Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Národní divadlo moravskoslezské

Poživačný Falstaff v Národním divadle moravskoslezském
[15.6.2016]
Národní divadlo moravskoslezské připravuje premiéru inscenace Veselé paničky windsorské, která je zároveň poslední premiérou v 97. sezóně. Tato komedie v překladu profesora Martina Hilského je dalším velkým příspěvkem NDM k projektu ostravské kulturní scény Shakespeare Ostrava 2016. V hlavní roli poživačného tlouštíka Jana Falstaffa, myslícího hlavně na sebe a svůj prospěch a vydávajícího se za milostnými dobrodružstvími v počestném Windsoru, se mohou diváci těšit na Jiřího Sedláčka v doprovodu jeho kapely MOBY DICK.

Traduje se, že tuto komedii napsal William Shakespeare na přání samotné královny Alžběty, neboť první dáma Anglie toužila vidět svého oblíbeného hrdinu, korpulentního rytíře Falstaffa, zamilovaného. Rytíř a muzikant Jan Falstaff (Jiří Sedláček) má sice svůj zenit za sebou, ale odmítá si toho všimnout. „Jsou-li Veselé paničky windsorské něčím ukotveny ve všeobecném povědomí, je to právě díky postavě bohémského rytíře Jana Falstaffa, kterému na rozdíl od chybějících finančních prostředků rozhodně nechybí sebedůvěra a víra ve vlastní neodolatelné charisma. Je ovšem jediný, kdo onomu ‚kouzlu osobnosti‘ skutečně propadá,“ přibližuje postavu dramaturgyně Sylvie Rubenová. Falstaff tedy nutně potřebuje peníze, a proto se uchýlí k obvyklému postupu: napíše milostné psaníčko vdané a dobře zajištěné ženě. „A protože nectí zásadu, že méně je někdy více, udělá to hned dvakrát. Netuší ovšem, že obě paničky (Paní Brouzdalovou hraje Lada Bělašková a Paní Pažoutovou Sylvie Krupanská) jsou nejen počestné, ale taky dost upovídané a o nečekané pozornosti obrovitého milovníka si navzájem řeknou...,“ dodává dramaturg Marek Pivovar.

„Na první pohled je zřejmé, že Veselé paničky windsorské zaujímají v kontextu Shakespearovy tvorby zcela výjimečné, dokonce jedinečné místo, neboť jsou jedinou Shakespearovou skutečně anglickou komedií,“ říká profesor Martin Hilský.

Veselé paničky windsorské jsou ryze měšťanskou komedií, dnes bychom klidně mohli říct maloměšťáckou. Shakespeare zcela záměrně nevolí exotické kulisy, ale prostředí, které je všem blízké a velmi dobře známé. Líčí život maloměsta, které má svůj jasně daný řád. Každý v něm je Někdo, ovšem ani ne tak pro sebe, jako jím především musí být pro ostatní.

K již tak slibné zápletce mistr pera přidal ještě jazykolamné patálie faráře Huga Evanse (Tomáš Jirman) a doktora Cajuse (Vladimír Polák), jimž zdatně sekunduje Paní Čiperná (Renáta Klemensová), která v sobě navíc nezapře kuplířku, a tak udržuje v naději při milostných pletkách nejen Falstaffa, ale také několik nápadníků sličné Aničky Pažoutové (Izabela Firlová). Ve hře dále uvidíte manžely obou sváděných dam (Petr Houska a František Strnad), čiperného a světaznalého hospodského (František Večeřa), nedovtipného pana Tintítka (David Janošek), na své důležitosti si zakládajícího smírčího soudce Bloumala (Vladimír Čapka) a řadu dalších postav a postaviček. Zapomenout nesmíme ani na kapelu Moby Dick, jejíž členové tvoří Falstaffovo zázemí: „Na spolupráci se těším velmi, protože ačkoli jako kapela už hrajeme přes 20 let, na prknech divadla jsme se objevili až nyní. Nicméně s jinou kapelou jsem už kdysi dávno spolupracoval v Opavě na Baladě pro banditu, kde hrál tehdy i Petr Houska, který se tak pro mne vlastně stává takovou spojnicí mezi historií a současností,“ uvádí jeden z členů kapely Lukáš Hradil.

Režii má umělecký šéf činohry Peter Gábor, scéna je dílem Michala Syrového a kostýmy vytvořila Alena Schäferová. Premiéra činohry Veselé paničky windsorské se uskuteční 16. června 2016 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

zdroj zprávy: Marcela BednaříkováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.