Zpráva

Minor si bude hrát on-line
vydáno: 17.5.2019
Divadlo Minor uvede v neděli 19. května 2019 od 18:00 premiéru autorské inscenace Braňa Holička Game, která humornou formou přibližuje dětským divákům svět internetu, sociálních sítí a virtuální reality a zároveň ukazuje rizika, jež mohou nové technologie přinášet.

Uvnitř našich mobilů, tabletů a počítačů, kdesi na síti, existuje paralelní svět. Svět onlinu. Utíkáme do něj den co den. Jaký je ten druhý svět, v čem nám může pomoct a co v něm na nás číhá? A jsou to vůbec dva světy?

Režisérovi Braňovi Holičkovi je téma internetu a bezpečného chování na internetu jako nejnovější a největší komunikační platformě blízké. Věnoval se mu už několikrát v divadle (#jsi_user, iJá, #nejsemrasista_ale) i ve filmu (Na hory). V jeho nové inscenaci Game je hlavním tématem marnění času, ke kterému nás internet spolu se sociálními sítěmi svádí. Ukazuje, že do jiných světů se nemá utíkat a že nejdůležitější je vybrat si, co mi přinese nejvíc tady a teď.

„Při zkoušení jsme dospěli k tomu, že nemůžeme soudit, jestli je používání moderních technologií v dnešní míře dobře nebo špatně. Nechceme říkat: „Nehrajte hry!“ Nechtěli jsme se dostat k banalitám typu „vezměte si buzoly a běžte do lesa jako my za našich mladých let,“ říká režisér Braňo Holiček. „Jako formu inscenace jsme si vybrali zobrazení toho, co se děje za obrazovkou uvnitř mobilního telefonu, tabletu, počítače nebo jiného zařízení - jak fungují aplikace a procesy a jak by se asi mohly chovat, kdyby měly pocity,“ dodává dramturgyně Kamila Krbcová.

Nově se na scéně Minoru objeví herečka Milada Vyhnálková, zbytek obsazení tvoří minorské stálice Eva Leinweberová, Daniel Šváb, Mikuláš Čížek, Andrej Polák a Jan Matásek, který je zároveň autorem hudby. O výpravu a kostýmy se postarali stálí členové Holičkova tvůrčího týmu scénograf Nikola Tempír a kostymérka Lenka Odvárková.

Braňo Holiček je režisér, scénárista a herec, který se věnuje divadlu, filmu i televizní tvorbě. V letech 2009 – 2017 působil jako stálý režisér Studia Ypsilon, režíroval v řadě divadel, v brněnské Redutě, v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v Divadle pod Palmovkou, v Národním divadle aj. S Minorem spolupracuje dlouhodobě, režíroval zde např. úspěšnou inscenaci Demokracie. V roce 2013 získal cenu Alfreda Radoka v kategorii Talent.

zdroj zprávy: Josef Horák