Zpráva

Herci dvou divadelních souborů budou CELOU NOC VENKU
vydáno: 5.6.2024
Jeden z prvních dramatických textů pozdějšího nositele Nobelovy ceny za literaturu Harolda Pintera se v pražské premiéře představuje v Divadle v Celetné. Na jevišti se potkávají členové mladého divadelního spolku KAMPAK, složeného z absolventů hereckého ročníku Pražské konzervatoře, se zkušenými, o generaci staršími kolegy, ze spolku Kašpar.

Hra Celou noc venku byla poprvé uvedena v rozhlasové adaptaci BBC v roce 1960. Pinter si v ní teprve tříbí svůj osobitý autorský styl, díky němuž je později řazen do proudu tzv. absurdního dramatu, ale text se drží poměrně tradiční dramatické struktury. Sledujeme souvislou dějovou linku, ale zároveň vnímáme, že to důležité se skrývá pod ní. Ne nadarmo jsou Pinterovy hry označovány také jako komedie hrozby: ocitáme se ve všedních až banálních situacích, ale zároveň cítíme, že v nich něco není v pořádku. Právě takový pocit má ze svého života Albert Stokes (Josef Bánovec), který se musí neustále vypořádávat se svou přehnaně starostlivou matkou (Jitka Nerudová), kapitánem fotbalového týmu Gidneym (Matyáš Greif), kamarády, kteří si ho dobírají (Benjamín Rálek, Kristian Černík), dívkami, co s ním flirtují pro zábavu (Eva Petrová, Karolína Nygrýnová) nebo neznámou ženou (Lucie Ducháčková), která ho v noci pozve k sobě do bytu. Albert trpělivě snáší neustálou manipulaci a ponižování, až v jednu chvíli pohár jeho trpělivosti přeteče. To, co následuje, už nemá tak úplně pod kontrolou. A noc, kterou celou stráví venku, bude zřejmě tou nejzásadnější v jeho životě. Nebo ne?

Kromě toho, že tato zábavná a zároveň mrazivá hra je prvně uváděna v jednom z pražských divadel, můžeme chystané inscenaci přisoudit ještě jedno prvenství: poprvé se tu potkávají divadelní soubory KAMPAK a Kašpar. Z druhého jmenovaného se v roli pana Kinga představuje Tomáš Stolařík, jako Albertova matka pak Jitka Nerudová. Mezigenerační spojení si pochvalují obě strany. „Stát vedle svých bývalých studentů, a dnes kolegů, je skvělý zážitek. I když jsem trochu měla strach, abych se před těmi mladými nadějnými herci sama neztrapnila. Zároveň si člověk může ověřit, zda je něco naučil a mít radost, jaké osobnosti se z nich stávají,“ říká Jitka Nerudová.
Bývalí spolužáci z konzervatoře zase vyjadřují vděčnost Divadlu v Celetné, které jim dalo možnost účinkovat na jeho prknech. „Díky vstřícnosti Divadla v Celetné se nám tady podařilo uvádět naši předchozí inscenaci SEN s.r.o. Teď máme dokonce příležitost nabírat zkušenosti po boku herců z Kašparu,“ doplňuje Josef Bánovec, kterého mohou diváci vidět v roli Alberta.

Inscenaci režíruje Barbora Mašková, pro níž je spolek Kašpar jejím domácím souborem. Mj. tu v loňské sezóně nazkoušela úspěšnou adaptaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi. Co podle ní zaujme diváky na připravované inscenaci Celou noc venku? „Snad každý zná ten pocit, kdy mu připadá, že se všichni kolem chovají jako šílenci a jen vy jste normální. Tahle hra ukazuje, že to může být přesně naopak,“ glosuje Barbora Mašková s odkazem na vývoj hlavní postavy Alberta Stokese z Pinterovy hry.

Inscenace Celou noc venku bude v české premiéře uvedena 9. června 2024, další reprízy jsou naplánovány na 16. září a 30. listopadu.

zdroj zprávy: Lenka Bočková