Zpráva

Kdopak by se strachu bál
vydáno: 8.3.2022
Divadlo Minor uvede ve čtvrtek 10. března v 18:00 první premiéru v novém roce Mia a velryba. V dobrodružném příběhu se diváci díky režisérce Anně Klimešové a dramaturgovi Borisi Jedinákovi ponoří do mořských hlubin, kde se v útrobách obrovské velryby budou muset postavit svému strachu.

Dědeček malé Mie mnohokrát vyprávěl legendu o kouzelné velrybě, která spolkne každého, koho ovládne nesmírný strach. Ven ze svého břicha ho pustí jedině tehdy, pokud se zvládne svému strachu postavit tváří v tvář. Jednoho dne se dědeček vydal na moře a už se nevrátil. Všichni měli za to, že je s ním amen, jen Mia dobře věděla, že ho ve skutečnosti spolkla velryba z vyprávění, že asi musel z něčeho dostat velký strach. Čeho se ale mohl její nebojácný dědeček bát?

Anna Klimešová a Boris Jedinák se v Minoru poprvé představili v roce 2019 inscenací Nanuk na Malé scéně. I tentokrát si ke spolupráci přizvali scénografy a kostýmní výtvarníky Kláru Flekovou a Mikoláše Ziku a pod hudbou je opět podepsán herec a muzikant Ivo Sedláček, který za Nanuka dostal cenu na Festivalu Mateřinka. V inscenaci Mia a velryba se chopili tématu strachu – jak se s ním vypořádat, ale jak může být také užitečný.

„Když jsme vymýšleli téma inscenace, internetem se zrovna šířila reportáž o potápěči, kterého na třicet vteřin spolkla velryba. Nakonec vyvázl jen s několika škrábanci, ale ta půl minuta pro něj byla extrémním a děsivým zážitek. Inspirovalo nás to k vytvoření vlastní námořnické legendy, která vypráví o tom, že kdesi v oceánu existuje velryba, v jejímž břiše se nacházejí lázně proti strachu. Když se někdo ocitne v situaci, kdy ho strach paralyzuje, může se v lázních nechat ubytovat a pokusit se v tomto fantazijním světě svůj strach přemoci. Téma strachu se dotýká jak dětských, tak i dospělých diváků. Každý se v nějaký moment něčeho bojíme, kvůli strachu můžeme dokonce přestat být sami sebou. Chtěli bychom proto publiku skrz inscenaci o Mie a o velrybích „antistrachových“ lázních nabídnout širokou paletu způsobů, jak se dá se strachy a úzkostmi vyrovnat. Nebo se na strach naopak podívat jako na něco, co v určitých situacích může být i užitečné,“ říká dramaturg Boris Jedinák.

V inscenaci se představí mladá generace herců Lucia Čižinská, Ivo Sedláček, Pavlína Balner, Martin Belianský, Eliáš Jeřábek, Anna Bubníková, Mikuláš Čížek a Štěpán Lustyk. Chybět nebude ani tradiční minorská kapela ve složení Lubomír Nohavica, Tomáš Vychytil, Dalibor Mucha, Jan Matásek a Jan Hrovatitsch.

Informace o inscenaci
Veřejná generálka: 9. března 2022 v 9:30
Premiéra: 10. března 2022 v 18:00
Nejbližší reprízy: 12. března od 15:00 a 18:00 a 13. března od 15:00
Vstupenky jsou k dostání buď online na www.minor.cz nebo v pokladně divadla.
Přístupné divákům od 9 let

Inscenační tým
Režie: Anna Klimešová
Scénář: Anna Klimešová, Boris Jedinák
Dramaturgie: Boris Jedinák
Hudba: Ivo Sedláček
Scéna a kostýmy: Klára Fleková, Mikoláš Zika
Pohybová spolupráce: Anežka Kalivodová

Hrají: Pavlína Balner, Martin Belianský, Anna Bubníková, Mikuláš Čížek, Lucia Čižinská, Eliáš Jeřábek, Štěpán Lustyk, Ivo Sedláček
Kapela: Jan Hrovatitsch, Jan Matásek, Dalibor Mucha, Lubomír Nohavica, Tomáš Vychytil


zdroj zprávy: Josef Horák