Divadlo DISK

divadlo s bezbariérovým přístupem - pohyb možný prakticky bez asistence lze platit platební kartou vstupenky online, eVstupenka poskytovány slevy pro studenty
Adresa: Karlova 26, Praha 1 [zobrazit na mapě]
[metro A Staroměstská]
Pokladna: po-pá 17-19.30 (nebo hodinu před začátkem představení)
Předprodej: od 10. dne v měsíci na celý následující měsíc
Začátky: 19.30
Aktuální repertoár:
katedra činoherního divadla: 20 / 21 | Červ v srdci člověka | Harlekýn je mrtvý | Instalace izolace | Spravedliví
katedra alternativního divadla: III. nádvoří 48/2 | Pláž
Ceny vstupenek:
160 Kč / 100 Kč (studenti)
Divadlo DISK - kliknutím otevřete fotku ve větší velikosti
umělecké vedení:
Tereza Sochová (do srpna 2021), Viktorie Schmoranzová (od září 2022)

Herci, tvůrci, autořiPřání, pochvaly, stížnosti (0)

Z tiskových konferencí (1)

Z tiskových zpráv (22)

Hodnocení inscenací
Poznámky a upozornění:
  • Divadlo DISK je součástí Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Své inscenace zde prezentují studenti katedry činoherního divadla (KČD) a studenti katedry alternativního a loutkového divadla (KALD).
  • Vstupenky nejsou místenkami.
  • Rezervované vstupenky je nutné vyzvednout nejpozději den předem.
  • Studenti divadelních oborů uměleckých škol a oborů divadelní věda a kulturologie mají po předložení příslušného dokladu nárok na vstupenku za 20 Kč.
  • Cena programu: 5-20 Kč.

Repertoár - katedra činoherního divadla

Červ v srdci člověka - Kristýna Nebeská, Kateřina Volánková & kol.  (studio Řetízek)
Premiéra: 30.4.2022. Koláž z děl Virginie Woolfové, Sylvie Plath a Sarah Kane. Dramaturgie: Kristýna Nebeská. Výprava: Hana Kessnerová, Klára Pavlíčková. Režie: Kateřina Volánková.
Koláž z děl Virginie Woolfové, Sylvie Plath a Sarah Kane. „Červ je v srdci člověka. Tam ho musíme hledat. Musíme tedy sledovat a pochopit zhoubnou hru, která vede od prozíravosti vůči existenci až k útěku ze života.“
Spravedliví - Albert Camus
Premiéra: 1.4.2022. Překlad: Alena Šabatková. Dramaturgie: Adéla Čermáková. Výprava: Lucie Pangrácová, Barbora Klenová. Režie: Róbert Štefančík.
Krutě existenciální drama nositele Nobelovy ceny za literaturu. Příběh teroristů. Je vražda tyrana vraždou? Kdo zemře pro budoucnost, je hrdina nebo falešný mučedník? Kde najít lásku, kde najít spravedlnost...?
  
20 / 21 - Tomáš Ráliš
Premiéra: 27.2.2022. Dramaturgie: Adéla Čermáková. Výprava: Anna Šmídová. Hudba: Martin Šimek. Režie: Kateřina Volánková.
Karolína Baňková, Pavel Prais, Patrik Možíš, Štěpán Smoljak, Jan Šmíd
„Noc prolitá šampaňským. Noc plná naděje. Noc, kdy se může stát úplně všechno, ale nemusí se změnit vůbec nic. Sníh. Chlad. A míjející cesty společnosti osamělých srdcí. Ticho. Vločky. Stíny. Noc, ta poslední v roce. Sirény. A zase ticho. Tepající život a pak mrtvo. Tak co? Je něco jinak?“
Harlekýn je mrtvý - Josef Doležal  (1:30x)
Premiéra: 8.2.2022. Dramaturgie: Kryštof Krejčí. Výprava a hudba: Martin Šimek. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Režie: Josef Doležal.
Černá groteska, která netradičním způsobem reaguje na svět, v němž se změna stala pouze zapomenutým pojmem. Na jednom parkovišti jednoho nákupního centra se před očima diváků rozvíjí příběh commedie dell’arte. Všem dobře známá postava darebáka Harlekýna již po tisící vplouvá do zaběhnutého soukolí eskapád, lazzi a soubojů dobra se zlem. Co když se ale problém zakázané lásky vyřeší sám, a to i bez Harlekýnova důvtipu? Když realita začne dopadat s takovou silou, že postupně rozloží hranice, které se zdály nezpochybnitelné? Je ještě možné pokračovat v hraní přidělené role navzdory skutečnosti, že vše, co ji definovalo, je hudbou minulosti? Kdo formuje společnost – člověk, anebo okolnosti? A umírá se skutečně na mor...?
15!  
Instalace izolace - kol.  (1:15x)
Premiéra: 17.9.2021. Dramaturgie: Kateřina Studená, David Košťák. Scéna: Julie Sztogrýnová. Kostýmy: Anna Havelková. Hudba: Štěpán Kopečný a citace. Texty písní: Barbora Váchová, Martin Bednár. Pohybová spolupráce: Zuzana Šimáková. Režie: Herman Čolek.
Autorský projekt vzniklý improvizací deseti herců ve zcela fiktivním prostoru, do něhož vstupují s očekáváními, která se nenaplní. Když impuls nepřichází zvenku, musí přijít zevnitř...
Netrpělivost srdce - Stefan Zweig, Monika Hliněnská  (2:15)
(inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 19.11.2021. Překlad románu: Božena Koseková. Dramaturgie: David Košťák. Výprava: Michaela Semotánová. Hudba: Johann J. Foss, Karolína Hanzlová, Jakob Schubert. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Režie: Monika Hliněnská.
Poslední uvedení: červen 2022.
Adaptace klasického románu, který je groteskní, avšak naléhavou a zcela současnou výpovědí jedince, jenž se snaží zalíbit svému okolí natolik, že ztrácí vlastní identitu. Anton Hofmiller chce být dobrým člověkem. Nesnese pomyšlení, že by si o něm ostatní mysleli opak. A dobrý člověk přeci neodmítne pozvání do lepší společnosti. Dobrý člověk přeci nebude odmítat štědré dary. Dobrý člověk přeci neodepře pozornost dívce, která je chromá, byť je to v rozporu s tím, co si žádá srdce. Nadějný poručík dělá jeden ústupek za druhým, zatímco doba se neomylně řítí vstříc 1. světové válce...
Hrdina západu - John Millington Synge  (1:55)
(inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 23.9.2021. Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Monika Hliněnská. Scéna: Michal Spratek. Kostýmy: Linda Holubová. Hudba: Pavel Čeněk Vaculík. Režie: Vít Kořínek.
předpremiéry od června 2021
Poslední uvedení: červen 2022.
Drsná komedie přinášející nekompromisní příběh o dospívání a hledání vlastního místa ve světě. Do ospalé vesnice na západních březích Irska přichází jednoho studeného večera Christy Mahon, mladík na prahu dospělosti, který se prořekne, že právě zabil vlastního otce. Ke svému velkému překvapení je zde za svůj čin oslavován. Ženy se o něj perou, místní větrem ošlehaní muži se drží v uctivé vzdálenosti a nic jako by nestálo v cestě svatbě s dcerou místního hospodského, které se zdá, že v Christym nalezla svého vysněného prince z pohádky. Co když to ale bylo s jeho chrabrým činem celé trochu jinak? Dokáže Christy obstát v prostředí, jehož obyvatelé přecházejí od lásky k nenávisti stejně rychle, jako se v Irsku mění slunečný den v prudkou průtrž mračen...?
Bouře - William Shakespeare  (1:30x)
(inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 27.5.2021. Překlad: Martin Hilský. Úprava: Viktorie Čermáková, Johana Kudláčková. Dramaturgie: Johana Kudláčková, Kateřina Popiolková. Výprava: Pavlína Chroňáková. Hudební spolupráce: Jiří Šlupka Svěrák. Pohybová spolupráce: Karolina Gilová. Režie: Viktorie Čermáková.
Poslední uvedení: listopad 2021.
Poslední velká Shakespearova hra, kterou se autor loučí s divadlem a objímá všechna zásadní témata, jímž se kdy věnoval. Zápas o moc, zrada, nenávist, vztah otce a dcery, láska i odpuštění. Lidský svět se střetává s nadpřirozenými silami. Tvořivými i ničivými, jejichž vzájemné působení přece jen vede k harmonizaci. Prospero, mág a právoplatný vévoda milánský, žije již dlouhá léta ve vyhnanství na ostrově. Na sklonku života bilancuje, skládá účty. Čirá láska mladých milenců nahrazuje stará nepřátelství. Muselo uběhnout mnoho let, aby to bylo možné. Zrada bolí a hořkne, odpustit není jednoduché. Ale Prospero to dokáže, odpouští a tím se vysvobozuje...
Platonov - Anton Pavlovič Čechov  (1:55x)
(inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 28.9.2020. Překlad: Ivan Wernisch. Dramaturgie: Johana Kudláčková. Scéna: Zuzana Štěpančíková. Kostýmy: Magdalena Vrábová. Hudba: Haštal Hapka, Jiří Šlupka Svěrák. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Úprava a režie: Jakub Korčák.
Poslední uvedení: červen 2021.
První celovečerní Čechovova hra, která se dočkala uvedení až mnoho let po autorově smrti. Rozsáhlé drama, připomínající spíš román v dialozích, v adaptaci, která je soustředněná na osudy mladých postav, s dějem zkoncentrovaným do jediného prostoru a domýšlející některé načrtnuté motivy. Hra o osamělých lidech, kteří se snaží uniknout nudě a pocitům viny z promarněných životních příležitostí. Proto unikají z reality a žijí svůj život jako nekonečný mejdan, na němž se chtějí „ubavit“ k smrti. Vše se odehrává během narozeninové oslavy, při níž se schází provinční honorace na zadluženém venkovském sídle, které je nakonec prodáno v dražbě. Typický skeptický antihrdina, venkovský učitel Platonov, si uvědomuje svou zbytečnost a prázdnotu vlastní existence, ale není schopen najít žádné východisko...
Přelet nad kukaččím hnízdem - Dale Wasserman  (2:15)
(inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 23.9.2020. Podle stejnojmenného románu Kena Keseyho. Překlad: Luděk Kárl. Dramaturgie: Kateřina Studená. Scéna: Zuzana Štěpančíková. Kostýmy: Alžběta Plachá. Hudba: Haštal Hapka a citace. Pohybová spolupráce: Martin Pacek, Zuzana Šimáková. Režie: Vít Malota.
Poslední uvedení: listopad 2021.
Divadelní podoba románu Kena Keseyho proslaveného především filmem Miloše Formana. Hra o nezpochybnitelnosti svobody a lidské důstojnosti. Jednoho dne vrazí do oregonského psychiatrického ústavu uragán jménem Randle Patrick McMurphy – svobodomyslný chlapík, který se s ničím nepáře a nebojí se ozvat. A samozřejmě nehodlá klopit hlavu a dodržovat nějaká nesmyslná pravidla a nařízení. McMurphyho nespoutaná živelnost začne ostatní pacienty probouzet z dlouhodobé apatie a vracet jim chuť do života...
14!  

ARCHIV INSCENACÍ


časový údaj o délce představení je pouze orientační
„x“ u časového údaje = představení je hráno bez přestávky

aktualizace údajů:

I přes maximální snahu udržovat informace u každého divadla aktuální (a zejména u divadel partnerských), je možné, že jsme nějakou změnu či novinku přehlédli, a proto velice uvítáme, když nás na takovou skutečnost upozorníte.
Našli jste na této stránce neaktuální nebo chybějící informaci, napište nám, prosím, na e-mail: aktualizace@i-divadlo.cz.
Děkujme za spolupráci.


Poslední aktualizace: 30.6.2022