Zpráva

AnderSen aneb Fantazie mě přivede do blázince
vydáno: 29.5.2017
Fantazie na motivy Andersenových pohádek a dětských nočních můr. Pohádkový svět, ve kterém si víla vezme život, opuštěné děvčátko umrzne na chodníku, cínový vojáček s jednou nohou se rozpustí. To je AnderSen, poslední premiéra letošní sezony souboru Divadla Na zábradlí.

Nová inscenace režiséra Jana Mikuláška pracuje s řadou textových zdrojů - těmi hlavními je svět pohádek H. Ch. Andersena, ale také jeho deníky, do nichž si více než půl století téměř denně zaznamenával své zážitky, touhy a sny. Andersenovy jímavé příběhy se smutnými konci se v inscenaci proplétají s autentickými vzpomínkami účinkujících herců. Svobodné parafráze díla dánského pohádkáře dávají modelovým příběhům konkrétní, reálné obrysy, přibližují je našim zkušenostem, našemu světu. Dětství jako kombinace Andersenových hororů, strachů ze tmy pod postelí i hádek rodičů.

„Zajímá nás dětský pohled na svět, dětská traumata i pocity štěstí. Sledujeme dětství, které se prolíná s dospělostí v každém z nás. Dojímá nás, když si vzpomeneme, jak bezmocní jsme jako děti byli. A jsme teď o tolik mocnější? Život a dílo H. Ch. Andersena je však pouze jednou z linek naší scénické úvahy nad dětstvím. Inscenace vznikala jako „work in progress“, na němž se podíleli všichni aktéři a umělecký tým. Věříme, že probudí zapomenuté a otevře nové světy. Jsme přece děti...,“ dodává k nejnovější premiéře její dramaturg a ředitel Divadla Na zábradlí Petr Štědroň.

V úchvatné scéně a obrazivých kostýmech výtvarníka Marka Cpina se představí Dita Kaplanová, Anežka Kubátová, Jana Plodková, Magdaléna Sidonová, Jiří Černý, Miloslav König, Ivan Lupták a Petr Čtvrtníček.

Premiéry (2. a 3. června) a nejbližší reprízy (5., 7. a 16. června 2017) se z důvodu pokračující rekonstrukce budovy Divadla Na zábradlí odehrají "v azylu", v Divadle Komedie.

zdroj zprávy: Alexandra Poláková