2021), opravdu zážitek, žádné občerstvení, povinné testy, respirátory, ale bomba.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.