Blog redakce i-divadla

Dáte si kávu? (Mezinárodní festival DIVADLO, Plzeň)
vydáno: 9.9.2015, Kateřina Jírová

Mezinárodní festival DIVADLO, jehož 23. ročník právě začal, zvolil na úvod inscenaci Městského divadla Kladno s názvem Brémská svoboda. Není to nic o brémských muzikantech, i když se v inscenaci občas zpívá. Autor hry, Rainer Werner Fassbinder, sestavil text z ironických slovních hříček, které zdařile odvádějí pozornost od toho, co se na jevišti vlastně děje. V režii Martina Františáka tak hlavní hrdinka (Marie Štípková), nejdříve uťápnutá manželka, poté velkopodnikatelka, jen tak mimochodem odpraví deset lidí, a to včetně svých dvou dětí.

Divadelní hra vznikla na základě skutečné události, kdy v roce 1831 byla v Brémách popravena žena, která otrávila patnáct lidí. Vše se odehává v růžovém budoáru, všichni jsou slušně oblečeni, jsou to počestní měšťané a podnikatelé. Krásné kostýmy vycházející z klasicismu a biedermeieru vytvořil Marek Cpin.

Cesta za svobodou Géši Gottfriedové je trnitá. Aby se zbavila prvního manžela tyrana, poprvé podává kávu s jedem. Aby získala dalšího manžela, otráví své dvě děti. Pak už v klidu a s rozvahou podává kávu nebo čaj každému, kdo jí chce sáhnout na smysl života, kterým je samostatnost, svoboda a její podnikání.

Představitelka hlavní role Marie Štípková tak činí s roztomilostí, a postupně i s přesvědčením, že své blízké vlastně osvobozuje (především ženy, svou matku a svou přítelkyni.) Inscenace příjemně plyne, byť už v závěru začíná být zřejmé, že každý, kdo vstoupí na jeviště, předevede nějak pěkně herecky ztvárněné umírání a smrt. Nakonec je podnikatelka přeci jen odhalena, a poslední šálek své ostré kávy si dá sama.

Městské divadlo Kladno má další inscenaci, s kterou může směle obrážet festivaly. 


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.