Zpráva

Burian s Veronikou Korytářovou se těší na světovou premiéru
vydáno: 24.5.2021
Tomáš Dianiška se vrací do Divadla F. X. Šaldy čtyři roky po premiéře Atomové kočičky opět jako autor a režisér – a opět si jako inspiraci zvolil příběh, svázaný s Libercem: jeho nejnovější hra vypráví o pohnutém osudu ‚krále komiků‘ Vlasty Buriana, snad nejslavnějšího libereckého rodáka.

Vlastu sledujeme od dětství v Reichenbergu přes začátky v kabaretu, velkorysé divadelní podnikání a slavné působení ve filmu až k těžkým válečným létům a trpkému konci. Celou plejádu postav Burianova světa vytváří pouhých pět herců: Jana Stránská, Tomáš Impseil, Jan Jedlinský, Michaela Foitová a Eliška Jansová. Je to tedy pořádný herecký maraton s mnoha rychlými převleky v zákulisí i na jevišti. Hlavního hrdinu a všechny jeho proměny pak přijala jako obrovskou výzvu Veronika Korytářová. O jejím hereckém umění jsme di povídali s Tomášem Dianiškou.

Jak Veronika Korytářová naplnila vaši představu o Burianovi? Čím vás překvapila?
„Tak já budu upřímný. Když Verunka zjistila, že jsme ji obsadili do titulní role, lekla se. Ještě před začátkem zkoušení mi napsala: „Cos mi to provedl?“ Ale myslím, že pro tuhle inscenaci je naprosto zásadní, aby byla hlavní role tímto způsobem shozená. Zahráváme si s historickými událostmi, s opravdovými osobnostmi. Tím, že Buriana hraje holka, dáváme divákovi od začátku klíč – bacha, tady se může stát cokoli. Když Veronika přijala moji koncepci, měl jsem vyhráno. Nakoukala si hodiny filmového materiálu. Načetla knížky. Na zkoušky chodila připravenější než já. Je to radost, když herec vyleze režisérovi po zádech a vzlétne správným směrem. Její výkon je strhující. Obsadit ji byl nejlepší nápad, jaký jsem letos dostal.

Inscenace Burian vznikala během podzimní druhé vlny pandemie. Ukázalo se, že příběh je nečekaně aktuální: ‚král komiků‘ dobře věděl, že hrát divadlo není nic samozřejmého: krom toho, že je to obrovská každodenní dřina, existují dějinné okolnosti, které nám kdykoli a nečekaně mohou hraní divadla znemožnit. Možná teď o něco víc tušíme, jak tíživé je, když herec nesmí hrát.“


zdroj zprávy: Michaela Pompová