Studio Hrdinů

Zlatý řez

Premiéra: 13.6.2021 | 1:15x
premiéra bez diváků v březnu 2021
Dramaturgie: Linda Dušková. Výprava: Lucie Sedláková. Hudba: Natálie Pleváková. Režie: Jan Horák.
Poslední uvedení: červen 2022.
Inscenace o kontroverzním japonském umělci, především ale spisovateli Jukio Mišimovi. Ten se asi nejvíce proslavil svou skandální sebevraždou, která představuje jakési završení jeho vnitřního světa, ve kterém je krása nejvyšší hodnotou. Zároveň je ale tato hodnota naprosto paralizující a jediným způsobem, jak se s ní vyrovnat, je její destrukce. Mišimův svět je plný temné sexuality a postupně narůstajícího nacionalizmu, který snese srovnání s fašistickou ideologií. Japonsko po druhé světové válce je laboratoří, ve které se léta přetrvávající tradice a hodnoty boří. Čím si západní kultura procházela staletími, zde probíhá v řádu několika let. Mišima se tak stává tragikomickou figurou, která bojuje za samurajské tradice, a žije ve vile postavené v toskánském stylu...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Studio Hrdinů
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
75 %
7521000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 50 %
Volby

Hodnocení (3)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  50 %
11.10.2021 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Japonský umělec J. Mišima není u nás příliš známý, do češtiny byl přeložen jen zlomek jeho díla, české inscenace jeho her bychom spočítali na prstech jedné ruky. V autorském počinu se Jan Horák zabývá vnitřním světem kontroverzní osobnosti, prolínajícím se i do jeho tvorby. Výběr textů má jistě své opodstatnění, ale scénáři chybí záchytné body pro divákovu orientaci a pochopení jednotlivých odkazů. Herecká dvojice P. Štorková & J. Bárta se dobře doplňuje, za pozornost stojí i výtvarné řešení. Tento inscenační tvar však osloví jen úzký okruh nadšenců, Mišimovu tvorbu ani osobnost bohužel příliš nezpřístupňuje.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Judita Sýkorová  80 %
4.4.2022 | 37 hodnocení
Izodora_D  70 %
4.4.2022 | 12 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.