Městské divadlo Brno [Hudební scéna]

Představ si...

Premiéra: 10.3.2018. Překlad: Petr Gazdík, Zuzana Čtveráčková. Dramaturgie: Klára Latzková. Scéna: Emil Konečný. Kostýmy: Eliška Ondráčková Lupačová. Choreografie: Lucie Holánková. Dirigent: Dan Kalousek. Úprava a režie: Petr Gazdík.
2:40 | Poslední uvedení: listopad 2019.


Muzikál o síle lidství zpracovávající niterné téma holokaustu. V roce 1942 vrcholí nacistické zlo a mnoho rodinných příslušníků a přátel je odváženo neblaze známými vlaky do koncentračních táborů. Ve Varšavském ghettu přesvědčí Daniel Warshowsky svou rodinu a přátele, aby s ním zahráli historický příběh o dobývání starověké pevnosti Masady, která se v 1. století př. n. l. a během první židovské války stala posledním místem odporu židovských povstalců proti nadvládě Římanů...
14!

inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
83 %
83181000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 80 %
Michal Novák 60 %
Iva Bryndová 60 %
Jiří Landa 60 %
Volby

Hodnocení (22)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 23.11.2019, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Tíživá atmosféra doby je zachycena poměrně sugestivně, u mnoha scén mrazí. Po hudební stránce se také jedná o zdařilý muzikál. I přes depresivní téma se autoři nevyhýbají humoru, je tu prostor i pro naději - že vnitřní sílu a vůli přežít není jednoduché porazit, i když jsou k tomu použity brutální prostředky. M.Havelka v hlavní roli Daniela září v činoherních scénách, bohužel pěvecky na tento part nestačí. Typově přesní a pěvecky zajímaví jsou K.Daňhelová a D.Vitázek, z menších rolí zaujmou hlavně L.Vlček a R.Jícha. (více v článku na blogu)
Michal Novák 60 %
(zadáno: 29.3.2018, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Hudební divadlo mimořádně silného poselství, zasazené do prostředí, kde bychom téma pro muzikál nehledali. Autoři sugestivně propojují dva tolik vzdálené časy, ve kterých je tolik paralel. V jistém smyslu je to muzikálový experiment, který jen vypráví a podněcuje přemýšlení. Inscenace ale musí také pevně stát na interpretačních výkonech. Neposlouchejte originál, jinak se zhrozíte, jak se obsazení tentokrát nepotkalo s poměrně náročnými pěveckými party (a ani zdaleka nejde jen o Martina Havelku, jinak skvělého činoherce), mdlý byl i zvuk orchestru. Velmi pěkně uchopil roli Pompeye Lukáš Vlček.
Iva Bryndová 60 %
(zadáno: 27.3.2018, počet hodnocení: 273)
přínosný / zajímavý komentář
59% - Nesmírně silný příběh, jehož potenciál podle mého autoři nedokázali využít. Několik skvělých, silných, emotivních scén zabíjí absolutně neutíkající prostor mezi nimi. Celkem povedený český překlad, dobrá hudba, scénické řešení dle londýnské verze rovněž zajímavé. Obsazení M. Havelky ale bylo zásadním krokem vedle, ostatní při premiéře nejspíš ještě byli nervózní. Výborná byla Kristýna Daňhelová, vedle ní zazářil v menší roli Lukáš Vlček a pozitivně hodnotím ještě i Roberta Jíchu a Adama Gazdíka. Z mého pohledu tomu ale chyběla zásadní síla.
Jiří Landa 60 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Režisér P. Gazdík vytvořil inscenaci, ve které hraje prim především atmosféra doby, v níž se příběh odehrává. Některé scény jsou zpracovány velice sugestivně. Herecky vyrovnané obsazení, kterému dominuje L. Vlček v maximálně věrohodně podané postavě Izzyho. Do hlavní role byl obsazen M. Havelka, jenž je pro tuto úlohu sice typově vhodný, náročný part ovšem neuzpíval. Ačkoli na jeho výkonu byla zřejmá snaha dostát požadavkům role, často se při zpěvu hodně „trápil“, což mělo vliv i na celkové vnímání inscenace. Jde o klasickou chybu v obsazení. Oceňuji zdařilý překlad a hudební nastudování.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Prochanna 80 %
(zadáno: 6.5.2019, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mě osobně bylo "Představ si" náznak toho, že se MdB vrací do starých dobrých kolejí kvality. Výborné představení, neuvěřitelné pěvecké i herecké výkony tehdejšího poměrného nováčka Kristýny Daňhelové. Je škoda, že se toto představení nedočkalo ani ročního výročí a čekala na děj velmo brzy derniéra. Velká škoda.
Candie254 90 %
(zadáno: 18.11.2018, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Neskutečně působivé dílo. Po dlouhé době skvělé výkony všech bez výjimky. Jediné, co opravdu nechápu, tak poměrně rychlou derniéru :( Zasloužilo by si být na repertoéru daleko více. Takovouhle silou a emocemi mě už dlouho muzikál nezasáhl.
Martas 90 %
(zadáno: 30.10.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi dojemný a působivý příběh, hezky propracovaná scéna a především herecké a pěvecké výkony na vysoké úrovni.
Qti 100 %
(zadáno: 24.10.2018, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné představení, které snad ani nelze slovy popsat. To musíte prožít...
Martin21 80 %
(zadáno: 16.6.2018, počet hodnocení: 355)
přínosný / zajímavý komentář
Raději bych v hlavní roli viděl pěvecky zdatnějšího P. Gazdíka.
Čiko 60 %
(zadáno: 13.6.2018, počet hodnocení: 736)
přínosný / zajímavý komentář
65% Čím více děj plynul, tím méně jsem se nudil. Naštěstí... Zajímavé téma pro muzikál, je to odvaha pro inscenační tým. Martin Havelka výborný herecky, slabší pěvecky.
Klára Tesařová 70 %
(zadáno: 6.5.2018, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Mimořádně silný námět. Odvážný byl nejen režisér, ale i diváci, kteří u tohoto kusu vydrží do konce (a že jich pár o přestávce odešlo). Ne každý to totiž dá. Sice se občas projevuje místy krkolomný překlad, ale písně jsou i tak celkem zapamatovatelné. M. Havelka sice pěvecky nejistý, činoherně ale drží inscenaci pohromadě. Ostatní pěvecky precizní. Celkově náročné dílo s velkým přesahem.
Lskladana 90 %
(zadáno: 4.5.2018, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Trochu jsem se bála, jak se divadlo popasuje s tak náročným námětem. Ale naprosto mě to dostalo. Tak citlivě přenést do lehčího žánru (kterým muzikál bezesporu je) tak silné téma, se jen tak nepodaří. Je pravda, že by Havelka mohl líp zpívat, ale herecky je naprosto úžasný! Jeho obsazení je po této stránce přesné!
KarelK 100 %
(zadáno: 24.3.2018, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Silné, až kruté představení.
Velký Počin Velkého Divadla.
Cherry 70 %
(zadáno: 21.3.2018, počet hodnocení: 73)
přínosný / zajímavý komentář
Původně jsem se tohoto tématu nechtěla zůčastnit,ale nakonec jsem se nechala zlákat na vynikající hudbu a souťež,ale když si pustíte tento kus na YouTube a pak slyšíte p.Havelku,tak to jaksi není ono,nemá na tuto roli hlasový rozsah,ale herecky byl přesvědčivý. Dušan Vitázek opět předvedl svůj obrovský talent,vynikající byl L.Vlček,škoda že nedostává hlavní role,velmi zaujala i K.Daňhelová,dále se mi líbil L.Kolář jako císař,p.Světnicová mi pěvecky neseděla.Celkový dojem těžký.
Rejpalka 60 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 96)
přínosný / zajímavý komentář
65%. Oceňuji dobré režijní nápady (umírání v Masadě, tanec se židlí), nápaditá scéna, zajímavé kostýmy hlavně u Salome D. Velčické. Co mi vadilo byla výslovnost MasÁda.Vynikající Kristýna Daňhelová. Martin Havelka skvělý herecky ale bohužel zpěv značně pokulhává a tam kde by jeho hlas měl umocňovat píseň jí spíše zabíjí. Skvělý Lukáš Vlček, potěšil i Marek Kolář. Muzikál nese jasné poselství umocněné tím, že si človek uvědomí, že se to skutečně stalo. Lepší zemřít vstoje než umírat na kolenou. Holocaust nesmí být zapomenut.
Honzy 60 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
PŘEDSTAV SI..v originále Imagine This byl muzikál uváděný od 4.11. do 19.12.2008 v New London theartre.Bohužel,jen takto krátkou dobu.V MdB se inscenátoři drží londýnské předlohy.Scéna,výprava,kostýmy jsou identické.Nutno konstatovat,že český překlad,ale i herecké provedení nedosahuje londýn.kvalit.Chybou je obsazení hl.role M.Havelkou,který náročné písně nevyzpívá a hodně se trápí.I obsazení A.Slaniny v záporné roli mu nesedí.Pochválit je nutné D.Vitázka,L.Vlčka i O.Studénku.Těmto třem představitelům však nestačí ostatní.Vzniklo silné dílo,ovšem k 100% dokonalosti dosti chybí!Repr.17.3.odpol.
Johanka17 100 %
(zadáno: 14.3.2018, počet hodnocení: 37)
přínosný / zajímavý komentář
dechberoucí představení
Davez 90 %
(zadáno: 19.11.2018, počet hodnocení: 42)
Aneta18 100 %
(zadáno: 19.11.2018, počet hodnocení: 44)
DaZeL 100 %
(zadáno: 28.6.2018, počet hodnocení: 85)
Boo 90 %
(zadáno: 12.6.2018, počet hodnocení: 119)
Paya888 70 %
(zadáno: 18.3.2018, počet hodnocení: 273)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.