Zpráva

Divadlo Spektákl vstoupí do roku 2018 novým zpracováním slavného sci-fi románu
vydáno: 20.12.2017
Lidé nechtějí objevovat nový svět, chtějí jen rozšiřovat území a posouvat hranice světa, který už dobře znají.

Rok 2018 zahájí Divadlo Spektákl premiérou klaustrofobní lovestory z prostředí vesmírné stanice. První uvedení vlastní adaptace slavného sci-fi románu Stanisłava Lema, Solaris, v režii Jana Holce se uskuteční 6. ledna v 19 hod. ve Studiu Švandova divadla.

Po letech sebeklamu, že jsme ve vesmíru sami, se najednou objeví planeta, která vykazuje známky života, přestože podnebí na jejím povrchu veškerý život vylučuje. Psycholog Kris Kelvin je povolán na vesmírnou stanici Solaris, aby vysvětlil podivné chování tamější posádky. Brzy však zjistí, že existují věci, které ani on nedokáže rozumem uchopit. Kdo tedy navázal kontakt se zemí?

„Střet člověka s rozumem neuchopitelnou a nepojmenovatelnou skutečností je jedním z hlavních témat inscenace Solaris. Jak se člověk vyrovná s něčím, čemu nerozumí a co odporuje jeho dosavadní zkušenosti? Zabýváme se otázkami výpravy za bezpečné hranice planety Země a vlastního já,“ říká dramaturg a spoluautor adaptace David Košťák.

Divadlo Spektákl se rozhodlo překročit i pomyslné hranice vlastního souboru a oslovilo pro inscenaci nové tváře. Vedle nedávné absolventky DAMU, Elizavety Maximové, je to zástupce střední herecké generace Jiří Štrébl. Vedle nich se v inscenaci objeví stálí spolupracovníci divadla - Jáchym Kučera a Lukáš Černoch. Inscenace Solaris navazuje Divadlo Spektákl na hlavní dramaturgickou linii vlastních adaptací české a světové literatury. Autory scénáře jsou již tradičně dramaturg David Košťák a Jan Holec.

„Žánr sci-fi vyloženě vybízí k důrazu na práci s novými technologiemi. Od začátku tvůrčího procesu experimentujeme s videomappingem a live projekcemi,“ dodává režisér Jan Holec.

SOLARIS - DIVADLO SPEKTÁKL
Stanisław Lem
Adaptace: David Košťák, Jan Holec
Režie: Jan Holec
Dramaturgie: David Košťák
Scéna, kostýmy: Pavla Kamanová
Pohybová spolupráce: Martin Talaga
Sound design: Ondřej Nosek
Light design a projekce: Lukáš Dřevjaný
Koordinace: Václav Hodonický
Produkce: Carolina Giacomin, Petra Lásková
Hrají: Jiří Štrébl, Elizaveta Maximová, Jáchym Kučera, Lukáš Černoch
Premiéra: 6. ledna 201 od 19:00, Studio Švandova divadla
Reprízy: 3. a 12. února od 19:00, Studio Švandova divadla

ANOTACE PŘEDSTAVENÍ
Lidé nechtějí objevovat nový svět, chtějí jen rozšiřovat území a posouvat hranice světa, který už dobře znají.
Mysleli si, že na planetě Solaris naleznou život. Ale podnebí na jejím povrchu veškerý život vylučuje. Kdo tedy navázal kontakt se zemí? Psycholog Kelvin přistává na výzkumné stanici, aby vysvětlil podivné chování její posádky. Co když ale existují věci, které neodpovídají žádné naší zkušenosti? Dokážeme je přijmout, nebo ve všem hledáme jen odraz zkušenosti kterou známe? A jsme vůbec ještě schopni navázat kontakt, nebo jsme ztratili schopnost komunikovat i sami se sebou.
Klaustrofobní love story z prostředí vesmírné stanice. Adaptace slavného sci-fi románu o hrůze, kterou v lidech vyvolávají jevy, které nemůžeme rozumem uchopit.


zdroj zprávy: Petra Lásková