Zprávy

1 2  > 
9.9.2019
Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky 2019
Třetí ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky opět přiváží mimořádná zahraniční představení. Jde o inscenace a projekty úspěšné na evropských festivalech, všechny posouvají světové divadlo a jindy než na Pražských křižovatkách je v tuzemsku nelze vidět. Letošní ročník festivalu jako by tematicky svíral motiv hlasu, naslouchání, slyšení. Konkrétně zachytí hlasy zábavy, ale nechá mluvit i publikum, či úplně utiší herce. Festival rovněž takto připomíná dědictví Václava Havla, vztah divadla a politiky a letos rovněž třicáté výročí sametové revoluce. Kromě samotných představení nabídnou Pražské křižovatky – jak již je na přehlídce zvykem – přednášky, besedy s tvůrci, workshopy. To vše v prostorách Nové scény a jejího okolí.
číst celý článek
4.6.2019
„Vyprávěné divadlo“ na Nové scéně ND
Činohra Národního divadla uvede na Nové scéně svébytnou variaci textů italského spisovatele, dramatika, režiséra a herce Ascania Celestiniho. Jeho divadlo je divadlem slova, vyprávění, hry s jazykem a jeho významy. Jeho texty si vtipným, provokujícím, ale často také dojemným a burcujícím způsobem berou na mušku současný svět, jeho rozpory a neviditelná zákoutí – ať už je jimi sociální nerovnost, dětská práce, hrozící ekologická katastrofa nebo korupce ve vládě...
číst celý článek
17.5.2019
Pátým Misantropem v historii ND bude Javorský
Misantrop nenávidí lidi. Ale je tomu u Molièra skutečně tak? Jistě, Alcest pohrdá pokryteckou společností, v níž lichotky střídají pomluvy a každý sleduje jen vlastní prospěch. Na druhou stranu Alcest miluje Celimenu, jež je přímo zosobněním mravů, které on nesnáší. Je možné, ba dokonce žádoucí říkat pouze pravdu? Odpověď hledá na jevišti Stavovského divadla tým režiséra Jana Friče.
číst celý článek
13.3.2019
Divadlo ať je vzorem života!
Jeden z nejznámějších českých divadelníků. Dramatik, dramaturg, režisér, kritik, esejista, který proměnil zdejší divadlo. Karel Hugo Hilar (1885–1935), vlastním jménem trochu nepoeticky Karel Bakule, přišel do Národního divadla na vrcholu své tvůrčí a životní síly v roce 1921 a přišel, jak praví historikové, „na území velmi komplikované a nepřátelské“. Činohra Národního divadla připravila inscenaci, která je poctou velkého ducha, osobě výrazné, umělci, který posunul české umění o míle vpřed a jehož slova jsou dnes vzrušující stejně jako před sto lety. Nepůjde o suchopárný životopisný výklad, ale pokus o živý dialog s těmi, kdo zakládali českou divadelní tradici. Zkusíme si představit, jaké to mohlo být v kůži K. H. Hilara…
číst celý článek
25.2.2019
KYTICE: Jedna vesnice, jeden kostel, mnoho osudů…
Kniha, jejíž symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků. Svatební košili, Vodníka či Polednici, neboli magické mýty o lásce i hororové pověsti převede na jeviště historické budovy ND tvůrčí duo SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou podepsáni pod úspěšnou inscenací Lorkovy Krvavé svatby ve Stavovském divadle. K Erbenově látce mají velmi blízko − ritualizovaná archetypální témata jako láska a smrt, vztah matky a dítěte, muže a ženy nebo člověka a přírody se v jejich inscenacích opakují v mnoha obměnách a kontextech.
číst celý článek
13.12.2018
Zahrada – premiéra k 60. výročí Laterny magiky
Laterna magika uzavírá 60. rok své existence novou premiérou. Příběh Zahrady vychází volně z knihy nestora českého animovaného filmu Jiřího Trnky, především však v ní ožívají vzpomínky tvůrců a interpretů na zahrady jejich vlastního dětství. Vizuálně-taneční inscenace pro celou rodinu využívá velkoplošné projekce, mapping i přenosné projektory, součástí je tanec i tradiční loutkoherectví.
číst celý článek
3.11.2018
Skutečný horor lidského srdce
Daniel Špinar převedl na jeviště Stavovského divadla adaptaci mistrovského románu Netrpělivost srdce rakouského prozaika a esejisty Stefana Zweiga (1881–1942), založeného na pronikavém popisu psychologie lidského jednání v konkrétních životních situacích. V hlavních rolích se představí Radúz Mácha a Pavlína Štorková.
číst celý článek
17.10.2018
Příběh hrdiny, na kterého jsme měli zapomenout
Činohra Národního divadla na Nové scéně uvede inscenaci o hrdinech, hrdinství a naší společnosti v době oslav založení republiky. Zapomenutý text zapomenutého autora Rudolfa Medka o legionářském hrdinství (jež bylo přičiněním komunistů vymazáváno z historické paměti, stejně jako jméno Rudolfa Medka) pro současné divadlo adaptovali režisér Jiří Havelka a dramaturgyně Marta Ljubková.
číst celý článek
24.5.2018
Současná hra na současné téma, ale s antickými figurami
Činohra Národního divadla v režii Daniela Špinara připravila inscenaci britské politické hry o zdevastovaných Thébách, které se pokouší pozvednout na nohy prezidentka Eurydika. Ženu v čele státu přichází „poučit“ athénský vládce Théseus. V jednom textu se potkává dnešní Evropa a antické Řecko. Ironický přístup k minulosti i současnosti se týká nás všech: všichni přece věříme, že politická změna je možná. Když nám ale Teiresiás připomíná, že se i Athény stanou obětí vlastní chamtivosti, cítíme stále sílu osudu. Nebo ne?
číst celý článek
12.5.2018
Autorská inscenace o českých nepravostech
Zbyhoň. Že vám jméno titulního hrdiny nic neříká? Není možná! Nebo patříte k těm, kteří dvě stě let od chvíle, co pro nás Rukopisy objevily naše národní hrdiny, stále nevědí, kdo to byl Záboj, Vlaslav, Lubor, Liduše? Považujete Šťáhlava za značku smoothie makeru a Čestmír je pro vás leda ten otylý létající chlapec? Je načase napravit to! Chovají se snad Američané takto macešsky ke svým superhrdinům, třebaže jejich základ není reálný o nic víc? Poznej své hrdiny. Poznej Zbyhoně!
číst celý článek
24.4.2018
Laterna magika slaví 60 let
Laterna magika, první multimediální divadlo na světě, vstoupila letos do jubilejního 60. roku existence. Divadelní zázrak, který se zrodil na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu, je jedním ze symbolů poetiky a vynalézavosti českého divadelnictví. Národní divadlo, jehož je Laterna magika součástí, oslaví její výročí na konci dubna. Diváky čeká výjimečné představení a řada doprovodných programů od 28. do 30.4. na Nové scéně ND.
číst celý článek
23.3.2018
ND Talks ve foyer Nové scény
ND Talks jsou další příležitostí k otevřenému dialogu. Jde o diskuze nad tématy, kterými se zabývají inscenace Činohry ND či právě probíhající výstavy a instalace ve Videogalerii Nové scény. Debaty nabízí prostor pro řešení společenských i uměleckých otázek, prostor k výměně názorů mezi odborníky, laickou veřejností, teoretiky i aktivními tvůrci. Přednášky a následné diskuse se konají vždy ve foyer Nové scény a jsou zdarma. Již 26. března (18:30) se uskuteční setkání s překladatelem Radkem Malým, který je autorem mimořádně zdařilého nového převodu Goethova Fausta (inscenace Faust byla nedávno premiérována ve Stavovském divadle).
číst celý článek
8.3.2018
Goethův Faust ve zkratce režiséra Friče
Slovy Marty Ljubkové, dramaturgyně činohry Národního divadla, „Faust je synonymum pokušení, jemuž jsme dnes a denně vystavováni.“ Divadelnímu pokušení v režii Jana Friče, s Martinem Pechlátem v roli Fausta a Sašou Rašilovem jako Mefistofelem, můžete podlehnout od 15. března 2018 ve Stavovském divadle.
číst celý článek
23.2.2018
Kam směřuje náš svět?
Po úspěšné inscenaci Po sametu se režisér Jiří Adámek vrací na jeviště Nové scény ND, aby se svým nezaměnitelným způsobem zamyslel nad stavem současného světa. Nová Atlantida - žádné řešení neexistuje, žádná nová společná vysněná Atlantida se na obzoru nerýsuje.
číst celý článek
5.11.2017
Tragikomedie o lidech, kteří jsou možná ještě živí
Hořkosladká komedie Noční sezóna výjimečné britské autorky Rebeccy Lenkiewiczové, jež hereckému souboru Činohry ND dopřeje hned sedm mimořádných dramatických rolí (v čele s Lily Jany Preissové), upoutá svou poezií a jemným humorem.
číst celý článek
1.10.2017
Pražské křižovatky, Nová scéna 2. – 8. října 2017
Účast zahraničních divadel, jména, která jsou stálicemi festivalů po celé Evropě, a diskuzní setkávání, to je mezinárodní festival Pražské křižovatky pořádaný Národním divadlem. Festival vznikl jako připomínka odkazu Václava Havla, nechce však recyklovat inscenace jeho textů, nýbrž hledat jeho myšlenky v dílech ostatních.
číst celý článek
11.9.2017
Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky
Činohra Národního divadla pořádá ve dnech 2. až 8. října 2017 na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Festival se otevřeně hlásí k myšlenkám a hodnotám, za nimiž stál Václav Havel. Hlavním bodem programu je inscenace Democracy in America světoznámého režiséra Romea Castellucciho.
číst celý článek
22.5.2017
Mlynářova opička s Žižkovským mečem
Dramatik a dramaturg Národního divadla Milan Šotek připravil komediální výtah z díla Václava Klimenta Klicpery. O Pytelovu schovanku Marii Paviannu (Pavlínu Štorkovou) se bude ucházet čtveřice nápadníků...
číst celý článek
8.3.2017
Krvavá svatba v režii dua SKUTR se představí ve Stavovském divadle
Naposledy se titul Krvavá svatba španělského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy objevil na scéně Národního divadla těsně po válce. Připravovaná inscenace se vrací k textu, v němž se folklór mísí s avantgardou, tradiční svět svateb a nedotknutelných obřadů s vášnivostí okamžiku i nezachytitelnou láskou.
číst celý článek
2.3.2017
Australská hra poprvé na jevišti Nové scény
Evropskou premiérou hry Na moři, zírám nahoru představí činohra Národního divadla českému publiku současného australského dramatika Finegana Kruckemeyera a jeho magicky realistický svět. Inscenace vzniká v režii Štěpána Pácla.
číst celý článek
29.9.2016
Pražské křižovatky
V Praze se ve dnech 3. – 11. října bude konat nový mezinárodní divadelní festival věnovaný odkazu dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. Bude se jmenovat Pražské křižovatky s podtitulem To Havel With Love. Uvede divadelní soubory z Ukrajiny a Běloruska, které svou tvorbou bojují ve svých zemích za svobodu. Víkend pak bude patřit maratonu havlovských inscenací tuzemských režisérů.
číst celý článek
9.3.2016
Laterna magika připravuje Malého prince
Na Nové scéně Národního divadla vrcholí přípravy nové inscenace Laterny magiky, která je inspirovaná jednou z nejslavnějších knih světové literatury – Malým princem Antoina de Saint-Exupéryho. Premiéra se uskuteční 1. dubna 2016 a o inscenaci je mezi diváky již nyní velký zájem. Pod vedením režiséra Vladimíra Morávka vzniká opus využívající v duchu Laterny magiky všechny myslitelné složky divadelního vyjádření.
číst celý článek
9.5.2014
Činohra Slovenského národného divadla hostuje v Praze
Ve dnech 13. a 14. května vystoupí v Praze činohra Slovenského národného divadla.
číst celý článek
Z tiskových zpráv a další aktuality
9.9.2019
Třetí ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky opět přiváží mimořádná zahraniční představení. Jde o inscenace a projekty úspěšné na evropských festivalech, všechny posouvají světové divadlo a jindy než na Pražských křižovatkách je v tuzemsku nelze vidět. Letošní ročník festivalu jako by tematicky svíral motiv hlasu, naslouchání, slyšení. Konkrétně zachytí hlasy zábavy, ale nechá mluvit i publikum, či úplně utiší herce. Festival rovněž takto připomíná dědictví Václava Havla, vztah divadla a politiky a letos rovněž třicáté výročí sametové revoluce. Kromě samotných představení nabídnou Pražské křižovatky – jak již je na přehlídce zvykem – přednášky, besedy s tvůrci, workshopy. To vše v prostorách Nové scény a jejího okolí.
4.6.2019
Činohra Národního divadla uvede na Nové scéně svébytnou variaci textů italského spisovatele, dramatika, režiséra a herce Ascania Celestiniho. Jeho divadlo je divadlem slova, vyprávění, hry s jazykem a jeho významy. Jeho texty si vtipným, provokujícím, ale často také dojemným a burcujícím způsobem berou na mušku současný svět, jeho rozpory a neviditelná zákoutí – ať už je jimi sociální nerovnost, dětská práce, hrozící ekologická katastrofa nebo korupce ve vládě...
17.5.2019
Misantrop nenávidí lidi. Ale je tomu u Molièra skutečně tak? Jistě, Alcest pohrdá pokryteckou společností, v níž lichotky střídají pomluvy a každý sleduje jen vlastní prospěch. Na druhou stranu Alcest miluje Celimenu, jež je přímo zosobněním mravů, které on nesnáší. Je možné, ba dokonce žádoucí říkat pouze pravdu? Odpověď hledá na jevišti Stavovského divadla tým režiséra Jana Friče.
13.3.2019
Jeden z nejznámějších českých divadelníků. Dramatik, dramaturg, režisér, kritik, esejista, který proměnil zdejší divadlo. Karel Hugo Hilar (1885–1935), vlastním jménem trochu nepoeticky Karel Bakule, přišel do Národního divadla na vrcholu své tvůrčí a životní síly v roce 1921 a přišel, jak praví historikové, „na území velmi komplikované a nepřátelské“. Činohra Národního divadla připravila inscenaci, která je poctou velkého ducha, osobě výrazné, umělci, který posunul české umění o míle vpřed a jehož slova jsou dnes vzrušující stejně jako před sto lety. Nepůjde o suchopárný životopisný výklad, ale pokus o živý dialog s těmi, kdo zakládali českou divadelní tradici. Zkusíme si představit, jaké to mohlo být v kůži K. H. Hilara…
25.2.2019
Kniha, jejíž symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků. Svatební košili, Vodníka či Polednici, neboli magické mýty o lásce i hororové pověsti převede na jeviště historické budovy ND tvůrčí duo SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou podepsáni pod úspěšnou inscenací Lorkovy Krvavé svatby ve Stavovském divadle. K Erbenově látce mají velmi blízko − ritualizovaná archetypální témata jako láska a smrt, vztah matky a dítěte, muže a ženy nebo člověka a přírody se v jejich inscenacích opakují v mnoha obměnách a kontextech.
13.12.2018
Laterna magika uzavírá 60. rok své existence novou premiérou. Příběh Zahrady vychází volně z knihy nestora českého animovaného filmu Jiřího Trnky, především však v ní ožívají vzpomínky tvůrců a interpretů na zahrady jejich vlastního dětství. Vizuálně-taneční inscenace pro celou rodinu využívá velkoplošné projekce, mapping i přenosné projektory, součástí je tanec i tradiční loutkoherectví.
3.11.2018
Daniel Špinar převedl na jeviště Stavovského divadla adaptaci mistrovského románu Netrpělivost srdce rakouského prozaika a esejisty Stefana Zweiga (1881–1942), založeného na pronikavém popisu psychologie lidského jednání v konkrétních životních situacích. V hlavních rolích se představí Radúz Mácha a Pavlína Štorková.
17.10.2018
Činohra Národního divadla na Nové scéně uvede inscenaci o hrdinech, hrdinství a naší společnosti v době oslav založení republiky. Zapomenutý text zapomenutého autora Rudolfa Medka o legionářském hrdinství (jež bylo přičiněním komunistů vymazáváno z historické paměti, stejně jako jméno Rudolfa Medka) pro současné divadlo adaptovali režisér Jiří Havelka a dramaturgyně Marta Ljubková.
24.5.2018
Činohra Národního divadla v režii Daniela Špinara připravila inscenaci britské politické hry o zdevastovaných Thébách, které se pokouší pozvednout na nohy prezidentka Eurydika. Ženu v čele státu přichází „poučit“ athénský vládce Théseus. V jednom textu se potkává dnešní Evropa a antické Řecko. Ironický přístup k minulosti i současnosti se týká nás všech: všichni přece věříme, že politická změna je možná. Když nám ale Teiresiás připomíná, že se i Athény stanou obětí vlastní chamtivosti, cítíme stále sílu osudu. Nebo ne?
12.5.2018
Zbyhoň. Že vám jméno titulního hrdiny nic neříká? Není možná! Nebo patříte k těm, kteří dvě stě let od chvíle, co pro nás Rukopisy objevily naše národní hrdiny, stále nevědí, kdo to byl Záboj, Vlaslav, Lubor, Liduše? Považujete Šťáhlava za značku smoothie makeru a Čestmír je pro vás leda ten otylý létající chlapec? Je načase napravit to! Chovají se snad Američané takto macešsky ke svým superhrdinům, třebaže jejich základ není reálný o nic víc? Poznej své hrdiny. Poznej Zbyhoně!
24.4.2018
Laterna magika, první multimediální divadlo na světě, vstoupila letos do jubilejního 60. roku existence. Divadelní zázrak, který se zrodil na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu, je jedním ze symbolů poetiky a vynalézavosti českého divadelnictví. Národní divadlo, jehož je Laterna magika součástí, oslaví její výročí na konci dubna. Diváky čeká výjimečné představení a řada doprovodných programů od 28. do 30.4. na Nové scéně ND.
23.3.2018
ND Talks jsou další příležitostí k otevřenému dialogu. Jde o diskuze nad tématy, kterými se zabývají inscenace Činohry ND či právě probíhající výstavy a instalace ve Videogalerii Nové scény. Debaty nabízí prostor pro řešení společenských i uměleckých otázek, prostor k výměně názorů mezi odborníky, laickou veřejností, teoretiky i aktivními tvůrci. Přednášky a následné diskuse se konají vždy ve foyer Nové scény a jsou zdarma. Již 26. března (18:30) se uskuteční setkání s překladatelem Radkem Malým, který je autorem mimořádně zdařilého nového převodu Goethova Fausta (inscenace Faust byla nedávno premiérována ve Stavovském divadle).
8.3.2018
Slovy Marty Ljubkové, dramaturgyně činohry Národního divadla, „Faust je synonymum pokušení, jemuž jsme dnes a denně vystavováni.“ Divadelnímu pokušení v režii Jana Friče, s Martinem Pechlátem v roli Fausta a Sašou Rašilovem jako Mefistofelem, můžete podlehnout od 15. března 2018 ve Stavovském divadle.
23.2.2018
Po úspěšné inscenaci Po sametu se režisér Jiří Adámek vrací na jeviště Nové scény ND, aby se svým nezaměnitelným způsobem zamyslel nad stavem současného světa. Nová Atlantida - žádné řešení neexistuje, žádná nová společná vysněná Atlantida se na obzoru nerýsuje.
5.11.2017
Hořkosladká komedie Noční sezóna výjimečné britské autorky Rebeccy Lenkiewiczové, jež hereckému souboru Činohry ND dopřeje hned sedm mimořádných dramatických rolí (v čele s Lily Jany Preissové), upoutá svou poezií a jemným humorem.
1.10.2017
Účast zahraničních divadel, jména, která jsou stálicemi festivalů po celé Evropě, a diskuzní setkávání, to je mezinárodní festival Pražské křižovatky pořádaný Národním divadlem. Festival vznikl jako připomínka odkazu Václava Havla, nechce však recyklovat inscenace jeho textů, nýbrž hledat jeho myšlenky v dílech ostatních.
11.9.2017
Činohra Národního divadla pořádá ve dnech 2. až 8. října 2017 na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Festival se otevřeně hlásí k myšlenkám a hodnotám, za nimiž stál Václav Havel. Hlavním bodem programu je inscenace Democracy in America světoznámého režiséra Romea Castellucciho.
22.5.2017
Dramatik a dramaturg Národního divadla Milan Šotek připravil komediální výtah z díla Václava Klimenta Klicpery. O Pytelovu schovanku Marii Paviannu (Pavlínu Štorkovou) se bude ucházet čtveřice nápadníků...
1 2  >