Počet komentářů: 0
Nový komentář

Blog redakce i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Studio Ypsilon - Kam vítr tam pláž
Michal Novák, 12.12.2008
Za jak dlouho přeleze želva přes jeviště z jednoho portálu do druhého? Lezte sakra rychlejc, RYCHLEJC!!! Ze zkoumání divadelně časoprostorového bodu, v němž začíná divadelní nuda a kde ještě jsou nějaké zbytky divadelního prožitku, aby se divák opravdu zcvok. A Jiří Havelka spolu s herci si to opravdu užívá. Drama v kostce se tentokrát odehrává v hledišti. A herci ne, a nepodlehnou, nenechají se rozhodit. Z jeviště padají více méně jednoslovné hlášky, k vidění jsou drobné úkony nebo malé hry (vše v „nekonečné“ smyčce ovšem).

Zvláštní komunita surfařů čeká na vítr. Pomalost není zrychlena ani pod vlivem vrtícího se hlediště (herci jistě mají instrukci „držet tvar“). A do toho přilezou ještě ty želvičky. Šílíte? Ale ti na jevišti ne (až na mladíka, který do toho ďábelského časoprostoru spadnul taky). Čekají na vítr. Když zafouká, užijí si to. Čekal jsem „akci“. Jenže došlo jen ke zhmotnění okamžiku prožitku v plném soustředění.

Geniálnost smyčky a (ne)dění nějak neumím popsat. Cítím v tom vysvobození z tohdlenc uhoněného, prostě strašného světa. Kam vítr tam pláž je bezpochyby ta nejzajímavější z nejnudnějších inscenací, kterou je možné vidět. Na rovinu, pro každého to není. Že se hraje na hlavní scéně Ypsilonky a s mladými tvářemi na jevišti, není nic proti ničemu. Spíše nechápu zařazení této „off“ produkce mezi hlavní repertoár s plným vstupným. Spoustu lidí, kteří chodí na tradiční repertoár Ypsilonu a známé ksichtíky, divadlo, kde se nic neděje, za ty vydané prachy nas***. Režisér Jiří Havelka propašoval na jeviště svůj koníček windsurfing, no proč ne, ale o tom, že komunita surfařů je něčím jiná proti třebas trekařům, co lezou na vše, co má nad 2000 m.n.m, mě nepřesvědčil.

Viděl jsem to, co jsem viděl, a celkový dojem z viděného je 50 %.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.