Blog redakce i-divadla

O prostituci, autismu a předsudcích
vydáno: 27.9.2022, Lukáš Dubský

Britská dramatička Sarah Page si ve své hře pohrává se dvěma stále ještě tabuizovanými tématy - prostitucí a sexuálními potřebami hendikepovaných. Obě témata jsou spojována s řadou předsudků, které Page s lehkostí a humorem shazuje ze stolu, aniž by zbytečně moralizovala.

Rodiče se rozhodnou svému 25letému synovi trpícímu lehčí formou autismu k narozeninám dopřát sex s prostitutkou. Nakonec má tahle návštěva na chod rodiny mnohem větší vliv, než by kdokoliv očekával, a na povrch se dostávají léta neřešené problémy a tenze mezi jednotlivými členy domácnosti.

Režisér Ondřej Sokol pokračuje v mcdonaghovské linii svého působení v Činohernímu klubu, byť text Sarah Page není tak vybroušený. Přesto jde o vtipně rozehranou hříčku, která postupem času zvážní a ve druhé půli nadhazuje i některé vytěsňované problémy, které se netýkají jen specifických oblastí, jako je sex za peníze, ale obecně mezilidských vztahů a pokrytecké morálky.

Zajímavě je řešená scéna Adama Pitry, náladu vhodně doplňuje hudba Ivana Achera. Nejdůležitější pro vyznění inscenace je ovšem čtveřice vyrovnaných hereckých výkonů. Lucie Žáčková hraje Antonii jako starostlivou matku, která ovšem svou péčí dusí rozvoj vlastního syna. K okolí je chladná a manipulativní, stravuje ji žárlivost a pocit osobní nedostatečnosti. Martin Finger skvěle rozehrává obsesivně-kompulzivního Alastaira, který dokáže být v nepříjemných situacích společensky krajně neobratný, ale jenž v rozhodujících okamžicích nachází rozumná východiska.

Sandra Černodrinská citlivě podala prostitutku Julii, není přehnaně vulgární, ale zároveň umí být dostatečně vyzývavá. V souladu s předlohou ukazuje, že Julie je normální dívka, která se nemusí před nikým morálně obhajovat. Složitou úlohu má Václav Šanda v roli postiženého Jacka. Herec zvládá předvést Jackovu odzbrojující dětinskost, uvěřitelnost ztrácí jen v několika málo momentech.

K.Š.E.F.T. je přesně tím typem komedie s přesahem, který v Činoheráku dlouhodobě umí na vysoké úrovni.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.