Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Ungelt

Oslavy 25 let od založení Divadla Ungelt
[22.9.2020]
2. října 2020 oslaví Divadlo Ungelt 25 let od svého založení. V rámci tohoto výročí divadlo uspořádá několik speciálních akcí, které divákům budou postupně představeny během narozeninové sezóny 2020/2021.

Kniha Milana Heina Moje čtvrtstoletí s Divadlem Ungelt
Během podzimních měsíců se chystá vydání knihy Milana Heina Moje čtvrtstoletí s Divadlem Ungelt. Nejedná se o žádné bulvární memoáry, ale o barvité vzpomínky zakladatele, majitele a ředitele, který s úctou a obdivem vyjadřuje dík všem, kteří mu na jeho cestě v budování vysněné scény pomáhali. Zvláštní pozornost poté zaměřuje na herce, kteří se stali alfou a omegou jeho divadelní vize. V knize představuje řadu hereckých osobností, které se staly "pilíři" Divadla Ungelt v průběhu oněch 25 let.

Křest publikace proběhne 21.11.2020 v jednom z nejdéle vysílaných pořadů Českého rozhlasu Tobogán, který moderuje Aleš Cibulka. Hosty budou osobnosti s Ungeltem bytostně spjaté. Prozatím je potvrzena účast Milana Heina a Petra Kostky, který společně s Františkem Němcem v Ungeltu reprezentuje silnou generaci hereckých bardů.

Součástí knihy bude i speciální CD, jež bude obsahovat sestřih toho nejlepšího z z rozhlasových talk show Kdo židli má, bydlí a Rozpravy Milana Heina, které v Ungeltu už od roku 2012 natáčel ČRo Dvojka. Letošní série Rozprav je také tematicky zaměřena na 25. výročí divadla. Milan Hein si do nich každý první čtvrtek v měsíci zve různé osobnosti z historie Ungeltu. Například 1.10. do nich zavítají Petr Kostka a František Němec, 5.11. to budou Taťjana Medvecká a Ondřej Novák. Rozpravy ČRo Dvojka vysílá každou čtvrtou neděli v měsíci po 11:00.

Kalendář hereckých osobností Ungeltu
2.10.2020 proběhne v Divadle Ungelt slavnostní večer u příležitosti 25 let od jeho založení. V rámci tohoto večera se bude křtít i speciální kalendář 12 osobností z historie Ungeltu. Jeho autorem je slavný kameraman a dvorní fotograf Divadla Ungelt Jan Malíř. Fotografuje veškeré inscenace a zároveň se společně s grafikem Marcelem Brnou podílí na tvorbě jejich plakátů. Jednotlivými měsíci budou provázet například Alena Vránová, Vilma Cibulková, František Němec nebo Richard Krajčo.

Dobrou noc, mami opět na scéně Ungeltu
V rámci oslav čtvrtstoletí divadla jsme se rozhodli vrátit k titulu, kterým se Ungelt před 25 lety otevíral. Hlavní role v dramatickém souboji dcery a matky s názvem Dobrou noc, mami v režii Ladislava Smočka vytvořily Jana Brejchová a Květa Fialová. Autorkou hry je americká dramatička Marsha Normanová, která za ni v roce 1983 získala Pullitzerovu cenu.

Novou inscenaci Dobrou noc, mami jsme začali zkoušet 7.9.2020. V ústředních rolích se představí Lucie Štěpánková a Taťjana Medvecká, pro kterou je toto účinkování zároveň premiérou na jevišti Divadla Ungelt. Inscenaci režíruje Vít Vencl, který je v Ungeltu podepsán pod současným diváckým hitem Skleněný strop v hlavních rolích s Jiřím Langmajerem a Tatianou Dykovou. Premiéry inscenace jsou naplánovány na 24.10. a 27.10.2020.

Více informací o inscenaci naleznete zde: https://www.divadloungelt.cz/repertoar/pravehrajeme/dobrou-noc-mami/

Dražby na záchranu Divadla Ungelt
Během jarní karantény jsme na naší facebookové stránce spustili speciální projekt - Dražby na záchranu Divadla Ungelt. Velmi nás těší, s jakou chutí nám naši diváci, ale i herci a přátelé v nelehké situaci pomáhají. Právě z této skvělé neutuchající podpory vzešel nápad s Dražbami, do kterých někteří z herců a přátel divadla věnovali různé originální předměty, ke kterým je pojí osobní vztah. Do akce na pomoc Ungeltu se nakonec zapojilo tak obrovské množství z nich, že jsme na jaře reálně nemohli stihnout všechny předměty vydražit. Rozhodli jsme se tudíž, že v Dražbách budeme pokračovat i během nové sezóny.
Dražby opět probíhají na naší facebookové stránce. Každé sobotní dopoledne zde zveřejníme video, v němž daná osobnost dary představí, a lidé mohou až do pondělí do 8:00 ráno přihazovat v komentářích pod videem. Vyvolávací cena je vždy 1000,- Kč.
Termíny dalších dražeb jsou následující: 12.9. Sada čajů Petra Stacha, 19.9. Kniha a dres od fotbalového agenta Dalibora Laciny, 26.9. Simona Stašová a její portrét od Jiřiny Bohdalové, 3.10. Kabátek Jitky Smutné, 10.10. Dýmka a kniha od Jefima Fištejna, 17.10. Obraz a audiopovídka od Ondřeje Nováka, 24.10. Korále a kombiné z inscenace Bouřlivé jaro od Aleny Vránové, 31.10. Džbánek od Ladislava Smočka, 7.11. Africká miska Martina Písaříka, 14.11. Obraz od Simony Postlerové, 21.11. Socha od Petra Nárožného, 28.11. Obraz, kniha a kravata od lékaře Cyrila Höschla, 5.12. Obrazy od Vilmy Cibulkové, 12.12. Publikace od lékařky Ivy Holmerové, 19.12. Tričko Davida Švehlíka, 2.1.2021 Novoroční překvapení principála Milana Heina.

Posezení “Slavíme 25”
První speciální akcí, kterou v rámci 25. výročí divadla pořádáme, je posezení s herci v našem Divadelním klubu 26.9.2020 po představení Trhni si, otče!. Za zpěvu Báry Štěpánové nebo během předčítání Petra Stacha se tak na narozeninovou náladu budou moci naladit i naši diváci.

Hru Trhni si, otče! napsal světoznámý dramatik Peter Quilter přímo pro Divadlo Ungelt. Od tohoto autora máme na repertoáru už hry 4000 dnů a Vejšlap. V bláznivé komedii Trhni si, otče! v režii uměleckého šéfa Pavla Ondrucha hrají Bára Štěpánová, Petr Stach a Vincent Navrátil.

Více informací o inscenaci naleznete zde: https://www.divadloungelt.cz/repertoar/pravehrajeme/trhni-si-otce/

Dokument a záznam inscenace na ČT art
5.10.2020 bude na programu ČT art premiérově odvysílán dokument, věnovaný 25. výročí Divadla Ungelt. Následovat bude záznam inscenace Pan Halpern a pan Johnson, což je další z hitů z našeho repertoáru. V režii Ladislava Smočka v něm už více jak šest let excelují Petr Kostka a František Němec.

Více informací o inscenaci naleznete zde: https://www.divadloungelt.cz/repertoar/pravehrajeme/pan-halpern-a-pan-johnson/

Z historie Divadla Ungelt
Zakladatelem, majitelem a ředitelem Divadla Ungelt je Milan Hein, jemuž vysněnou scénu v začátcích pomáhaly rozvíjet takové osobnosti jako Ota Ornest nebo Miloš Kopecký, který také divadlo 2. října 1995 slavnostně otevřel.
Milan Hein už na počátku Ungelt koncipoval – i vzhledem k jeho komornímu sklepnímu prostoru pro necelou stovku diváků – jako divadlo, pro něhož je alfou a omegou herecké umění, a v němž se hrají hry maximálně pro čtyři herce. Brzy po založení divadla oslovil ke spolupráci herečku Alenu Vránovou, která spolu s režisérem Ladislavem Smočkem v přelomové inscenaci Bouřlivé jaro (za roli Gertrudy získala Cenu Thálie 1997) spoludefinovala herecký a režijní styl Ungeltu, založený na detailně propracovaném hereckém projevu a důsledně přečteném dramatickém textu. Během 25leté existence divadla jeho herci získali celkem čtyři Ceny Thálie. Kromě Aleny Vránové to byli ještě Marta Kubišová, Vilma Cibulková a Richard Krajčo. V Ungeltu ovšem hrály a hrají i další velké hvězdy českého divadla: Jana Štěpánková, Hana Maciuchová, Jitka Smutná,
Regina Rázlová, Marta Vančurová, Vilma Cibulková, Zlata Adamovská, Zuzana Bydžovská, Alena Mihulová, Tatiana Dyková či pánové Petr Kostka, František Němec, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jiří Lábus, Jiří Schmitzer, Petr Štěpánek, Oldřich Kaiser, David Švehlík, Jiří Langmajer, Pavel Liška a mnozí další.
Ungelt od počátku pěstuje “hereckou dramaturgii” – repertoár je sestavován s ohledem na potenciál velkých hereckých kreací. Vzniká na tělo konkrétním uměleckým individualitám (ať už hercům či režisérům). Obsazování hereckých hvězd dovoluje Ungeltu vybírat nebulvární repertoár, který po umělecké stránce uspokojí jak herce, tak i náročnější diváky.
Divadlo Ungelt kromě kamenné scény disponuje i Letní scénou v prostředí Nového Světa poblíž Pražského hradu, která byla slavnostně otevřena 19.6.2005. Každý rok na ní od konce června do konce srpna odehrajeme několik desítek představení.


zdroj zprávy: Tereza ŠafářováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.