Blog redakce i-divadla

Kdy už přijde ten požár?
vydáno: 27.7.2022, Lukáš Dubský

Příběh z rozpáleného řeckého ostrova Gavdos, který je nejjižnějším bodem Evropské unie, získal v posledních dnech na aktuálnosti. Juliina otázka: "Kdy už konečně přijde ten požár?", vyznívá v okamžiku rozsáhlého lesního požáru v Českém Švýcarsku jako nezamýšlená černohumorná replika.

Site-specific projekt umístil tvůrčí tým do prostor bývalého bazénu pod Barrandovskými terasami. Vybydlené místo dodává inscenaci bezvýchodnou atmosféru, zároveň ale nabízí zajímavé scénické možnosti jako rozdělání ohně nebo rozhovor pod zchátralou skokanskou věží. Nevýhodou je velký hluk z okolí - bazén se nachází jen kousek od železniční trati a frekventované silnice, herci tak musí využívat mikroporty.

Text Matěje Samce o jednom vyhasínajícím manželském svazku je fragmentárně rozbíhavý, čímž udržuje diváka v napětí a nutí ho poskládat si jednotlivé střípky do celkové mozaiky. Různé podoby mezilidských vztahů jsou hlavním tématem inscenace, do níž se ovšem často prolamují i současná celospolečenská témata. Dalo by se říci, že občas trochu zbytečně, snažit se řešit složitá témata jako klimatická změna, sexismus a další na ploše jedné hodiny je přehnaně ambiciózní. Nejsilnější tak je inscenace Natálie Deákové v okamžicích, kdy se obrací do nitra postav a pátrá po příčinách jejich chování, životních radostech i strastech.

Herecká čtveřice modeluje své postavy ve srozumitelné zkratce, každá z nich si ale zachovává jisté tajemství pramenící z nemotivovanosti některých životních postojů. Nejvíce mě zaujal Pavel Neškudla jako Jamie, jehož útěk a hledání má v sobě něco z odysseovského mýtu. Civilním a přitom velice podmanivým způsobem ztvárnila Jamieho mladou milenku Anežka Šťastná.

Pochválit je třeba výběr doprovodné hudby, kterou Neškudla (Ring of Fire od Johnnyho Cashe) a Zuzana Ščerbová (Jolene od Dolly Parton) v pozadí podbarvují některé scény a dodávají jim tak lehce melancholickou atmosféru.

Psí dny se vymykají obvyklé podobě divadelních inscenací pro letní noci pod širým nebem. Mají větší ambice než jen  pobavit, proto se je vyplatí v prázdninové nabídce nevynechat.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.