Divadlo Spektákl

Solaris

Premiéra: 6.1.2018. Překlad románu: Pavel Weigel. Dramaturgie: David Košťák. Výprava: Pavla Kamanová. Hudba: Ondřej Nosek. Režie: Jan Holec.
1:05x | Poslední uvedení: říjen 2019.


Inscenace inspirovaná slavným románem, technothrillerem o výpravě za bezpečné hranice země a za bezpečné hranice vlastního já. Bojíme se ztráty ve vesmíru, ale přitom jsme se stále nenalezli v sobě. Objevení planety Solaris je velkým milníkem lidstva. Po letech, kdy jsme žili v domnění, že jsme ve vesmíru sami, se najednou objevuje planeta, která vykazuje známky života. Života, který se s námi pokouší navázat kontakt prostřednictvím našich nejniternějších vzpomínek a myšlenek. Kris Kelvin patří k nejchytřejším vědcům na planetě Zemi. Brzy však zjistí, že existují věci, které ani on nedokáže rozumem uchopit...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Spektákl
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
50 %
5051000
Hodnocení redakce
Jiří Koula 70 %
Lukáš Holubec 60 %
Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Koula 70 %
(zadáno: 4.12.2018, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
Mají-li inscenace Divadla Spektákl něco společného, pak je to rozhodně působivost výtvarné složky. Nejinak je tomu i v této inscenaci, rád přiznávám, že mi scéna Pavly Kamanové učarovala. A to až tak, že se mi při prvním zhlédnutí poněkud ztratil obsah. Až napodruhé mi tak došlo, že se Jan Holec s Davidem Košťákem zaměřili na nitro postav v čele s Krisem Kelvinem Jiřího Štrébla. A tak je to správně, protože ač žánr sci-fi nabízí nepřeberné množství technických vychytávek a vzdálených světů, v centru pozornosti vždy stojí (či by měl stát) člověk, stejný dnes jako za tisíc let.
Lukáš Holubec 60 %
(zadáno: 8.2.2018, počet hodnocení: 655)
přínosný / zajímavý komentář
David Košťák a Jan Holec adaptovali kultovní román především s důrazem psychologických dopadů komunikace planety Solaris na ústřední postavu. Tomu kdo předlohu nezná, nemusí být některé situace zcela pochopitelné, ale drží-li se hlavní dějové linky, o zásadní poselství nepřijde. V režii J. Holce se navíc jedná daleko více o lidský příběh než sci-fi, které je v inscenaci zastoupené zejména efektně vizuální stránkou. Herecky přesná Elizaveta Maximová, úsporný ale o to více přesvědčivý Jiří Štrébl pak slibují, že až si hra ještě více sedne, bude tento výlet do zákoutí lidského podvědomí zážitek.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Petrr 60 %
(zadáno: 19.10.2018, počet hodnocení: 210)
Jahodovej_kefír 50 %
(zadáno: 15.4.2018, počet hodnocení: 74)
LucieSykorova 30 %
(zadáno: 15.2.2018, počet hodnocení: 130)
Martuska17 50 %
(zadáno: 12.2.2018, počet hodnocení: 35)
Richard Juan Rozkovec 60 %
(zadáno: 11.1.2018, počet hodnocení: 24)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.