Z tiskových konferencí

Z Dejvic do Londýna
vydáno: 26.10.2016
Není to poprvé, kdy soubor Dejvického divadla se vydává na dalekou cestu, aby prezentoval (špičkové) české divadlo v zahraničí. Má za sebou úspěšné zájezdy do Argentiny, Egypta, Finska, Ruska, Polska, Rakouska, soubor pravidelně hostuje na Slovensku. Je to však poprvé, co zahraniční výjezd Dejvického divadla je realizován v součinnosti s Českými centry, tj. agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí.

Hynek Čermák (foto: Michal Novák)
Hynek Čermák (foto: Michal Novák)


Dejvické divadlo se vůbec poprvé představí britskému publiku v rámci 20. ročníku přehlídky Made in Prague organizovaného Českým centrem Londýn. Festival proběhne od 5. listopadu do 2. prosince 2016 na více než 10 místech v Londýně, včetně Barbicanu, Regent Street Cinema nebo známého novinářského klubu Frontline Club. Přehlídka je zaměřena převážně na filmovou tvorbu, letošní ozvláštnění divadlem je novinkou. Kritiky oceňovaná originální tvorba souboru Dejvického divadla vydobyla divadlu mnohá zahraniční ocenění i přízeň domácího publika. Během tří večerů se v londýnském Greenwood Theatre (King´s College, 55 Weston Street, London) odehrají tři představení: Teremin (5.11.), Ucpanej systém (6.11.) a Zimní pohádka (7.11.).

Jana Holcová, Eva Měřičková, Eva Suková (foto: Michal Novák)
Jana Holcová, Eva Měřičková, Eva Suková (foto: Michal Novák)


„Hostování v Londýně je pro Dejvické divadlo velká příležitost prezentovat to nejlepší z naší tvorby. Pečlivý výběr her byl zaměřen na průřezovou tvorbu divadla, tedy na původní českou hru, dramatizaci současné světové literatury a uvedení výborně zpracovaného klasického textu náročné Shakespearovy hry,“ říká ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová-Měřičková. „Naše hostování v Londýně je dílem dlouhé přípravy, taková akce nevznikne ze dne na den. Například vůbec nebylo jednoduché najít divadlo, které by odpovídalo našim podmínkám a technickým potřebám. Pak tu byly otázky, čím se budeme prezentovat (ta skoro byla tou nejjednodušší), kde na to vezmeme a kdo nám v tom pomůže. Zásadní otázku peněz se podařilo vyřešit díky grantům na takovou cestu, od Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury, pomohl nám i jeden z našich sponzorů. V neposlední řadě je tu spolupráce s Českým centrem v Londýně, protože kdo jiný lépe zná místní prostředí, ví, jak funguje předprodej, nebo jakým směrem vést propagaci. Pomoc ze strany Českých center není jenom organizační, ale i finanční. 4. listopadu tedy divadlo odletí a 8. se šťastně navrátíme.“

„Povezeme také výstavu plakátů, průřez tvorbou výtvarnice Tanji Stránské, která vytváří vizuály pro naše divadlo od jeho samého počátku,“ doplňuje dramaturgyně Eva Suková.

na tiskovém setkání v DD (foto: Michal Novák)
na tiskovém setkání v DD (foto: Michal Novák)


Zajímavostí je, že londýnskému uvedení biografického dramatu Teremin bude předcházet vystoupení Lydie Kaviny, virtuosky hry na tereminvox a vnučky Lva Teremina. Pod jejím vedením budou mít návštěvníci možnost si hru na teremin sami vyzkoušet během víkendového workshopu. Bude z toho jistě pozoruhodné setkání, určitě nejen kvůli tomu, že Ivan Trojan hru na tereminvox, jak diváci vědí, také vybrousil k dokonalosti. Se souborem cestuje i autor hry a režisér Petr Zelenka.

Mírná nervozita se točí kolem toho, jak londýnské publikum přijme jednu z nejpozoruhodnějších inscenací v historii Dejvického divadla Ucpanej systém, která vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe. Divadelní adaptace Daniela Majlinga je vytvořena s obdivuhodnou citlivostí k poetice knižní předlohy, současně však vytváří zcela svébytné dramatické dílo, jehož jazyk je poměrně drsný. Inscenaci režíroval Michal Vajdička, který nyní bohužel z osobních důvodů ukončuje své působení na postu uměleckého šéfa DD.

Třetí inscenace, která se vydává na cestu, vznikla jako příspěvek k celosvětovým oslavám 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara. Poslední Shakespearovu hru, která se částečně odehrává v Čechách, režíroval taktéž slovenský režisér Ondrej Spišák.

Hynek Čermák (foto: Michal Novák)
Hynek Čermák (foto: Michal Novák)


Všechna představení budou odehrána v češtině a budou opatřena titulky. „Je to pro herce trochu stresující, titulkujete živý organismus,“ říká Eva Suková. „Nesmějí nastávat hektické situace, kdy někdo skočí tři stránky.“ (smích)

„Z toho bych neměl strach, spíš jsem zvědavej, jak speciálně představení Ucpanej systém přijme konzervativní viktoriánské publikum,“ říká (s nadsázkou) Hynek Čermák. „Obavy nemáme žádné, jsme od toho, abychom chodili na jevišti. Hrajeme vždy s maximálním nasazením, ať je to na domovské scéně, v Horní Dolní, nebo v Londýně...“
„Ale teď poletíme, nepojedeme autobusem, to je zásadní rozdíl,“ směje se Jana Holcová.

Hned po návratu z Londýna soubor vyjíždí na další několikadenní zájezd, tentokrát do Šumperku, Zábřehu a Jeseníku. V divadle v pražských Dejvicích se však po celou dobu rozhodně zahálet nebude; jak podotkla Eva Kejkrtová-Měřičková: „Pořád je co na práci, můžeme se pustit do technických věcí, které nejdou dělat při plném provozu.“

-mys-