Blog uživatelů i-divadla

Prodaná nevěsta je hodna dnešní doby
vydáno: 17.1.2024, Romilda

Inscenace Prodaná nevěsta v Divadle pod Palmovkou je aktualizovaná, moderní a stále vyjadřující obraz lidské společnosti s vtipem a jiskrou. V režijním provedení Jakuba Krofty ctí libreto Karla Sabiny i hudbu Bedřicha Smetany, ale respektuje současnost, která mnohdy bývá drsnější než v předminulém století. Pohrává si s lidskými vlastnostmi, které jsou převedeny do současného světa a díky tomu pro mladší generaci i dobře pochopitelné. Předpokladem ke kladnému vnímání této inscenace je otevřenost k novým formám a znalost originálu Prodané nevěsty. Vnímat totiž inovované a na humoru postavené prvky lze díky tomu, že se divák oprostí od melancholie zavedené divadelní či operní klasiky a naladí se na rychlost a energii mládí a progresivitu divadla. Lpět totiž na klasickém provedení je možná v pořádku, ale svádí k muzeálnímu vnímání dramatu. V dnešní době totiž intermedialita do divadla patří a přítomnost digitálních projekcí na jevišti, které doplňují herecké akce, podporují ještě více divákovu imaginaci.

Minimalistická scéna, bez robustních kulis a dekorací dává prostor pro fantazii a je využita nápaditou choreografií, kde tanec a zpěv dodává temperament představení. Celkové pojetí kostýmů a líčení není násilně uvedené do dnešní doby, ale koresponduje s postmoderním pojetím a přítomnost krojů ctí odraz tehdejšího venkova. Vyjádření uznání patří hercům, kteří svými výkony definují prvky poctivého divadla.

Obsazení postavy Kecala ženou je v této inscenaci vyjádřením rodinné soudržnosti, kdy za zdravotně indisponovaného Kecala jedná jeho rodinný příslušník a je schopen ho zastoupit, což indikuje i typickou vlastnost nás Čechů (při neštěstí se lidé dokáží semknout a udržet kontinuitu společenského žití). Postava Vaška je vyobrazena jako svérázná, až nesvéprávná, ale vztah ostatních postav vůči ní není vysmívavý, spíše respektující a ostatní postavy k němu přistupují se vší slušností. Mařenka i Jeník si zachovávají poetičnost zamilovanosti, která se v žádné době nemění. Prodaná nevěsta má šanci změnit postavy i děj do úplně absurdních rovin, ale nedělá to, protože by tím zkazila národní hrdost, kterou inscenace, i když moderně pojatá, stále má.  Při znalosti původní dějové linky je Prodaná nevěsta díky využití současné reality posunuta do atraktivní podoby.

Rozhodně se vyplatí vidět představení, které má vtip, elán a je v něm cítit klasika, spojená s moderním vnímáním stále se opakujících lidských vlastností, jak kladných tak i záporných.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.