Zpráva

Klicperovo divadlo uvede v premiéře Prolomit vlny
vydáno: 30.9.2021
Klicperovo divadlo uvedlo 28. 9. premiéru Gogolovy Ženitby, která byla nazkoušená již v uplynulé sezóně, ale kvůli pandemii čekala na své diváky více než půl roku. První premiérou nové sezóny 2021/2022 bude 2. 10. ve Studiu Beseda inscenace Prolomit vlny v režii uměleckého šéfa Pavka Kheka.

„Člověk si přece dokáže prosadit svou, stačí jen chtít.“

Film Prolomit vlny (Breaking The Waves) měl premiéru v roce 1996. Příběh vyprávějící o síle a moci lásky se odehrává v zapadlé vesničce v severním Skotsku. Hluboce věřící protestantská dívka, mladičká a naivní Bess, se provdá za světem protřelého těžaře Jana, který pracuje na naftařské plošině v Severním moři. Jan je silně přitahován nevinností a čistotou dívky, jež pravidelně rozmlouvá s Bohem. Bess se za Jana provdá a před Bohem mu slíbí, že s ním bude v dobrém i zlém, a svůj slib dodrží. Netuší však, jaký osud je na společné cestě životem čeká.

Režisér Pavel Khek k samotnému příběhu říká: „Je to vlastně pohádka – ale nechodíme do divadla právě proto, že už nám rodiče před spaním nečtou ty krásné příběhy, které jsme si mohli představovat a projít skrze ně do krajiny snů? Dívka Bess věří na lásku tak moc, že dokáže konat zázraky. Vtip je v tom, že nám tuto pohádku vypráví Lars von Trier – jeden z nejoriginálnějších a nejkontroverznějších filmařů posledního půl století. Jako neúnavný patolog zkoumá nejskrytější zákoutí duše svých postav A tak nám bude neustále připomínat, že je to pouhá pohádka, divadlo, fikce – čímž před nás postaví otázku: Jak bychom se zachovali my v reálném životě? Věříme ještě na zázraky?“

V hlavních rolích se divákům představí Natálie Holíková jako Bess a Jakub Tvrdík jako Jan. Přestože se inscenace odehrává ve Studiu Beseda, diváci se mohou těšit na celkemdeset herců. Jedná se o druhou režii Pavla Kheka v pozici uměleckého šéfa Klicperova divadla. Kromě ústřední dvojice diváci uvidí například Lucii Andělovou, Jiřího Zapletala nebo Kamilu Sedlárovou. Dramaturgie divadla sází opět na příběh se silnou ženskou hrdinkou, po Haně se jedná o Bess v Prolomit vlny a následovat bude Maryša je stejnojmenné hře. Ta bude mít premiéru 16. 10. na hlavní scéně.

Dramaturgyně Lenka Smrčková novou inscenaci komentuje slovy: „Síla Prolomit vlny je v hereckých výkonech, Trier má neuvěřitelně hluboké postavy, které dávají možnost k velkým hereckým příležitostem. Nejen v hlavních rolích, ale i v těch menších, protože ve hře jsou velmi propracované dialogy a každá věta má pod sebou hodně vrstev. Naším společným úkolem bylo jednotlivé vrstvy postav, a záhy i celého příběhu, postupně rozkrývat a připravit tak co nejsilnější divácký zážitek. Ač se jedná o dramatický příběh, je v něm ukrytá veliká naděje v podobě lidské dobroty a lásky. To si myslím, že je v dnešní době potřeba, ukazovat takovéto příběhy.“

zdroj zprávy: Martin Sedláček