Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Jatka78 – nový prostor pro divadlo a umění
[vydáno: 4.11.2014]
Tam, kde by to nikdo nečekal, vznikají nové prostory pro divadlo a umění. Progresivní divadelníci si obvykle nestěžují, že „systém“, který etablované divadelní domy zapikoloval stále stejnými týmy či řediteli, je vůči nim macešský. V České republice neprobíhá přirozená obměna týmů prakticky ani v divadlech, která nejsou svázána s konkrétní poetikou či tradicí. Nově vzniklé soubory hostují, kde se dá, dostávají termíny v běžných repertoárových divadlech, což je samozřejmě fajn, ale když není stálé zázemí...nebo když se ze dne na den vyhodí šikovný producent od rozdělané práce (viz loňská kauza se změnou koncepce Nové scény), práce je to vždy obtížnější.

Rosťa Novák se ujal průvodcovství po vznikajícím kulturním prostoru (foto: Michal Novák)
Rosťa Novák se ujal průvodcovství po vznikajícím kulturním prostoru (foto: Michal Novák)


Principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák také žil svůj sen o vlastním prostoru nejen pro uvádění své produkce, ale zároveň také o prostoru, kam se nechodí večer jenom odehrát představení, ale kde probíhá celý proces tvorby od prvotního záměru přes workshopy nebo rezidence, samotné zkoušení až po premiéru nového projektu. Když před lety zkušebna v Presslově ulici na Smíchově (kde zkoušela i třeba Farma v jeskyni) dostala stopku pro technickou nezpůsobilost, otázka nabyla na síle.

Bizarní život areálu Pražské tržnice v Holešovicích se v posledních letech až na několik málo větších obchodů omezil na hadrárny vietnamských prodejců v uličkách mezi halami. A prázdných prostorů si všimli divadelníci. Na východním okraji působí již zavedená a populární RockOpera Praha (dříve Divadlo Milénium), spojené haly č. 7 a 8 se dostaly do hledáčku Rosti Nováka, který inicioval rozjezd celého projektu...

„Praze jednoznačně chybí větší prostor pro nezávislé, experimentující umění. Haly č. 7 a 8, které jsme získali do užívání od Hlavního města Praha, sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983, kdy byl celý areál přebudován na tržnici. Naším cílem je spolu s dalšími soubory přeměnit tyto budovy právě na domov pro nové umění,” říká Rosťa Novák. „Abychom prověřili možnosti prostoru, co vlastně nabízí, rozhodli jsme se pro zkušební provoz,“ dodal Štěpán Kubišta, který se stal manažerem celého projektu.


prostor baru a galerie... (foto: Michal Novák)


(foto: Michal Novák)
Rosťa Novák představil finální vizualizaci (foto: Michal Novák)


Zkušební provoz započne velkým "jatečním" happeningem (nazvaným MŠE ZA DUŠE) za účasti mnoha souborů a umělců (5.11. od 19 hodin, vstup je volný). První návštěvníci při zahájení uvidí například Annu Polívkovou, Jakuba Žáčka, Iby Pop, soubory 420PEOPLE, Cirkus Tety, Cirkus Humberto, Body Voice Band, Cirk La Putyka, Cink Cink Cirk, ATI nebo Long Vehicle Circus. Iniciační program proběhne v režii divadla Vosto5 – komponovaný program bude ideově vycházet z čeho jiného než „vražedné“ minulosti bývalých jatek. „Uvidíme, jestli nás ty duše vyslechnou a zda se jim záměr vybudování kulturního prostoru bude líbit,“ poznamenal Ondřej Cihlář z Vosto5. O hudbu se postarají například Matěj Ruppert, Jakub Prachař, Cirk La Putyka Band, Dětský sbor České rozhlasu a na závěr DJ Mikuláš.

Na zahájení hned od 6. do 10. listopadu naváže nejnovější představení Dolls Cirku La Putyka, které spojuje několik žánrů - nový cirkus, akrobacii, práci s loutkami a předměty, pohybové divadlo, moderní technologie i film. V rámci Preview, neboli zkušebního provozu, režijní dvojice SKUTR uvede premiéru nového mezinárodního projektu Bouře, taneční soubor 420PEOPLE speciální večer s hosty, Činoherák Ústí inscenaci Klub rváčů nebo choreografka Lenka Vagnerová se svým souborem představení Mah Hunt a Jezdci. Místo v tomto prostoru najdou i zahraniční novocirkusoví umělci - jednorázový projekt Analog plný prvotřídní akrobacie nebo švédská trojice Sisters. Dále vystoupí například divadlo Vosto5, Bratři v tricku, BodyVoiceBand a další. Návštěvníci i přes zkušební provoz nového prostoru, který zakončí pět představení speciálního kabaretu Cirk La Putyka, zde najdou už i základní zázemí - nejen bar, ale třeba i galerii.

Co se stane po skončení zkušebního provozu 19. prosince? „Rekonstrukce bude probíhat postupně, na začátku bylo nejdůležitější zajistit, aby do hal nepršelo... Vzhledem k současnému stavu celý prostor vyžaduje rekonstrukci, která zároveň zachová historický industriální charakter,” odpovídá Štěpán Kubišta. Po dokončení by zde měly vzniknout plně vybavený divadelní sál s kapacitou 350 diváků, zkušebny, prostory pro cirkusové workshopy pro veřejnost, galerie, bar, klub i skladovací prostory. Jak by mohlo vše vypadat, naznačuje již částečně opravený prostor té části haly s barem a galerií.

Rosťa Novák (foto: Michal Novák)
Rosťa Novák (foto: Michal Novák)


Pro 420PEOPLE přišlo přizvání k účasti na programu rodícího se divadelního prostoru v ten nejlepší moment. „Po téměř 7 letech kontinuální činnosti a s ní spojeným stále narůstajícím objemem práce, jsme se ocitli v bodě, že fungujeme stejně intenzivně jako stálý soubor, ale bez zázemí,“ říká umělecký vedoucí a jeden ze zakladatelů skupiny Václav Kuneš. Nedostatek otevřených kulturních prostor s velkým jevištěm, vedených zapálenými lidmi, trápí zejména celou pražskou taneční scénu. Bohužel Ponec či Alta jsou divadla spíše malá. Právě Jatka78 mají šanci profesionální podmínky pro kontinuální uměleckou práci v budoucnu nabídnout.

Ondřej Cihlář zas potvrdil jistou rezignaci divadla Vosto5 po té, co se Jiří Havelka & kol. několikrát a pokaždé neúspěšně pokoušel vstoupit do boje o uvolněné posty v těch divadelních domech „hlavního proudu“ a přesvědčit výběrové komise, že mohou být i jiné koncepce divadla a tvorby.

Ondřej Cihlář, Václav Kuneš, Lukáš Trpišovský (foto: Michal Novák)
Ondřej Cihlář, Václav Kuneš, Lukáš Trpišovský (foto: Michal Novák)


První premiéru pro nový prostor připravuje na 14. listopadu režisérská dvojice SKUTR. Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka se při vzniku mezinárodního divadelního projektu Bouře nechali volně inspirovat stejnojmennou hrou Williama Shakespeara. Na jevišti se představí Csongor Kassai, srbský herec Željko Maksimovič, Przemyslaw Kosiński a Dawid Rafalski z Polska. „Všichni herci budou hrát ve své mateřštině, tato syntéza nám přišla neobyčejně zajímavá,“ nechali se slyšet Skutři. (Diváci se však nemusí ničeho obávat, bude titulkování.) Právě režisérská dvojice SKUTR a spolupracující choreografka Adéla Laštovková Stodolová se stanou jedněmi z rezidenčních subjektů nového prostoru.

Dalším rezidentním souborem jsou již zmínění 420PEOPLE. Přední český taneční soubor připravil na 28. listopadu speciální večer s tím nejlepším ze svého aktuálního repertoáru – výběr z představení MIRAGE, Wind-up, Sacrebleu a REEN. „Čeká nás večer, po kterém, jak doufáme, budou chtít tančit úplně všichni!“ zvou 420PEOPLE.

„Chceme dát příležitost také někomu novému, neokoukanému. Vybrali jsme zatím dvě party, soubory BodyVoiceBand a 11:55, ročníkové souputníky z DAMU. Chceme všem nabídnout nejen prostory ke skladování či místo na zkoušení, ale také možnost podílet se na budování tohoto prostoru,“ vysvětluje Štěpán Kubišta.

„Z bohatého programu je třeba vyzdvihnout zahraniční novocirkusové umělce,“ zdůrazňuje Rosťa Novák. Jeden z vrcholů čeká na návštěvníky Jatek78 29. a 30. listopadu. Prvním z nich je Analog - speciální představení, které exkluzivně pro nové divadlo připravila mezinárodní uskupení těch nejlepších akrobatů, hudebníků a tanečníků, kteří v současné době působí v Berlíně - Ethan Law (cyr wheel, floor acro), Florian Zumkehr (floor acro, hand stand, čínská tyč, zpěv), Bertan Canbeldek (žonglování, tanec), Marie-Pier Campeau (acro yoga, hand to hand, fixed trapeze), Merlin Ettore (bicí), Lena (tanec) a kapela Ena Wild se zpěvačkou Enou Soukou.

Od 1. do 3. prosince obsadí Jatka78 mladá švédská trojice Sisters, jejíž členové patří k progresivní severské větvi tohoto žánru. Představení Clockwork je nabité energií a nabízí cirkusové disciplíny, které u nás nejsou k vidění - například čínskou tyč nebo German wheel.


hlediště hlavní stage (foto: Michal Novák)


Říká se, že veškerá divadelní práce, která vzniká formou experimentu a hledání, se jednou zúročí na klasickém jevišti a posune oficiální proudy divadla někam dál, ale vlastně nikdo této tezi pořádně nevěří. „Ani my jsme tomu moc nevěřili, když nám to říkal náš profesor Josef Krofta, jenže je tomu přesně tak,“ potvrdil Lukáš Trpišovský. Vždyť SKUTR začínal v krásných podmínkách (prostor, čas, finance...) tvůrčí rezidence v Divadle Archa, kde si mohli dělat, co chtěli, co nikam nezapadalo, co se nemuselo něčemu přizpůsobovat, a až pak se rozlétl „do světa“ a většinou zanechal hodně zajímavou stopu v repertoárech divadel, bez ohledu, šlo-li o činohru, balet či dokonce muzikál. „Jsme rádi, že na tu tehdejší atmosféru můžeme navázat a že se obloukem opět dostáváme ke spolupráci s Rosťou Novákem,“ říká Lukáš Trpišovský.

Martin Kukučka doplňuje: „Už na škole jsme si s Rosťou říkali, že by nás bavilo dělat divadlo s novocirkusovými prvky. Po rezidenci v Arše se ty úvahy, jak to dělat a pro jakého diváka, trošku rozdělily, nás začalo bavit mixovat víc ty žánry dohromady, Rosťa se specializoval a vybudoval špičkový soubor. Ano, rozlétli jsme se, snad nabrali nějaké zkušenosti, ale nyní jsme ve fázi, kdy začínáme hledat nějaký divadelní domov. Nemyslím si, že přijdeme s něčím zcela novým, zázemí nám, doufáme, dá příležitost se zas někam posunout, ale stále bude platit to, že chceme dělat experimenty, které nechtějí odrazovat, ale přitahovat diváka.“

Rosťa Novák, Štěpán Kubišta, Ondřej Cihlář, Václav Kuneš (foto: Michal Novák)
Rosťa Novák, Štěpán Kubišta, Ondřej Cihlář, Václav Kuneš (foto: Michal Novák)


Programová i žánrová pestrost, kterou nabídne nový divadelní prostor, jistě bude dalším lákadlem.

Opravy a zvelebování prostor Jatek78 ve velké míře probíhají vlastníma rukama, ve volném čase, zapojují se nejen herci, ale k překvapení Rosti Nováka i diváci či příznivci. Lze to potvrdit, v pilné práci byl spatřen Jiří Kohout, člen Cirku La Putyka, a dokonce i Ondra Cihlář z VostoPětky přislíbil, že přijde škrábat omítku...

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.