Zpráva

Dagmar Pecková: V Mistrovské lekci narážím na spoustu situací, které jsem zažila i já
vydáno: 25.10.2022
Pražské Divadlo Kalich oslaví 1. listopadu 23 let své existence pražskou premiérou inscenace režiséra Petra Mikesky Mistrovská lekce. Ve hře amerického dramatika Terence McNallyho o pohnutém životě Marii Callas září Dagmar Pecková. Pro operní divu jde o první čistě činoherní roli, v níž podává natolik strhující výkon, že za něj byla mimo jiné odměněna širší nominací na Cenu Thálie.

„Hra popisuje přesným způsobem situace, vyskytující se v operním světě. Navíc u McNallyho je vše pojednáno velmi vtipně a i naprostý neznalec tohoto oboru může nakouknout s velkým zájmem do komplikovaných duší operních div. Takže je to svým způsobem osvěta. Přes hlavní postavu, Marii Callas, která je zobrazena v době po své aktivní kariéře, se nám postupně otvírá komplikovaný hudební obor a jeho úskalí na cestě za zářivou světovou kariérou.
Sama jsem v této divadelní hře narazila na spousty situací, které jsem zažila i já. Tento text byl mým katalyzátorem a jsem ráda, že jsem se s ním na činoherním jevišti mohla potkat, nebo spíš poprat,“
říká Dagmar Pecková.

Původem řecká sopranistka Maria Callas je podle Peckové neopakovatelný fenomén. „Je svědectvím doby, která už neexistuje. Úspěchů dosáhla tvrdou prací a odříkáním. Její operní postavy zosobňovaly do té doby nevídanou oduševnělost a její hlas byl schopen v jakékoli dynamice ztvárnit ty nejsložitější duševní pochody. To do té doby v operním oboru nedokázal nikdo.
Jako citlivý člověk byla úplně sama mezi svými domnělými přáteli, kteří ji zneužívali ať už pro postavení, nebo peníze. Za svou výjimečnost zaplatila obrovskou daň, kterou si málokdo umí představit.
Je jedinečná, nenapodobitelná, fenomenální. O tom nás koneckonců mohou přesvědčit i nahrávky, které po ní zůstaly a při kterých může snít následující generace o své slávě. Já bych jim nedoporučovala jenom snít, ale hlavně poslouchat a poučit se,“
vzkazuje naše operní diva.

Společně s Dagmar Peckovou se v inscenaci Mistrovská lekce, jejíž domovskou scénou je Městské divadlo Mladá Boleslav představí Malvína Pachlová, Veronika Bajerová, Petr Mikeska, Zdeněk Dočekal a Ivo Theimer.

zdroj zprávy: Jaroslav Panenka