Blog redakce i-divadla

Co se stane, když odhodíme masku?
vydáno: 12.5.2014, Lukáš Dubský

Chiarelliho hra přebírá témata klasických salónních komedií, jako je manželská nevěra. Klasický model je ovšem doveden ad absurdum. V tomto případě se hrabě Paolo Grazia chvástá, že by svou ženu zabil, pokud by zjistil, že je mu nevěrná. Když ale zjistí, že skutečně patří do skupiny podváděných manželů, nedokáže svou ženu Savinu zabít. Aby si zachoval masku, kterou společnosti nastavuje, pošle ženu pryč a přátelům tvrdí, že manželku zabil. Okolím je považován za hrdinu, soud ho osvobodí, ženy ho obdivují, je na roztrhání. Zločincem a vyvrhelem se paradoxně stává až ve chvíli, kdy se ukáže, že je Savina naživu.

Chiarelli nenapsal Masku a tvář jen jako lehkou frašku, ale i jako moralitu strefující se do neduhů tehdejší italské společnosti. Co s tím dnes? To, že si lidé na svou skutečnou tvář nasazují masku (či spíše masky) odpovídající dobovým konvencím, je pravda neustále. Hlavně je ale Maska a tvář dobře napsaná hra, což si uvědomil i Ladislav Smoček, který se nepouští do nějaké větší aktualizace a textu věří a těží z něho.

Hlavními stavebními kameny jsou ale samozřejmě herci. A Maska a tvář disponuje mimořádně zajímavým obsazením. Hlavní tíha spočívá na Ondřeji Vetchém, který zdařile zachytil přerod postavy hraběte z machistického suveréna v nejistého muže, který si začíná uvědomovat, že potlačuje svou přirozenost jen proto, aby si zachoval své společenské renomé. Ivana Chýlková zase v lehké nadsázce podává nevěrnou Savinu, která nad složitou situací neztrácí nadhled. Skoro se zdá, že její nevěra je jen jakousi hrou, aby probudila v manželovi žárlivost a zvýšila tak svou atraktivitu. Patrně nejlepší komickou kreaci pak předvádí Petr Nárožný jako se vším smířený bankéř Zanotti. Ostatní herci nedostávají tolik prostoru, vedlejší postavy ovšem trpí značnou nevyrovnaností hereckých výkonů – od těch znamenitých (Jaromír Dulava coby advokát Spina) až po ty nepřesvědčivé (Petr Burian v roli Piera Pucciho).

Značný počet repríz ukazuje, že Maska a tvář má divákům co nabídnout, ačkoliv v Činoherním klubu se na repertoáru najdou i zajímavější kousky.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.