Blog redakce i-divadla

Tíživý muzikál s nadějí
vydáno: 23.11.2019, Lukáš Dubský

Muzikál Představ si... už Městské divadlo Brno stáhlo ze svého repertoáru, ale nyní se k němu vrátilo a na žádost diváků uvedlo dvě další reprízy. Muzikál mi původně utekl, hrál se jen krátce, tak jsem rád, že jsem ho nakonec mohl vidět.

Je to totiž kus, který nabourává stereotypní vidění muzikálu jakožto lehkého žánru, jehož hlavním účelem je pobavit. Ostatně muzikálů, které nejsou jen milostným příběhem či komedií s písničkami, je docela dost a řekl bych, že je trendem snaha o to vyjádřit se nějak k vážnějším tématům i pomocí tohoto žánru.

Představ si... uplatňuje již mnohokrát prověřený princip divadla na divadle, takže se tu propojují dvě roviny - starověký boj židovských obránců pevnosti Masada proti Římanům a realita života ve varšavském ghettu v roce 1942. Tíživá atmosféra doby, kdy začínají z Varšavy odjíždět vlaky do nedaleké Treblinky a zpět se vrací prázdné, je na jevišti zachycena poměrně sugestivně. Místy diváka až mrazí. I v této pochmurné době se ale najde místo pro humor, kterému se tvůrci nevyhýbají, stejně jako se mu kdysi nevyhýbaly zbídačené masy lidí z ghetta.

Autoři muzikálu si na konci přece jen dovolili drobný happy end alespoň pro dvojici mladých Rebeccu a Adama. I bez něj by ale hra skrývala i jistou naději - že se člověk dokáže vzepřít k velkým činům i za nepříznivých podmínek a že vnitřní sílu a vůli přežít není jednoduché porazit, i když jsou k tomu použity brutální prostředky.

Melodramatická hudba Shuki Levyho dobře strukturuje příběh, má v sobě lyrické tóny, ale také bojovnost a nezdolnost. Nejsou to rytmy, které by se na první poslech uložily v hlavě, ale příběhu slouží výborně. Atmosféru varšavského ghetta dobře vytváří také jednoduchá scéna Emila Konečného.

Hlavní roli principála herecké společnosti ztvárnil Martin Havelka. V činoherních scénách září - jeho Daniel Warshowsky je přesně tím člověkem, který dokáže v ostatních probudit bojovného ducha, zároveň se snaží, aby to ani přes otřesné životní podmínky nevzdávali. Navíc je i obratným diplomatem při vyjednávání s nacisty. Přesto je Havelkovo obsazení problematické - pěvecký part je totiž velmi obtížný a bohužel je často nad hercovy síly.

Typově přesní a pěvecky zajímaví jsou Kristýna Daňhelová (Rebecca) a Dušan Vitázek (Adam). Velmi dobře obsazeny jsou i mnohé vedlejší role, přičemž nejvíce zaujmou Lukáš Vlček a Robert Jícha.

Na muzikál Představ si... se nejspíš nikdy nebudou stát dlouhé fronty jako třeba na aktuální brněnský hit Mamma Mia! (na West Endu byl Imagine This uváděn dokonce jen zhruba dva měsíce). Ale je dobře, že se v Brně nebojí vstoupit do neznámých muzikálových vod.

 


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.