Počet komentářů: 0
Nový komentář

Blog redakce i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Prchavé kouzlo okamžiku
Lukáš Dubský, 19.12.2018

Texty Rolanda Schimmelpfenniga mohou nepřipraveného diváka zmást. Ani Černá voda není výjimkou, autor tu bleskurychle střídá časové roviny, herci volně přejímají identitu různých postav, dialogů je minimu a o osobách se mluví většinou ve třetí osobě.

Schimmelpfennig je velice zručným autorem, takže dokáže touto technikou podat ve slušivém balení i relativně banální příběh. Skupina mladých lidí se setká na nočním koupališti, částečně jde o Němce z vyšší společenské vrstvy a z části o potomky tureckých přistěhovalců. Magický okamžik měsíčné noci však všechny nějak spojí, jejich životy se propletou, v daný okamžik se zdá, že osudově a nenávratně. Následuje ale vystřízlivění, druhou časovou linii hry tvoří totéž město o 20 let později. Vše se změnilo - někdo udělal kariéru a brzy se stane ministrem vnitra, někdo pracuje v supermarketu a bydlí stále v tomtéž oprýskaném bytě...

Režijní rukopis Michala Háby má velký podíl na poetickém vyznění celé inscenace. Tok Schimmelpfennigovya textu Hába rytmizuje drobnými změnami prostředí, atmosférotvornou hudbou i zhudebněním ústředního repetitivního motivu. Divák se tak lehce nechá přenést do světa, kde je přímo hmatatelně cítit běžící čas a kde na něj naplno dopadá fakt, že okamžiky štěstí jsou prchavé a nelze je zachytit.

Hra měla v Německu premiéru v roce 2014 a autor v ní řeší také soužití s tureckou menšinou, které se v době přistěhovalecké krize stalo dost palčivou otázkou. Tato linie je v hradecké inscenaci přítomna spíše vnějškově, v českých poměrech je přece jen otázka koexistence s významnou náboženskou minoritou méně aktuální a našim zkušenostem vzdálená.

Hradečtí herci jsou uvyklí pracovat i na méně tradičních textech, ani se Schimmelpfennigem neměli větší potíže, byť na ně tato hra klade docela velké nároky, co se týče tempa a přesnosti replik, skoro jako kdyby hráli ve vázané řeči.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu
[Editovat tento článek]


Opravdu smazat


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.