Zpráva

Něco pro lidi aneb Jak štamgasti málem položili životy za svoji hospodu
vydáno: 7.10.2021
Šéf činohry Národního divadla moravskoslezského napsal pro soubor komorní komedii o tom, jak se štamgasti snaží zachránit svou oblíbenou hospodu před zbouráním, a nakonec jsou izolováni a přímo ohroženi na životě oni sami. Novinku s názvem Něco pro lidi v režii Tomáše Jirmana hrajeme v Divadelním klubu Divadla Jiřího Myrona od 15. října.

V Divadelním klubu DJM jsme s velkým úspěchem mezi léty 2011 a 2019 hráli dramatizaci knihy Venědikta Vasiljeviče Jerofejeva Moskva → Petušky. Komedie Něco pro lidi na ni svým způsobem dramaturgicky navazuje a obě inscenace spojuje také režijní pohled Tomáše Jirmana. Původní hru napsal Vojtěch Štěpánek a od počátku měl jasnou představu o představitelích jednotlivých rolí – psal jim je na tělo. „Vytvořili jsme nakonec společně absurdní příběh o tom, jak se centrem dění stane česká hospoda, jejíž štamgasti nedopatřením zahýbou světovým děním. Text vznikal v době pandemie: Rozepsal jsem jej v první vlně, na ústupu té třetí jsme jej nastudovali a výsledkem je divadelní obraz světa jako hospody určené k demolici, protože tam chce konečně někdo vlivný vytvořit Něco pro lidi,“ řekl Vojtěch Štěpánek s tím, že od počátku vsadil právě hlavně na tvůrčí přístup hereckých členů souboru i režiséra, který je také hercem činoherního souboru.

„Hrstka štamgastů se zabarikáduje v hospodě, která má být zbourána a nahrazena ‚něčím pro lidi‘, jenže se tak ocitnou nedobrovolně ve vězení, protože je hospoda spolu s nimi označena za ohnisko čtrnácté vlny blíže nespecifikované nákazy. Vypadá to tedy, že skutečně položí životy za svou oblíbenou nálevnu. A k tomu všemu dojde pivo... Celý svět se přitom uzdravuje a poslední bacil se vytrvale drží téhle hospody. Svět se mobilizuje, aby štamgasty na jedné straně zlikvidoval (Západ), na straně druhé jim pomohl (ruský a čínský Východ). Divák se ovšem dozví i spoustu pikantností ze života štamgastů i nájemců hospody,“ rozvíjí příběh Vojtěch Štěpánek.

Diváci se v klubu „blízce potkají“ s Marií Logojdovou, Františkem Večeřou, Vladimírem Čapkou, Janem Fišarem, Petrem Panzenbergerem, Robertem Fintou, Davidem Viktorou, Miroslavem Ratajem a Vítem Rolečkem. Autor Vojtěch Štěpánek, režie Tomáš Jirman, dramaturgie Daniela Jirmanová, scéna David Bazika, kostýmy Eva Kotková. Světová premiéra v Divadelním klubu DJM bude 15. října 2021 v 19.00 hodin.

zdroj zprávy: Šárka Swiderová