Z tiskových konferencí

Posouvání hranic
vydáno: 2.4.2015
21. Česká taneční platforma nabídne i letos pestrou paletu toho nejzajímavějšího, co za uplynulý rok na české taneční a pohybové scéně vzniklo. Od 9. do 12. dubna se v deseti inscenacích představí nejvýznamnější české soubory i výrazní choreografové. Letošním mottem a zároveň i dlouhodobým cílem festivalu je „Posouvání hranic“, a to v mnoha směrech. Co ještě je tanec a co přesahuje hranice jiných žánrů? Jak si ve světě vedou čeští taneční umělci? Česká taneční platforma totiž přináší nejen tuzemským divákům přehled nejkvalitnějších děl loňského roku, ale každý rok sílí i její popularita mezi zahraničními odborníky. Letos se očekává příjezd více jak 80 prezentrů a producentů z celého světa. Platforma je tak místem pro navázání mnoha cenných kontaktů a zajímavých spoluprací. Tak rekordní počet zahraničních hostů je v kontextu střední a východní Evropy ojedinělý.

„Zároveň to vnímáme jako jistý problém, u mnoha představení se dostáváme do stavu overbooking, jsme si vědomi toho, že na některá představení se diváci už nemohou dostat, uvažujeme proto od příštího roku, že některé projekty nasadíme do programu dvakrát,“ slibuje zakladatelka festivalu Yvona Kreuzmannová. „Když jsme před 21 lety Českou taneční platformu zakládali, cíl byl jasný: zviditelnit českou současnou tvorbu, a to jak ryze taneční, tak v přesahu k pohybovému a fyzickému divadlu. To se nám podařilo. Poslední roky zájem zahraničních kolegů neuvěřitelně roste, a tak nám pomalu přestávají stačit kapacity divadel. Český tanec už srovnal krok s Evropou, nabízí vysokou profesionalitu a pestrost, stále více se o něm mluví i na dalších kontinentech. Jen letos máme 17 účastníků z Asie.“

Tato skutečnost však rozhodně neznamená, že festival je zcela nedobytný. Opak je pravdou, minimálně na polovinu produkcí vstupenky k dispozici ještě jsou.

Dramaturgická porota složená z předních českých odborníků na současný tanec vybrala celkem 10 nejzajímavějších inscenací, které rezonují na české progresivní scéně. Diváci platformy budou mít možnost naživo ocenit přední soubory, jakými jsou Nanohach, Spitfire Company, Me-sa, 420PEOPLE, DOT504, VerTeDance, ale i jednotlivé osobnosti (Jiří Bartovanec, Lucia Kašiarová a další) a jejich originální díla. Prostor pro networking je vytvářen po celé 4 dny a vyvrcholí nedělní moderovanou debatou.

Nina Vangeli představuje program letošní České taneční platformy (foto: Michal Novák)
Nina Vangeli představuje program letošní České taneční platformy (foto: Michal Novák)


Pro Českou taneční platformu je typická pestrost a kvalita, o výběr pečuje porota, která z 35 přihlášených děl opět vybrala limitovaný počet projektů. Uznávaná taneční publicistka Nina Vangeli, která je také členkou této „předvýběrové komise“, k tomu říká: „Z letošního programu máme radost, neboť český tanec a pohybové divadlo nemá důvod k žádným mindrákům. Pokud se něco posouvá a mění, řekla bych, že v tomto ročníku festivalový program zvážněl. Taneční a pohybové divadlo se neostýchá vnořit se do problémů hluboce lidských i společenských a tvůrci velmi odvážně zvedají tato témata a originálně je zpracovávají a poskytují k nim svůj komentář. Vzniká tak tolik potřebný společenský dialog...“

Nabitý doprovodný program nabídne site-specific projekty, Ateliéry čtení tance nebo diskuze o světelném designu. „Naše zahraniční hosty chceme provést netradičními částmi Prahy, především Žižkovem, a plánujeme pro ně i cyklojízdu,“ prozrazuje Yvona Kreuzmannová, pro niž je propojování místní komunity dlouhodobou prioritou.

21. ročník ČTP přivítá celkem pět scén – Ponec, Studio ALTA, divadlo Archa, Alfred ve dvoře a Experimentální prostor NoD. Celý festival vyvrcholí uvedením loňské Taneční inscenace roku, kterou se stala Korekce souboru VerTeDance v režii Jiřího Havelky a slavnostním vyhlášením vítězů letošního ročníku.

Katarína Ďuricová, Yvona Kreuzmannová a cena pro nejlepší tanečníky (foto: Michal Novák)
Katarína Ďuricová, Yvona Kreuzmannová a cena pro nejlepší tanečníky (foto: Michal Novák)


Mezinárodní odborná porota rozhodne o cenách v kategoriích Taneční inscenace roku a Tanečník či Tanečnice roku, z hlasování platících diváků a zahraničních hostů vzejde vítěz Ceny diváka. Specializovaná mezinárodní porota udělí Cenu za světelný design, kterou zaštiťuje Institut světelného designu.

Výtvarnou podobu ceny letos vytvořila umělecká skupina Posedlí. Má podobu posuvného dřevěného hranolu (každý tanečník je na začátku své kariéry „dřevákem“, ale pak se posouvá výš a výš).

I před startem letošní České taneční platformy přišla řeč na téma, jak je taneční a pohybové divadlo v České republice oproti běžnému divadlu nebo i výtvarnému umění či hudebním oborům podfinancované. Situace je stále složitá a ani základní představy se nenaplňují. Přesto, podle slov Yvony Kreuzmannové, vše se posouvá k mírnému optimismu, neboť je tu určitý přislib „zásadnější podpory“ ze strany ministerstva kultury.

-mys-