Blog redakce i-divadla

DNA – první představení v Divadle Bolka Polívky po pandemii
vydáno: 3.6.2021, Peter Stoličný

Je to už hodně stará inscenace. Vždyť premiéru měla v roce 2014, ale představení bylo vždy vyprodané - není se co divit. A po pandemii, po nedobrovolném zavření kultury, připravilo divadlo dvě speciální představení – Terapii sdílením LIVE (28. května) s Ester Geislerovou a Honzou Vojtkem a oblíbenou komedii DNA (1. června) s Annou a Bolkem Polívkovými.

Boleslav Polívka, talentovaný herec, mim, autor slavné TV Manéže, je především klaun. Filozofující klaun. Je schopen diváka rozesmát až naivními špílci, ale taky zvážnět a přinutit diváka k zamyšlení, nad lidskými osudy i osudy světa. V komedii DNA má k tomu všemu úžasný prostor. DNA je jednak cosi v nás, co dědíme z generace na generaci, ale „dna“ je také nemoc, lidově řečeno pakostnice. Tím vším trpí protagonista hry, komediant a otec komediantské partnery – vlastní dcery. Dej se odehrává v šatně před divadelním výstupem a na forbíně, před oponou divadla, kde komediant a jeho dcera předvádějí klaunské kousky.   

Otec a jeho dcera na jevišti hrají otce a dceru. V programu k představení je otištěna otázka: Jsi šestinásobným otcem. Svoji genetickou informaci si předal hned čtyřem partnerkám - co s ní -  myslíš - získaly voje děti? Odpověď: Kdybych byl kůň, asi jsem dobrý plemeník, přidávající dobré vlastnosti. Řeknu to skromně: Kdybych měl jako hřebec inzerát, stálo by v něm: Geneticky otiskuje především úsměv.

Výborně strukturované klaunské výstupy Bolka vkládají genetický otisk i do dcery Anny. Oba protagonisté jsou výbornými herci, kteří dokážou strukturovat gag, umí vytvořit jednou komickou, jindy dojemnou dvojici. A Bolek Polívka jako režisér inscenace, se umí podívat na své autorské dílo s odstupem diváka, což vůbec není jednoduché. 

Do představení jsou zapojeni i diváci, stojí bezradně na scéně a ti ostatní v hledišti až do konce inscenace neví, je-li to režijní nápad, nebo přirozená a improvizovaná divácká reakce. Moc hezky vypointovaný fígl, kterého pointu se nikdy nedozvíme.

Výsledkem celé klauniády je divácky atraktivní představení, určitě jedno z nejlepších, jaké Divadlo Bolka Polívky nabízí.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.