Blog redakce i-divadla

Divadlo evropských regionů 2016: Shylock (DNJ)
vydáno: 20.6.2016, Lukáš Dubský

Shylock je inscenace, která se výrazně odlišuje od zbytku repertoáru Divadla Na Jezerce. Lákadlem tohoto monodramatu je jistě především Milan Kňažko v hlavní roli.

Téma hry je velmi aktuální, je zpracováno nepodbízivě a s citem pro sebeironii (fotka principála Jana Hrušínského). Hra kanadského autora si bere na paškál bující politickou korektnost. Označovat věci pravými jmény se dnes nesluší, mít názory, které by mohly někoho urážet, je lepší neříkat nahlas. Podobný problém řeší herec Jon, který exceluje v roli Shylocka ve Shakespearově Kupci benátském.

Jenže narozdíl od většiny svých hereckých kolegů neztvárňuje židovského lichváře jako smutného klauna ani jako tragického hrdinu, ze kterého zloducha udělalo nepřející okolí. Hraje Shylocka tak, jak ho alžbětinský dramatik napsal - jako zápornou postavu. Je obviněn z anitisemitismu a rasismu, navzdory tomu, že je sám Žid.

Jeho obhajoba sestává z logických argumentů, které staví proti nepodloženým obviněním. V programu z inscenaci najdete výňatek Werichova projevu o antisemitismu. Ale samotná hra o antisemitismu není. Její autor považuje ústy jediného protagonisty rasistické názory za odsouzeníhodné, ale zároveň se brání tomu, aby strach z rasismu ovládal veřejnou scénu. Ale nejdu tu jen o dělení lidí podle rasy, je znát, že podobný názor má dramatik i na další škatulkování lidí.

Milan Kňažko má velmi složitou úlohu. Na jevišti je zcela sám, hra připomíná spíš volně plynoucí debatu. Veškerou diváckou pozornost musí herec udržet jen za pomoci slov a tónu hlasu. Za zmínku stojí Kňažkova výborná čeština. Jeho projev je autentický, civilní, skutečně působí dojmem, že přišel za diváky, aby obhájil roli, ve které ho před pár minutami viděli vystupovat. Zábavné jsou občasné průpovídky odkazující na hereckou sebestřednost a ješitnost pronášené jakoby mimochodem.

Řekl bych, že v nevýhodě ovšem mohou být diváci, kteří neznají Kupce benátského. Jistě, mluví se tu obecně, ale dobrá znalost Shakespearovy komedie pomůže lepšímu pochopení argumentů, které Kňažko k obhajobě díla a umění používá.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.