Blog redakce i-divadla

West End: And Juliet, The Prince of Egypt + Indecent Proposal
vydáno: 27.11.2021, Lukáš Dubský

Po zjednodušení vstupu do Velké Británie a znovuotevření divadel, ke kterému došlo v květnu letošního roku, se opět naskytla možnost zaletět na londýnský West End. O zhlédnutých muzikálech budu psát podrobný rozbor do časopisu Svět a divadlo, takže zde jen velmi stručně.

 

& Juliet (Shaftesbury Theatre)

Jukebox muzikál s písněmi skladatele a producenta Maxe Martina hýří ohromnou energií, připomíná mi v tom další populární muzikál Mamma Mia!.

Nové aranžmá písní někdy předčí i originál. Ani libreto není úplně k zahození, jelikož si celkem chytře hraje se shakespearovskými motivy. Je samozřejmě o lásce, ale nebere se zas tak moc vážně, což ho činí celkem zábavným. Je to velká show, kterou doplňuje skvěle vyladěný sound design.

Za zmínku rozhodně stojí i herecké výkony, ne náhodou za ně inscenace získala hned tři Ceny Laurence Oliviera. Za mě osobně je největší hvězdou Cassidy Janson v roli Shakespearovy manželky Anne.

 

Hodnocení: 85%

 

The Prince of Egypt (Dominion Theatre)

Nejen Disney se rozhodl přetavit úspěšné animované filmy v divadelní muzikály. Studio DreamWorks uvedlo v limitovaném počtu představení adaptaci filmu z roku 1998. Hudbu k němu složil Stephen Schwartz (autor hudby k Wicked), takže po hudební stránce není moc co vytknout - snad jen, že nově složené písně se nevyrovnají těm původním.

Převést starozákonní příběh do podoby přijatelné i pro dětské publikum není právě jednoduché. Problém je hlavně s charaktery postav, které v Bibli nejsou úplně propracované. V rámci možností to tvůrci zvládli dobře. Luke Brady v roli Mojžíše je sice technicky velice dobrý, ale trochu mu chybí patřičné charisma. Lépe vyznívá Ramses, kterého hraje Liam Tamne.

Naprosto skvělá je company, která bez problémů zvládá velice náročné choreografie. Výprava je až překvapivě strohá, scéna je pouze náznaková, hodně se pracuje s projekcemi, které se dost povedly (s výjimkou klíčové scény, kdy Mojžíš spatří Boha v hořícím keři).

 

Hodnocení: 75%

 

Indecent Proposal (Southwark Playhouse)

Mimo West End na jižním břehu Temže vznikla adaptace knihy Jacka Engelharda, která je u nás známá díky snímku Neslušný návrh s Demi Moore a Robertem Redfordem. Bohužel muzikálová verze postrádá zapamatovatelné melodie a dost problematické je zapojení písní do děje - ve většině případů je prostě postavy zpívají na pódiu v casinu a songy tak děj nikam neposouvají.

Oproti knize i filmu jde muzikál vlastní cestou, je zasazen do současné doby a oproti filmu například zcela vynechává romantickou linku mezi hlavní hrdinkou a miliardářem, skutečně zde jde jen o společně strávenou noc. Výhodou londýnské inscenace je, že celkem dobře fungovala "chemie" mezi představiteli ústředního manželského páru Normanem Bowmanem a Lizzy Connolly. Jinak se jednalo spíš o průměrnou podívanou, která asi nemá v této podobě moc šancí dostat se na větší jeviště.

 

Hodnocení: 60%


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.