Zpráva

Divadelní profil Spitfire Company
[4.1.2011]
Jako každý rok se i letos uskuteční v Paláci Akropolis (v termínu od 9. do 14. února) profil divadelní skupiny Spitfire Company. Tato akce představuje jednu z vrcholných kulturních událostí nezávislé divadelní scény. Což potvrzuje i program letošního ročníku s podtitulem „VŠICHNI JSME KLAUNI NEBO BLÁZNI...“ Součástí programu je jedna premiéra a přijede i vzácný host z Portugalska. Je jím José Luís Sampalo Torres, uměleckým jménem Enano, jeden z nejznámějších evropských klaunů. Jeho klaunská představení mohli diváci vidět již v 26 zemích po celém světě. Představení Red Chocolate získalo několik významných divadelních cen jako např. Second Prize (Lenzburguer Gaukler Festival ve Švýcarsku), Best Show (II Festival 3 days Farandula ve Španělsku), Best Show (X Festival Internacional de Tamaulipas v Mexiku). V České republice klaun Enano vystoupí poprvé.

Druhým vrcholem bude komponovaný večer Spitfire Company s názvem Spitfire Club, který byl vytvořen speciálně pro profil v Paláci Akropolis. Tento projekt se ohlédne za dřívější tvorbou Spitfire Company a současně půjde o společné ponoření do svébytné poetiky skupiny. Na jednom jevišti se setkají všichni, kdo v představeních Spitfire Company vystupují. Diváci budou moci zhlédnout fragmenty z inscenací Svět odsouzencův, Nedotknutelní, Chaplinův Proces, Hlas Anne Frankové, Unicorn a taktéž z připravovaného projektu Bad Clowns. Hudební část se bude skládat z muziky Jana Kučery a DJingu Mr. Ultrafina a Matouše Hekely.

Druhým představením od Spitfire Company bude Svět odsouzencův, který mj. získal cenu Grand Prix na festivalu Zdarzenia v Polsku. Program doplní skupina Tantehorse zabývající se mimickým divadlem. V Paláci Akropolis Miřenka Čechová a Radim Vizváry uvedou dvě hry: sólové představení Lorca - Marná láska, které je nejčastěji označováno jako queer mime performance, a závěrečný díl Dark Trilogy Dante - Light in a Darkness, jenž naposledy sklidil ovace ve stoje na mezinárodním festivalu moderní pantomimy ve Varšavě.